V mnoha zahradách nyní můžete narazit na pestré a voňavé květy rozmanitých rostlin. Za jejich pomyslné královny jsou považovány romantické růže. Pokud byste se do těchto rostlin zamilovali i vy a zatoužili je mít před svým domem, máme pro vás několik tipů, na které se vyplatí myslet při nákupu sazenic, jejich výsadbě i následném pečování.

Pěstování růží se mnohdy pokládá za příliš časově náročné a pracné. Říká se o něm také, že je vědou a uměním zároveň. Ani přesně dodržený návod totiž nemusí vést k vytouženému cíli – nutná je dávka improvizace a experimentování. O to víc si pak ale člověk v případě úspěchu vychutná pohled na zahradu rozzářenou sytými barvami květů růží.

rose

1. Dobrý výběr, půlka úspěchu

 Některé keříky růží rostou do šířky, jiné druhy jsou zase náchylné na choroby. Pokud si nejste výběrem jistí, nechejte si poradit od odborníků, kteří se v odrůdách růží i v péči o ně dobře vyznají. Sazenice růží můžete zakoupit například v prodejnách Hornbach, kde vám zaměstnanci rádi zodpoví veškeré otázky. „V Hornbachu si naši zákazníci vyberou z mnoha druhů růží, z nichž některé při správné péči kvetou i několikrát za léto. Všechny růže a doplňkové produkty naleznou zákazníci v oddělení zahrady,“ dodává ředitel marketingu společnosti Hornbach David Kolář. Když si vyberete druh růží, které se vám budou líbit, zapamatujte si také jeho jméno, abyste později věděli, jak se o něj správně starat.

rose

2. Najděte růžím ideální místo

Při výběru místa pro umístění růží si dejte patřičně záležet. Vždyť květy těchto krásných rostlin budou ozdobou a chloubou vaší zahrady téměř po celé léto. Růžím vyhovuje slunné stanoviště, potřebují totiž alespoň 6 hodin dobrého světla denně. Aby se rostlinám dařilo co nejlépe, vysaďte je na dostatečně vzdušné místo, mimo dosah kořenů jiných květin a zejména starých mohutných stromů. Růže mají rády dostatek prostoru.

rose

3. Sázíme

Po nákupu pečlivě chraňte sazenice před sluncem, větrem a udržujte je stále vlhké, například kropením. Při delší prodlevě mezi nákupem a výsadbou sazenice raději založte do země. Těsně před sázením pak zastřihněte kořeny na délku zhruba 20 centimetrů a vložte každou z nich do vlastní připravené jámy. Následně zasypte kořeny zeminou a přitlačte rukou.

4. Pečujeme

Hnojení se provádí třikrát za rok. Nejprve na začátku jara, poté v průběhu května a naposledy přibližně v polovině léta. Růže důkladně zalévejte dvakrát týdně, samozřejmě s přihlédnutím k aktuálnímu počasí.

rose

5. Upravujeme

Nezapomeňte ani na jejich prořezávání jednou ročně. Různé typy růží ovšem vyžadují odlišnou péči, proto se poraďte s odborníky, kdy a jak prořezávat právě ty vaše. Při dodržení všech těchto zásad vám vyrostou krásné a zdravé růže, na které budete moct být pyšní.

Reklama