Moje tchýně nemá zahrádku. Nemá ani balkón. Ale zato má okna! Máte je taky? Príma, pak si můžete pořídit "bylinkovou minizahrádku" přímo na míru.  

Základní věc je truhlík - ideálně zase zavlažovací. Pokud máte okno na jih, pak je vydatné zavlažování nezbytností, protože za sklem je v poledne kolem 60°C. Pokud máte okna jinam, stačí i obyčejný s podmiskou. Pro ty nejzákladnější věci - petržel, pažitka, cibulová nať a libeček - je dostačující i okno na sever. Dokonce se tam bylinkám daří, jen nemají ostré "živé" aroma, protože silice v nich obsažené se aktivují sluníčkem.

Co do toho truhlíku dáme? Na jeden konec dáme trs pažitky. Chceme-li pažitku rychle na jednu sezónu, koupíme ji v obchodě a zasadíme, pokud nám ale má vydržet déle, obrníme se trpělivostí a vysejeme semínka. Pak dáme tři řádky naťové petržele. Dáme si záležet na tom, aby to byla hladká petržel naťová, protože petržel kadeřavá nemá tu správnou vůni, i když vypadá dekorativně. Na opačný konec dáme jednu nebo dvě cibule s natí - nať můžeme postupně seřezávat a jako ozdoba na chlebu vypadá fantasticky.

A zbývá už jenom místečko po stranách okna...nebo ani to ne? Existuje celá řada rostlinek, kterým se daří v květináčích skoro kdekoliv, jen je musíme znát a taky umět použít. Do stínu se dá umístit libeček. Ten se používá místo maggi do polévky a dává se tam až na konci, protože jeho jemná vůně by jinak zanikla. Jako ozdobu i do obývacího pokoje můžeme dát rozmarýnu. Konečky rozmarýnových listů patří do kuřete po kalifornsku, do grilovaných jídel a vůbec ledaskam. Rozmarýna se navíc nedá pěstovat venku, protože v našich podmínkách vymrzá. A pokud máte štěstí, najdete na trhu saturejku jako trvalku. Její stříbřité listy a fialové květy vypadají velice hezky. Přidává se do luštěnin, kde omezuje nadýmání. Český název dobromysl není příliš známý, ale když řeknu oregano, jistě se vám vybaví vůně a chuť italské pizzy.Keříček této bylinky vám doporučím někam, kde můžete větrat - z nádherné a silné vůně by vás mohla bolet hlava. Čaj z dobromysli utišuje bolení hlavy a navozuje spánek. A kdo má rád skopové nebo ryby, jistě si najde ještě místečko na levanduli. Té se ovšem používá jen malé množství.

A ještě jsem zapomněla na nejoblíbenější dekoraci mého muže - drobounké chilli papričky! V květináči jsou skvělé, usušené a zavěšené na stěně ještě lepší a když dělám utopence, určitě se mi ve sklenici objeví aspoň kousek - i když jsem nikdy nezjistila, jak to dělají :-)))

A kdy se dají takové minizahrádky zakládat? No přece - právě teď! Takže neváhejte a shánějte - nejlépe na tržištích nebo ve specializovaných prodejnách sazenic. A až budete vařit, stačí zajít k nejbližšímu oknu...