Bonsai (Bon - mělká miska, sai - rostlina) je atraktivním doplňkem každé domácnosti či zahrady. Za skutečnou bonsai odborníci považují až rostlinu ve stáří kolem 50 let. Ovšem pro pěstitele amatéra je bonsaí každá rostlina, která svým vzhledem budí dojem vzrostlého mini stromu.

Bonsai lze udělat z většiny stromů nebo keřů. Chce to jen trpělivost a starostlivou péči. Přinášíme vám několik rad a nápadů, jak si vypěstovat svojí vlastní bonsai, jak se o ní starat, čeho se vyvarovat.

Je řada způsobů, jak bonsai získat. První možností je si rostlinu vypěstovat ze semene. Volba je to nenákladná, ale časově náročná. Některá semena klíčí i dva roky a možnost, že semínko nevyklíčí vůbec či uhyne je vysoká. Pro začátečníky je proto nejlepší variantou koupě už zakořeněné rostliny přímo v zahradnictví, nebo pěstování z řízků. Zde ovšem opět platí riziko úhynu řízku. Větvičku stromku či keře je lepší pro zakořenění zasadit ihned do kvalitní zeminy než-li do vody. (Mně osobně ve vodě většina řízků uschla a zakořenění – např. u borovic - trvá neskutečně dlouho). Pro začátečníky se proto skutečně přikláním ke koupi již zakořeněné rostliny. Nákup ve specializovaném obchodě s bonsaemi je pochopitelně tou nejlepší volbou. (Před nákupy v hypermarketech předem varuji. Koupila jsem si tam tři „bonsae“, ze kterých se vyklubala obyčejná větvička zapíchnutá do země. Stejným rizikem je nákup u stánkového prodeje).

Důležitým doplňkem pro dokonalý vzhled bonsae je nádoba. Ta by měla ladit s rostlinou, měla by dobře odvádět vodu, být mrazuvzdorná a mít dostatek místa pro zeminu.

Správná miska má velké otvory k odvádění vláhy, které je dobré přikrýt umělohmotným pletivem. Zabráníte tak odplavování půdy.

Speciální nástroje nechybí žádnému odborníkovi na bonsae. Z vlastní zkušenosti však můžu říci, že pro nás amatéry jsou tyto nemalé výdaje do začátku zbytečné. Jediné, co skutečně upotřebíte, jsou nůžky na prostříhávání, které se dají sehnat již kolem 100,- Kč, a hliníkový drátek k tvarování kmene a větví.

Správná bonsai je dokonale vyvážená. Větve tvoří hlavní kostru siluety stromku, a je proto nezbytné už při výběru rostliny hledat základní rysy. Nejideálnější jsou ty větve, které tvoří dojem stoupajících, točitých schodů. Pochopitelně tohoto vzhledu můžete dosáhnout i prořezáváním a vyztužením pomocí drátku, nicméně odborníci doporučují již při prvním výběru bonsae věnovat růstu větví dostatečnou pozornost.

Větví, které se kříží, rostou ze stejného místa, nebo přímo jedna proti druhé, se zbavte.

Péče o rostliny:

Dobré místo pro růst většiny bonsaí je takové, na které v dopoledních hodinách dopadá přímé slunce a v hodinách odpoledních je rostlina již ve stínu. Umístění bonsae přímo u radiátorů se vyhněte. Bonsai totiž vyžaduje značnou vlhkost vzduchu.

Pravidelné zalévání je nezbytné pro úspěšné pěstování. Nejvhodnější doba pro zalévání je večer, po západu slunce. Kořeny tak mají vláhu po celou noc. Pokud zaléváte přes den, dávejte si dobrý pozor na kapičky vody na listech. Mohou je spálit.

Půda by měla být vždy vlhká a měla by dobře propouštět vodu. Standardní půdní směs by měla obsahovat jeden díl úrodné půdy, dva díly písku a dva díly rašeliny.

Živiny jsou pro bonsae také nezbytné. Pevná hnojiva jsou vhodnější než tekutá. Vidíte totiž, kdy je třeba opět přihnojit. Odborníci doporučují hnojit zhruba od března do konce října. Já přihnojuji v malé míře po celý rok a s tímto postupem mám dobré zkušenosti.

Prořezávání kořenů umožňuje rostlině, aby byla mohutnější. Nejvhodnější dobou pro prořezávání je jaro. Kořeny se zkracují zhruba na třetinu. Vznikne vám tak v misce místo pro čerstvou půdní směs, která je potřebná pro zdravý růst.

Stromy vhodné pro bonsai:

Vybírala jsem podle vlastních zkušeností a podle nízké náročnosti pro začátečníka.

Javor - potřebuje dostatek světla. Horké, letní slunce mu nesvědčí.
Bříza - potřebuje dostatek slunce (dopoledne), hojně zalévejte
Jabloň - po celé léto potřebuje plné světlo, v sezoně zalévejte hojně
Třešeň - vyžaduje plné slunce, v zimě ji chraňte před mrazem
Cedr - vyžaduje přímé slunce (dopoledne) a dostatek hnojiva
Borovice - chraňte před mrazem a silným větrem, zavlažujte střídmě

Zdroj: Bonsaje, Harry Tomlinson

Reklama