Tématem vykládání karet, kartářkami a různými druhy karet jsme se na stránkách Ženy-in zabývali již mnohokrát. Jedním z druhů karet, o kterých slýcháme v této souvislosti čím dál častěji, jsou karty Lenormand. Tento karetní výklad vytvořila koncem 18. století Marie Anna Lenormand, proslulá pařížská profesionální věštkyně a vědma.

Výklad Lenormand je velmi komplexní a poskytuje nečekaná řešení. Nabízí výhledy do budoucna, ale zabývá se i minulostí a stávající skutečností tazatele. Hledá souvislosti s předcházejícími událostmi a spojuje je s důsledky, které z nich vyplývají…

Kdo však byla ona tajemná, mnoha pověstmi opředená žena, jejíž karty se používají dodnes? Jisté je, že vedla velmi pozoruhodný a pohnutý život. I doba byla taková, bouřlivá, nebezpečná, ale velmi významná.

Marie Anne LenormandO životě slavné kartářky zůstalo mnoho svědectví, i jejím vlastním přičiněním, neboť napsala vlastní životopis, ale nemálo děl o jejím osudu vyšlo i z pera jejích současníků. A po prostudování jejího životopisu chápu, že ani nemohla být právě lichotivá. Těžko posoudit, co v dávných příbězích je pravda a co fikce, ale pro milovníky historických románů je to lahůdka. Marie Anna zřejmě byla ve své době velice populární osobou, která svými věšteckými schopnostmi mohla ovlivnit nejeden důležitý moment celé Francie. 

Marie Anna byla dcerou francouzského soukeníka a narodila se v roce 1772, jako malá holčička vstoupila do kláštera Benediktýnských paní, kde se její talent k věcem nadpřirozeným naplno projevil. Dokumenty zaznamenávají skutečnost, kdy ve věku pouhých sedmi let věštila osud sestrám, a když byla abatyše kláštera sesazena, malá Marie s jistotou oznámila jméno jejího nástupce. Její proroctví se bezezbytku potvrdilo. Její další cesta vedla do města, kde pracovala jako krejčovská učednice a zároveň začala vykládat karty všem ve svém okolí, a tím si opět získala další proslulost. V tomto dospívajícím věku již byla Marie Anna velmi půvabná (téměř) žena, která si byla svých předností vědoma, a proto se vydala přímo do Paříže, kam se dostala na konci 80. let. Zpočátku pracovala jako prodavačka, ale i tam začala se svým karetním nadáním… Nemohlo být jinak, než že si jí všiml krásný šlechtic…

V roce 1793 za vlády revolucionářů však byl Mariin šlechtic zatčen a ona uprchla, osud jí však přivedl do cesty paní Gilbertovou, další kartářku, která měla milostný poměr s jistým Flammermontem, pekařským synkem. Mezi těmito třemi pak vzniklo téměř obchodní spojení, které ovšem netrvalo dlouho. Marie Anna byla nadmíru šikovná a bystrá, navíc nabyla dojmu, že je nadaná víc než její společníci a začala „podnikat“ na vlastní triko. Zřídila si sice pracovnu veřejné písařky, ovšem co se zde dělo opravdu, to si můžeme jen domýšlet. V tomto čase již velice známá Marie Anna znala všechny, kteří v Paříži něco znamenali, od revolucionářské smetánky po skupinky novozbohatlíků, kteří se točili kolem nastupující moci. Své služby poskytovala takovým esům své doby, jako byl malíř David, Robespierre, Saint-Just, Marat, Tallien, Talma… A mnoho dalších i s jejich manželkami a družkami. 

Opravdovou prosperitu a štěstí však Marie Anna poznala, když se přidala k Josefině Tascher de la Pagerie, komtese de Beauharnais. Ta se bez jejího talentu nakonec nebyla schopná obejít a radila se s ní v podstatě o všem. Marie Anna měla skvělý instinkt, byla lstivá a ke svým cílům dokázala využít naprosto cokoliv, tedy i informace z ložnice či zpoza svého spiritistického stolku. Byla schopná užívat veškeré techniky věštění a v případě potřeby uměla vytvořit i nové. :-) Osvojila si metody pana Alliettiho, studovala staré čarodějnické knihy, obírala se Bontempsovou a slečnou Cruzolsovou, mistrně zacházela s kartami, uměla číst z ruky nebo z kávové sedliny, studovala roztavené olovo, věštila z rtuti, vaječných bílků vhozených do čisté vody, rozbitých zrcadel, krystalů nebo z popela. A dost možná ještě pracovala s  mnoha dalšími technikami.

Život slavné vědmy a kartářky, která dozajista ovlivnila život mnoha významných lidí své doby, byl plný intrik, byla oslavována i vězněna, milovaná i nenáviděná, krom již zmíněných osobností věštila i samotnému Napoleonovi a jeho Josefině. Paktovala se s policejním ministrem a roku 1818 byla v Belgii obviněna z šejdířství. Cesta plná vzestupů a pádů… I přes různá obvinění byla v pozdějším věku uznávána jako největší věštkyně všech dob. Působila pak ve Vídni, Ženevě, Petěrburku a Benátkách. Podle jejích vlastních sebejistých plánů si sama předpověděla životní pouť až do 124 let. Ale někdo tam nahoře se zřejmě pousmál a rozhodl jinak.  

Marie Anna Lenormand zemřela roku 1843, podle jejich současníku velice jednoduše ve věku 71 let, na stáří byla oddána zbožnému životu, zřekla se všech svých magických praktik a uznala bláhovost své práce. Zůstalo však po ní rozsáhlé dílo, její pohádkové jmění pak zdědil jeden synovec, důstojník africké armády.

V jejím případě mě napadá, že se tak logicky uzavřel kruh, který začal službou bohu v klášteře a vyhasl ve stejném místě, ovšem cesta po jeho kružnici musela být skutečným dobrodružstvím, zakončeným pochopením a smířením se světem a sebou samým. :-) 

Zdroj fotografií: wikipedia.org

Čtěte také:

Reklama