Palmičky, kroton, koleus, listová begonie, tchynin jazyk. Kousek zelené přírody v bytě nikdy není na škodu a ozdobí nejedno „šedivé“ zákoutí. A přitom se naše pokojové rostliny ani nemusejí honosit exotickými květy. Stačí krásně vybarvený list. S výběrem méně náročných okrasných rostlin, které ovšem nadělají spoustu parády, nám poradila Marta Hrušková, z pražského zastoupení Holandské květinové společnosti.

Komu se nelení, tomu se zelení...
Pokojové rostliny, které jsou dekorativní především svými výraznými listy – například pokropené různobarevnými flíčky, žíhané pruhy či s barevně odlišeným žebrováním – potřebují většinou světlé místo blízko okna,“ radí čtenářkám Ženy-in floristka renomované firmy. Ve tmě nebo v šeru by totiž mohly ztratit zajímavý vzor, nové listy jim pak vyraší pouze zelené, dodává Hrušková.

A prozrazuje fígl, jak kontrolovat, abychom zajistili potřebné osvětlení: Pestrolisté rostliny proto jednou týdně otočíme o čtvrtinu kruhu okolo osy – zapomnětlivci si mohou polohu poznamenat přímo na květináč – aby rostliny zaručeně dostaly světlo ze všech stran a zachovaly si zajímavé vybarvení."

Podle floristky i pokojovky pouze s dekorativními listy musí mít výživnou zem, proto i je musíme přesazovat, jakmile je zemina v kořenáči vyčerpaná. Nesmíme samozřejmě zapomínat ani na pravidelnou zálivku a na hnojení.

Kroton (Codieum variegatum pictum)
Kroton nebo-li obojan je menší neopadavý keřík. Jeho ozdobou je rozmanité zabarvení a kresba na listech. Rostlinu zdobí různé tvary listů. Jsou přímé, kopinaté, oválné, lopatkové, tvarem podobné kytaře. Okraje bývají hladké a stočené do spirály. Nakolik je tato rostlina krásná, je také náročná na pěstování.

Kroton potřebuje především vysokou vlhkost vzduchu. Každý den bychom jej měli rosit, otírat listy a občas přichystat „lázeňský den“. Rostlina nesnáší průvan, proto se nedá pěstovat na zahradě nebo na balkoně. Místo musíme vybrat velmi světlé, ale ne slunečné. Již od jara si musí na svit slunce postupně zvykat. Při nedostatku světla ztrácí zbarvení listů. Ideální místo je na východním nebo západním okně.

Na jaře a v létě přihnojujeme každý týden minerálními hnojivy, v zimě a na podzim méně často. Množí se v létě odnožemi a řízky, nejlépe stonkovými řízky. Šťáva rostliny je jedovatá.

Africká kopřiva (Coleus blumei)
Africkou kopřivu známe také jako pochvatec ozdobný či koleus. Tato pokojová rostlina nás překvapí nepřeberným množstvím listových variant. Africká kopřiva je nenáročná, roste jako keřík s pestrobarevnými listy. Barvou připomíná kroton, obojan. Pokud ji budete poctivě zaštipovat, udrží si svoji dekorativnost během celého roku, nicméně další rok se musí zaštipování obnovit.

Vyžaduje jasné světlo a mírnou zálivku, v létě pak zvýšenou vlhkost, ale nesmí se přehánět, protože by rostlina mohla zahnívat. Množí se na jaře a v létě stonkovými řízky. Hnojí se jednou týdně minerálními hnojivy pro pokojové rostliny s okrasnými listy.

Aglaonema (Aglaonema rotundum)
Teplomilná Aglaonema je velice dekorativní rostlina, jejíž krása spočívá ve velkých, podlouhlých listech na krátké stopce. Dobře snáší zatemnění, to však platí pouze o rostlinách se zelenými listy. Rostliny s  pestrými žluto zelenými, nebo bílo zelenými listy vyžadují více světla. Je nutné ji chránit před přímým sluncem. Aglaonema roste pomalu, a proto je řazena k obtížně pěstovatelným pokojovým rostlinám. Je nutné ji pěstovat v nízkém květináči a chránit před průvanem a dýmem (kouř z cigaret).

V zimě vyžaduje teplo a vlhko. Teploty by neměly v zimě klesat pod 18 °C. Zaléváme ji v zimě přiměřeně, jinak hojně. Vyžaduje vysokou vlhkost a stálé postřikování. Je nutné ji často hnojit a málo přesazovat. Mladé rostliny prakticky nemají pozorovatelný stonek, u starších rostlin se tvoří krátký stonek, který nese stopy starých listů. Přesazujeme ji jednou za tři roky, na jaře. Na jaře nebo v létě se oddělují a vysazují výrůstky s několika listy a kořínky. Rostlina snižuje obsah benzolu!

Begónie (Begonia)
Begónie, jinak též kysaly. Existuje mnoho druhů begonií a všechny jsou svým způsobem nádherné. Patří k nim jak druhy ozdobné listem, tak druhy ozdobné květem. Begónie jsou krásné pokojové rostliny s dužnatými, poněkud pokroucenými listy. Mají překrásně zbarvené listy různých tvarů, velikostí a barev.

Begónie mají rády stále vlhký substrát zalévaný měkkou vodou. Vzduch mají také rády vlhčí, neroste však listy. Mohly by být napadeny plísní. Při suchém vzduchu mohou schnout špičky listů. Hodně světla je zárukou barevných listů. Ranní nebo podvečerní slunce je prospěšné. Teplota by se měla pohybovat okolo 18 °C v létě a 15 °C v zimě.

Množit se mohou listovými řízky nebo dělením při přesazování. Přesazujte každý rok na jaře, jinak zmizí barevnost listů. Druhů je velice mnoho.

Tchynin jazyk (Sansevieria trifasciata)
Tchynin jazyk – tenura patří do čeledi agávovitých, z nichž je právě nejrozšířenější. Je to nenáročná rostlina, populární především díky svým zajímavým listům, které jsou velké, mečovité a vyrůstají v trsech po 6 až 8 a dosahují i do 90 cm výšky, přičemž stojí téměř kolmo. Na temně zeleném pozadí listů se vydělují světlé příčné pásy, které jsou nejzřetelnější u mladých rostlin.

Upřednostňuje jasné světlo s trochou přímých slunečních paprsků, avšak roste dobře také ve stínu. Rostlina se uchovává při teplotě 15–25 °C, v zimě okolo 14 °C. Zaléváme přiměřeně, aby půda ani nevysychala, ani nebyla příliš vlhká.

Každý měsíc hnojíme organickými a minerálními hnojivy. Jako půdní směs se používá listová půda, kompostová půda, humus, rašelina a písek (v poměru 2:1:1:1:1). Rostlinu rozmnožujeme oddělením trsu.

Zdroj: Holandská květinová kancelář

Reklama