Čerstvé bylinky by neměly chybět v žádné domácnosti. Nádherně vypadají, voní i chutnají. Jenže pěstovat je v bytě není jen tak! Možná jste si to už i vy neúspěšně vyzkoušeli. Pak čtěte dál, ať zjistíte, kde jste nejspíš udělali chybu.

Nedopřáli jste jim dostatek světla

herbs

Ideálním místem pro pěstování bylinek v bytě je parapet okna orientovaného směrem na jih, či západ. Tak jim hlavně přes zimu zajistíte alespoň minimum slunečního svitu, který potřebují. Pokud máte světlou místnost, můžete květináč umístit i dále od okna. Každopádně se musíte smířit s tím, že čím méně světla bylince dopřejete, tím hůře se jí bude dařit. Výsledkem pak budou dlouhé tenké stonky natahující se za sluncem.

Moříte je nad radiátorem

Bylinky potřebují stálou teplotu, ideálně do dvaceti stupňů Celsia. Co ovšem vyloženě nesnášejí, to je sálavý suchý a horký vzduch z radiátorů. V málokteré domácnosti totiž najdete okno, pod nímž by topné těleso nebylo. I to má ale řešení. Pravidelně bylinky roste a vzduch zvlhčujte pomocí odpařovacích misek s vodou.

Do kuchyně (ne)patří

Přímo na kuchyňské lince by se měly bylinky ocitnout jen jako přísada do pokrmů. Pěstovat je tu, není zrovna dobrý nápad. Teplota v kuchyni bývá mnohem vyšší a neustále o několik stupňů kolísá. O horké páře z vaření ani nemluvě. Dílo zkázy pak završíte, když se budete snažit ještě vyvětrat. Bylinky průvan nesnášejí.

Zaléváte moc, nebo málo

Zálivka bylinek v bytě je doslova alchymie a vyžaduje, abyste byli neustále ve střehu. Nesmíte je přelít, jinak by jim uhnily kořínky, ani nechat vyschnout. Je tedy nutné zalévat častěji, ale méně. Pravidelnou zálivku vyžaduje hlavně máta, bazalka, petržel či pažitka. O něco málo sušší půda naopak nevadí levanduli, rozmarýnu nebo tymiánu. Univerzální rada, jak často zalévat, však neexistuje. Je to velmi individuální záležitost a vy nejlépe uvidíte, co vaší bylince svědčí.

Nedopřáli jste jim kvalitní půdu

herbsTo platí hlavně o bylinkách zakoupených v hypermarketech. Ty jsou totiž určeny k okamžité spotřebě, a tak je obchodníci sázejí do nekvalitních substrátů určených spíše k jejich přepravě. A také o ně podle toho pečují. Nesmíte se tak divit, že si je domů odnesete často ve špatné kondici a třeba i napadené plísní. Co nejdříve je tedy přesaďte do většího květináče a substrátu určeného k pěstování bylinek. Měl by být propustný a bohatší na živiny. Obecně ale platí, že nakupovat bychom měli raději kvalitně zapěstované rostlinky u ověřených zahradníků.

Sesazujete bylinky, které spolu „nekamarádí“

Nádoba s několika druhy bylinek je na pohled krásná, ale v bytě už ne tak praktická. Zvláště pokud dáte dohromady bylinky, které mají jiné požadavky na zálivku. Některé tak můžete přelít a ony zahynou. Výhoda samostatných květináčů spočívá i v tom, že danou bylinku můžete snadno přesunout či vyhodit, pokud se jí nedaří, nebo je zrovna tak ostříhaná, že nedělá na okně parádu.

Bylinku napadli škůdci

Stát se to může, i když je to méně pravděpodobné. Bylinky jsou totiž aromatické a škůdcům příliš nevoní. Také proto se například k růžím vysazuje levandule. Svilušky byste zase měli odradit pravidelným vlhčením vzduchu kolem bylinek. Pokud se ale přece jen objeví, rozhodně na rostliny určené ke konzumaci nepoužívejte chemické postřiky. Zkuste raději ty domácí výroby. Existuje jich celá řada, ať už výluh z pelyňku, nebo ty na bázi oleje, které mají škůdcům zalepit dýchací otvory. Pokud bylinky ošetřovat nechcete, ostříhejte je a nechte znovu obrazit.

Nevěděli jste si rady s hnojivy

Bylinky by údajně měly přijít do styku s průmyslovými hnojivy naposledy dva týdny před konzumací, ale lepším řešením je vůbec s takovým hnojením nezačínat. Bylinky jej ani nepotřebují, pokud mají kvalitní substrát a jednou za rok je přesazujete. Když už jim ale nějakou tu výživu navíc přece jen chcete dopřát, uvařte jim bylinkový čaj. Třeba z kopřivy a pampelišky.

Čtěte také:

Reklama