m

Abyste mohla pěstovat vodní rostliny, nemusíte mít zrovna rybník. Stačí malé jezírko, nebo dokonce bahenní mokřad, v němž vám můžou vyrůst nádherné rostliny, které budou ozdobou vaší zahrady.

Sen o zahradním jezírku jsem si splnila, jak jste možná četli v mém minulém článku ZDE. A teď sbírám zkušenosti a hledám vhodné rostliny. Na rozdíl od zahrady, kde je vše zaseto a zasazeno, na jezírko stále ještě není pozdě.

Vodní rostliny se dělí do tří skupin

  • Bahenní - těm postačí jen zamokřené kořeny a snesou i krátkodobé sucho. Do této skupiny patří známé blatouchy, pomněnky bahenní, šípatka, ale i žlutý kosatec

po

Pomněnka bahenní

  • Vodní se rozlišují podle hloubky, v níž rostou. Některé jsou ponořené jen částečně (orobinec, rákos, sítiny), jiné rostou pod vodou a na hladině mají jenom listy. Mezi nejznámější a nejoblíbenější patří určitě lekníny.
  • Plovoucí. Na rozdíl od prvních dvou skupin nejsou spojené se zemí a vznášejí se ve vodě, z níž čerpají i své živiny.

Nás budou spíš zajímat rostliny, které jsou efektní nejen květem, ale i listem.

Odborníci doporučují střídat různé tvary listů, a vytvářet tak atraktivní kompozice. Nejefektnější je střídání dvou až tří tvarů ve skupinách. Například kombinace dlouhých úzkých tvarů listů orobince (lidově doutník) s širšími elegantními listy šípatky a kulatými listy leknínů vypadá velmi efektně.

p

Puškvorec obecný

Vodní rostliny mají nevýhodu, že se v dobrých podmínkách rychle rozrůstají a „zamoří“ celou vodní hladinu. A tak je dobré sázet je do kontejnerů, které zabrání nejen jejich rozpínavosti, a zároveň nám usnadní manipulaci.

Máte zahradní jezírko? Podělte se s námi o své zkušenosti. Do diskuse pod tímto článkem můžete vložit třeba i fotku.

Foto: wikipedia a autorka

Čtěte také:

Reklama