rajce.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Nemáte rostlinu ještě koupenou? Vsaďte na rannou odrůdu. Plody mají větší šanci do podzimu dozrát.

Zasaďte kvalitní, silnou rostlinu. Ty příliš tenké a vytáhlé, navíc se světlými listy, nechte raději v obchodě. Úrody se tak dočkáte mnohem dříve.

Rajčata nepatří do záhonů, kde v předchozí sezóně rostly lilkovité rostliny. Hrozí přenos chorob.

Až budete rajče sázet, zapravte ho do zeminy o něco hlouběji, než bylo v přepravním kontejneru. Ze zakrytého stonku vyžene další kořínky. Díky tomu bude rostlina nejen stabilnější, ale také silnější, protože přijme více živin. Podobný trik využijte také v případě, že dáte šanci za sluncem vytáhlé sazeničce. Tu zasaďte až po první listy a stonek do zeminy umístěte naležato. Rychleji zesílí.

Pokud máte rajče tyčkové, rozhodně nezapomeňte při sázení na oporu. Bez „tyčky“ se neobejde.

Dobře promyslete, kam rajče umístíte. Miluje teplo a slunce, vysoké a křehké rostliny navíc ocení závětří.

Co rajčeti také vyhovuje, je úkryt před častým deštěm. Vlhké listy nahrávají plísním. Proto rostlinu zásadně zalévejte ke kořenům, nemáčejte ji celou rostlinu.

Co se závlahy týče, potřebuje ji pravidelně a velmi často. Někteří pěstitelé doporučují dokonce dvakrát denně (přiměřeně) – brzy ráno a pozdě večer. Díky pravidelnému přísunu vody nejen že budou krásně prosperovat, ale předejdete praskání plodů.

Aby se vláha přes parné dny v zemině udržela, nasypejte na ni mulč.

Rostlinu pravidelně kontrolujte a odlamujte z ní jakkoli poškozené nebo napadené listy. Rozhodně však neotrhávejte preventivně i ty zdravé. Rajče je potřebuje k fotosyntéze a dodání důležitých látek do plodů.

Co byste naopak zaštipovat měla, to jsou u tyčkových rajčat zálistky – boční výhony v paždí listů. Z jednoho výhonu, který je u tohoto druhu žádoucí, se jejich ponecháním začíná tvořit keř. Tím berou rostlině sílu, takže méně plodí. U keříčkových rajčat takovou probírku výhonů neprovádějte.

Zdroj informací: Perma Semínka, Zahrádkáři

Čtěte také: