63f751744d027obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Kam s bonsají?

Nechali jste se uhranout krásným, miniaturním stromečkem a pořídili si ho domů? Pak dobře zvažte, které místo v bytě pro něj zvolíte. Možná by se skvěle hodil na stylovou poličku v obýváku. Nebo na pracovní stůl. Bohužel to ale není vaše umělecké cítění, co by mělo rozhodovat. Přestože v bonsajích pořádný kus umění dřímá, pořád zůstávají živou rostlinou. A ta se neobejde bez dostatku světla. Proto je pro ni obecně nejvhodnějším stanovištěm parapet, ideálně ten u východně nebo západně orientovaného okna. Přímý sluneční úpal by totiž také nebyl to pravé ořechové. Záleží samozřejmě i na tom, který druh pokojové bonsaje zvolíte. Některé zvládnou i polostín.

Jak často bonsaj zalévat a hnojit?

Minimalistická nádoba, v níž je stromeček zasazen, vypadá krásně. Jenže má i svá proti. Malé množství zeminy snadno vysychá a kořeny z něj velmi rychle vstřebají i potřebné živiny. A jste to právě vy, kdo je nesmí nikdy zapomenout doplnit. Zálivka je nezbytná už tehdy, kdy ještě nestihnou proschnout kořeny. To zase ale neznamená, že by měla rostlina stát nepřetržitě ve vodě – kořeny by naopak zahnívaly.

„Vlhkost zeminy poznáme podle její barvy, čím je světlejší, tím je sušší. Před zálivkou suché zeminy je dobré ji nejprve navlhčit ručním rozprašovačem a teprve pak zalévat konvičkou na květiny. Aby se mohla voda do zeminy plně vsáknout, je dobré zalívat bonsai pomalu a přerušovaně,“ doporučuje Josef Chlad ze Světa bonsají s tím, že voda na zalévání by neměla být příliš studená. Měla by mít pokojovou teplotu a fíkusům dokonce prospívá zálivka vodou o teplotě až 40 °C. Dbejte i na to, aby chlorovaná voda byla odstátá.

63f751b054845blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

V sezóně, tedy od jara do podzimu, je potřeba bonsaj také pravidelně hnojit. Nejlépe jednou týdně.

Máte ideální vlhkost vzduchu?

Teplý a suchý vzduch v bytě škodí všem jeho obyvatelům. Lidem, zvířatům i květinám. Ideální vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 40 až 50 %. Toho se hůře dosahuje v zimě, kdy vytápění jede naplno. Vsaďte na zvlhčovače vzduchu, na radiátorech sušte prádlo.

Kdy bonsaj stříhat?

Zvolte si kýžený tvar a toho se držte. Jakmile se větvičky a lístky bonsaje vydají jiným směrem, zkroťte je. Nůžkami, nebo drátky určenými k tvarování kmene a větviček. „Bonsaje se mohou řezat, stříhat, zaštipovat, drátovat a někdy i přesazovat v libovolnou roční dobu, nejlépe však v březnu nebo dubnu,“ doplňuje Josef Chlad.

63f7518acf2cbobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Zastřihovat je ale potřeba i kořeny. Pěstitelé doporučují zkrátit je jednou za dva až tři roky až o třetinu.

Zdroj informací: Josef Chlad – Svět bonsají, Bonsai-Shop, Bonsaje

Čtěte také: