Přemýšleli jste někdy o tom, že byste dali alespoň dočasně domov opuštěnému dítěti? Máte možnost, v Česku jich je na 7 000! Co pěstounství obnáší, jaké je finanční ohodnocení a co je třeba si uvědomit? Na to nám odpověděla Mgr. Ria Černá, psycholožka z organizace Amalthea z.s., členské organizace Asociace Dítě a Rodina.

Jaká jsou hlavní kritéria pro to, aby se člověk mohl stát náhradním rodičem?
Zájem o děti, chuť se o ně starat, porozumět jim, vytvořit jim bezpečí, trpělivost v hledání receptu, jak porazit nedůvěru, kterou v nich bohužel zasel jiný dospělák, když se nepostaral dobře. Ochota spolupracovat s odborníky, chuť pracovat na svém osobním rozvoji, protože traumatizované děti naši odolnost a lásku k nim prověří až na dřeň. Výhodou je rodičovská zkušenost. A je třeba mít dobré zázemí v rodině, mezi kamarády – každý si někdy potřebuje odpočinout. Také to chce čistý trestní rejstřík a ochotu přizpůsobit profesní život tomu rodinnému.

riacernaJak dlouho trvá, než je zájemcům do pěstounské péče svěřeno dítě?
Příprava k pěstounství obvykle trvá od podání žádosti na úřadě asi 9 měsíců, v každém kraji je to trochu jiné. Čekání na dítě je závislé na podmínkách, které zájemci mají – jak má být dítě staré, zda musí být zdravé či může mít hendikep, zda to mohou být sourozenci, také zda jsou zájemci připraveni přijmout dítě jiného než většinového etnika. To vše hraje roli. K někomu tedy přichází po přípravě dítě do měsíce, někdo čeká i několik let. Čím víc podmínek a limitů na straně rodiny, tím delší je doba čekání.

Mohou si dítě sami vybrat?
Pokud chtějí dodržet český zákon, tak nemohou. Krajské úřady vybírají rodinu pro dítě, ne naopak. Znají dítě, znají rodinu a vyhodnotí, zda by jim to doma mohlo klapat. Zájemci však mohou po přečtení „papírů“ dítěte či seznámení se s dítětem říci, že si na péči netroufají. Pak je jejich názor respektován, nikdo je do péče nenutí. Čekají pak dál, až se objeví jiné dítě, které by jejich rodinu mohlo potřebovat.

Jakou mají následně šanci na osvojení dítěte, pokud si to budou přát?
K osvojení je třeba, aby bylo dítě právně volné – tedy aby jeho rodiče neměli rodičovská práva. Děti, které přicházejí do pěstounské péče, většinou rodiče s rodičovskými právy mají, takže osvojení moc často nepřichází v úvahu, ale vyloučit se nedá. Soud by ale nejprve musel rodiče zbavit rodičovských práv. K osvojení dochází spíše u maličkých dětí, jejichž rodiče buď úplně zmizeli, nebo sami rozhodli o tom, že chtějí dát dítě k adopci, aby mělo milující rodinu, protože vyhodnotí, že by to sami nezvládli.

Existuje nějaké řešení, pokud rodiče mají zájem stát se dlouhodobými pěstouny, ale bojí se, že biologičtí rodiče budou chtít dítě zpět?
Popravdě – asi neexistuje. Je víc než důležité, aby pěstouni přijímali dítě i s jeho kořeny, tedy i s jeho minulostí, s jeho předky, s jeho biologickou rodinou. Jinak se bude dítě trápit, nebude vědět, kam patří, čí vlastně je, pokud toto téma bude u pěstounů tabu. Rozhodující pro to, zda se dítě vrátí od pěstounů zpět k rodičům, ale není jen zájem rodiče, ale hlavně zájem dítěte. A ten posuzuje soud na základě všech podkladů, které k rozhodování dostane od odborníků, ale i dítěte, rodičů a pěstounů.

Mají naopak pěstouni možnost dítě vrátit do ústavu, pokud to nebude takzvaně klapat?
Mají, soud zruší pěstounskou péči na žádost pěstounů vždy. Nicméně opravdu to poškodí úplně všechny – dítě je znovu zrazeno a pěstouni cítí obrovské pocity viny. Vlastní děti pěstounů ztrácejí sourozence, parťáka, kterého si už třeba i oblíbily, našly k sobě cestu. Pokud je tedy možné ještě situaci zachránit, musí napřít síly úplně všichni a pomoci udržet rodinu pohromadě. Důležitá je i fáze seznamování se s dítětem. U dlouhodobé pěstounské péče je potřeba si „vonět“, umět si představit, že spolu budeme už napořád.

Jaká je v současnosti odměna pro pěstouny dlouhodobé a přechodné?
U přechodné pěstounské péče je to v hrubém 20 - 24 000 Kč měsíčně. U dlouhodobých pěstounů záleží na počtu dětí (opět v hrubém je částka 8 - 20 000 Kč měsíčně). Dále všichni pěstouni mají nárok na příspěvek na úhradu potřeb dítěte – jeho výše záleží na věku dítěte a stupni jeho postižení, pokud má hendikep (částka je v čistém 4 500 – 6 600 Kč měsíčně).

Lze eliminovat zájemce, kteří mají o tuto péči zájem jen pro vidinu zisku?
Zájemce, kteří by chtěli být pěstouny kvůli zisku, odborníci poznat umí a umí je i v jejich úmyslu zastavit. Toho se opravdu není třeba bát. Pěstounství se opravdu nedá dělat pro peníze.

Asociace Dítě a Rodina je sdružením více než 60 neziskových organizací působících v oblasti náhradní rodinné péče a péče o ohrožené děti. Svými aktivitami naplňují přání, aby každé dítě mohlo vyrůstat v rodinném prostředí. Pomáhají především ohroženým dětem, které se ocitly v obtížné životní situaci. Asociace rovněž usiluje o to, aby se zvýšilo povědomí o náhradní rodinné péči a náhradní rodiny získaly společenské uznání a vyšší prestiž.www.ditearodina.cz

Čtěte také:

Reklama