Není mnoho měst jako Dublin. Je to sice hlavní a největší město Irska, ale jeho centrum, které stojí za vidění, projdete ani ne za dva dny. Já si vzpomínám hlavně na pohodovou atmosféru, krásné památky a usměvavé lidi.

Dublin jsem navštívila před pěti lety s mamkou. Udělaly jsme si tam celodenní výlet autobusem z Corku, což bylo sice docela náročné, ale stálo to za to, vzpomínáme na něj dodneška. Možná i díky tomu, že jsme měly štěstí na krásné slunečné počasí.

dub

Dublin Castle

Z autobusového nádraží jsme se vydaly k řece Liffey a prošly jsme se po mostě nazvaném Půlpencový most - ještě před sto lety se na něm vybíralo mýtné. Pak jsme si prohlédly Christ Church i City Hall, a musely jsme samozřejmě vidět Dublin Castle, úžasný starobylý hrad, i když moderní přístavby se mi k němu už moc nehodily. Hrad byl postaven v letech 1204 až 1230, ale z této podoby moc nezbylo, protože vyhořel a v 18. století byl postaven znovu. Dovnitř jsme nešly, protože všude bylo hodně drahé vstupné, zato jsme si daly svačinu na lavičce v parku u hradu.

dub

Grafton Street

Od hradu jsme se vydaly na Grafton Street, jednu z nejživějších ulic Dublinu. Je to pěší zóna, a lidí je tu opravdu dost. Stejně jako barev, křiku, obchodů a pouličních prodavačů i kejklířů. Na jedné straně je starobylá irská univerzita Trinity College, která vznikla z původního kláštera v 16. století. Naproti ní stojí socha pouliční prodavačky Molly Malone, dublinské hrdinky známé písně Slávky a mušle. Na druhé straně Grafton Street leží St. Stephens Green Park. Na rohu naproti vchodu do parku jsme obdivovaly vchod do nádherného nákupního centra Stephen´s Green. Parků je v Dublinu několik, v tomhle je navíc vítězný oblouk Fusillers Arch.

dub

Nákupní centrum Stephens Green

Nakonec jsme si prošly ještě O´Connell Street, na kterém je nejvyšší sloup zvaný Spire (Dublinská jehla) a také monument Daniela O´Connella. A cestou jsme viděly mnoho zajímavých dublinských uliček, soch a hospůdek - mezi nimi asi nejznámější z nich, The Temple Bar. Ta nešla přehlédnout.

Dublin je příjemné město pro ty, co rádi chodí, nevyplatí se cestovat po něm hromadnou dopravou, pěšky je to skoro rychlejší. Jestli uvažujete o návštěvě nějakého evropského města, Dublin je dobrá volba.

Třeba vás naláká naše FOTOGALERIE:

Foto: Dita Dvořáková a autorka

Reklama