V útulcích zpravidla končí toulaví psi, pejsci, kterým zemře páníček nebo ti, o které se majitelé nemohou starat z finančních důvodů. V útulcích se ale mohou objevit také týrání a zanedbaní psi, nebo psi ze zrušených množíren. Adopci je proto dobré pořádně zvážit a počítat s tím, že pes může mít za sebou nějaký nepříjemný zážitek.  

26446b1ec86c6-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Pro jakého psa se rozhodnout  

Dnes existuje řada míst, odkud je možné psa adoptovat – jedná se například o klasické útulky, azyly či dočasnou péči. A přestože se v útulcích snaží psům dopřát to nejlepší, pečovatelé většinou nemají dostatek času se věnovat každému pejskovi zvlášť a dopřát jim lásku a péči, kterou opravdu potřebují.  

„Adopci psa z útulku se lidé vyhýbají často právě ze strachu, že neví, co všechno si pes zažil, že bude bojácný a agresivní. I z toho důvodu se lidé spíše rozhodují pro adopci štěněte, které do útulku přišlo v mladém věku nebo se v něm přímo narodilo. O starší a dospělé chlupáče je zájem v útulcích obecně menší,” říká Tomáš Haškovec z e-shopu spokojenypes.cz 

I adopce psa či staršího psa má ale svá pozitiva – většinou za sebou mají základní výcvik a nevyžadují tolik času na výchovu, jako štěňata. Psí senioři jsou navíc už většinou klidnější a vhodné pro ty, kteří by péči o mladého divokého psa nemuseli z různých důvodů zvládat. V útulku vás ale o všem podrobně informují a nemusíte se bát, že byste si pořizovali „zajíce v pytli”. „Pečovatelé v útulcích jsou se psi v každodenním kontaktu a mají tak dobrý přehled o povahových rysech a také o zlozvycích psů, o které se starají. Často také vědí i něco o jejich minulosti. Je proto dobré se hodně ptát a také v útulku informovat o zkušenostech, které s péči o psy máte. Na základě toho vám pomohou najít toho pravého pejska,” vysvětluje Haškovec.  

Co byste měli před adopcí vědět:  

  • Jakou má pes povahu: zjistěte si například, jestli je pes bojácný, jestli reaguje na některé podněty přehnaně, jestli je přátelský a jaký má vztah k ostatním psům nebo například i k lidem.  
  • Jaká je minulost psa: ve většině případů pracovníci v útulku vědí, odkud k nim pes přišel a zda se například jedná o zachráněného týraného pejska. 
  • Jestli má nějaké zdravotní problémy. 
  • Jaké má návyky a zda prošel základní výchovou: například jestli je zvyklý na venčení nebo jestli zvládá základní povely.  
      

V neposlední řadě je dobré se se psem před samotnou adopcí seznámit, pokud to daný útulek umožňuje, párkrát psa navštivte a běžte s ním i třeba na krátkou procházku. Díky tomu se navzájem seznámíte, psa trochu poznáte a začátek společného soužití bude pro všechny jednodušší.  

První kroky  

Jakmile si psa přivedete domů, postupně ho seznamte s jeho novým domovem a ostatními členy domácnosti. Důležité je na pejska nespěchat a dopřát mu dostatek času, aby se rozkoukal a se vším se seznámil. Nechte ho také, aby si vybral místo k odpočinku a tam mu můžete umístit pelíšek.  

Začátky soužití s novým parťákem budou možné rozpačité, ale nebojte. Jakmile se u vás pejsek rozkouká a zjistí, že je opravdu doma, vybuduje si postupně důvěru. Důležité je na něj nevyvíjet nátlak a do ničeho ho nenutit. Možná to je překvapivé, ale pes si i na příjemné podněty, jako jsou pamlsky, společná hra či mazlení potřebuje zvyknout. Připravte se na to, že pro vašeho psa může být opravdu všechno nové, a i když má za sebou základní výchovu, musí se naučit na vaše způsoby. Obrňte se proto dostatkem pamlsků a trpělivosti a jakmile si na sebe trochu zvyknete, můžete začít pejskovi vše postupně a opatrně ukazovat. 

Pokud se rozhodnete pořídit psa z útulku, můžete se po náročnějších začátcích těšit na skvělého kamaráda!  

Zdroj informací: tiskové materiály, spokojenypes.cz

TÉMATA:
PES PES Z ÚTULKU