To je otázka. Můžete být milovnicí psů a srdnatě hájit právo lidí chovat je v centrech měst, ale když právě spěcháte na důležitou schůzku a v naleštěných lodičkách šlápnete do psího výkalu, kolik jmen v duchu (nebo možná i nahlas) pošlete jeho majiteli?

Právě bezohledné chování některých psích páníčků a paniček vyvolává vlnu nevole proti chovu a držení psů ve městech. A není se co divit, že, pejskaři? 

Kdybych bydlela v centru, psa bych si nepořídila z jednoho prostého důvodu. Není s ním kam jít. Venčit psa na ulici, i když si to po něm nakrásně uklidíte, mi připadá neomalenost. A v parku? To je totéž. Přišlo by mi hloupé, aby můj pes očůrával lavičky, natož aby kálel na trávník. Praha je přepejskovaná a topí se v psích exkrementech.

Zvláště některá místa jsou opravdu "výživná". Nedaleko redakce je parčík, který je doslova psím záchodem. Pokud vás okolnosti přinutí přes něj jít, poskakujete mezi hovínky, a když se do žádného netrefíte, můžete mluvit o zázraku. 

To mi hlava nebere. Když už chci mít psa, nemělo by mi být zatěžko po něm uklidit. 

Zajímá mě, co si o tom myslíte vy? Vyrazila jsem do ulic a položila pár otázek.

A - Jste pro psy ve městě?
B - Proč ano a proč ne?
C - Když vidíte pejskaře, který po svém psu neuklidí, upozorníte ho, nebo děláte mrtvého brouka?
D - Co říkáte na vyhlášku nebo smlouvu, která umožňuje obcím coby majitelům nemovitostí zakázat chov domácích mazlíčků v bytech?


Dana
A - Ano, jsem, jednoznačně.
B - Protože sama psa mám.
C - Přijde na to, jak ten dotyčný vypadá a jakého má psa. Dá se odhadnout, jestli vás pošle někam, nebo dokonce na vás toho psa.
D - Je to blbost. Hlavně kvůli starým lidem.


Franta
A - Jsem pro psy.
B - Mám psy a ostatní zvířata rád.
C - Neupozorním, myslím, že to neudělá nikdo.
D - Jsem proti.


Hana
A - Jednoznačně ano.
B - Proč ano? To je jasné, protože mám také psa.
C - No jéje, hystericky na něj řvu.
D - Co je to za nesmysl? Člověk, který platí nájem a dodržuje nějaký řád, si snad může za svými dveřmi dělat, co chce.
Je to jeho teritorium a nikomu do něj nic není. Zvláště pro staré lidi je pes třeba jediným společníkem.


Alena
A - A víte, že spíš nejsem? Je jich tu moc.
B - Je mi vlastně těch psů i líto. Stejně jsou většinu dne sami doma a nikdo se jim nevěnuje. Jsou to chudáci. Na druhou stranu i lidé jsou tím, že mají doma psa, dost časově omezeni. Něco jiného je, když jsou v důchodu a mohou být se svým pejskem celý den. Já psa nemám, ale kdybych žila na venkově, určitě bych ho měla.
C - Ne, je to neukázněný člověk a domluva by stejně nebyla nic platná. A kromě toho se i dost bojím. Dneska si ke starým lidem dovolí, i když si nikoho nevšímáte.
D - To jsem ještě neslyšela, ale jestli je to pravda, tak to podle mne zase odnesou zase ti staří. Třeba jedna paní u nás v domě. Má pejska, vzorně se o něj stará, uklízí si po něm, nikoho neobtěžuje. Ani si nedokážu představit, co by s ní bylo, kdyby se s ním musela rozloučit. A takových případů je jistě spousta. 

Jak byste na naše otázky odpověděli vy? Že nemáte psa, ale kočku? Něco o kočkách se dočtete v článku Marie Šrámkové Kočka není pes!

V našem týdenním tématu Výchova psů v Čechách již vyšlo:
Máte doma nevychovaného psa?
Příběh redaktorky Dany Svobodové: Poraďte, můj pes napadá jiné psy.
Článek Jakuba Kočího Hrozba: Důchodce s jezevčíkem nebo skin s pitbullem?

Připravujeme...
Ve čtvrtek vyjdou vaše příběhy s radami veterinářů.
V pátek najdete v našem magazínu obsáhlý rozhovor s odborníky na výchovu psů 
a redakčním mops(l)íkem.

Reklama