„Soused, kterého už dvakrát vykradli, si minulý rok pořídil na hlídání dobrmana. Jenže ho i v největších mrazech nechal venku. Argumentoval tím, že pes má boudu. Jenže to byl jen takový přístřešek ze slabých prken. Chudák zvíře se tam třáslo zimou, vodu s miskou zamrzlou. Když se i přes moje neustálé připomínky neměl k tomu, aby psa vzal alespoň do chodby, zavolala jsem ochráncům zvířat. Souseda přijeli zkontrolovat z veterinární správy a ještě ten den se dobrman stěhoval domů, do chodby. Zapřel, že by ho nechával nepřetržitě venku, a já žádné důkazy o opaku neměla. Ale nevadí! Dosáhla jsem svého, zvíře netrpí. Ať si o mě teď milý pán myslí cokoli,“
vypráví paní Mirka. Rozhodně není jediná, kdo neváhá ohlásit týrání zvířete příslušným orgánům. Takových lidí přibývá. A to je dobře.

Co je považováno za týrání?

Zákon říká, že každý chovatel je povinen zabezpečit zvířeti v zájmovém chovu přiměřené podmínky pro zachování jeho fyziologických funkcí a zajištění jeho biologických potřeb tak, aby nedocházelo k bolesti, utrpení nebo poškození zdraví zvířete.

Chovatel rovněž nesmí z jiných než zdravotních nebo pokusných důvodů omezovat výživu zvířete včetně jeho napájení, nestanoví-li zvláštní předpis jinak. Nesmí ani omezovat bez nutnosti svobodu pohybu nutnou pro zvíře určitého druhu, pokud by omezování způsobilo utrpení zvířete. A je zakázáno také chovat zvířata v nevhodných podmínkách nebo tak, aby si sama nebo vzájemně způsobovala utrpení.

Jak je zákon dodržován, to u vás doma smí kdykoli zkontrolovat pracovníci orgánů ochrany zvířat.

Celé znění zákona 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání naleznete například ZDE.

Pokud máte psa na dvorku, nezapomínejte se mu věnovat. Jde o smečkové zvíře, a pokud k sobě nemá parťáka, potřebuje alespoň kontakt se svým pánem.

Jistě nechcete svého psa úmyslně trápit. A tak, než ho vydáte na milost i nemilost životu na dvorku či zahradě, odpovězte si na následující otázky.

Hodí se k tomu mé plemeno?

Některá psí plemena si s životem venku poradí. Takový husky, aljašský malamut, bernský salašnický pes nebo třeba německý ovčák a podobně odolné rasy snáší zimu poměrně dobře. Jsou ve výhodně díky huňaté srsti s kvalitní podsadou, která jim naroste, jestliže jsou pobytu venku přivyklí celoročně. Přesto se veterináři shodují, že i jim byste měly pomoci pobytem v temperované části obydlí v případě, že uhodí extrémní mrazy nad -15 stupňů Celsia.

Pro jiná, méně odolná psí plemena je však pobyt venku utrpením. Brzy nastydnou, nebo mohou, hlavně v případě malých psů, dokonce i umrznout.

Pozor! Pokud má pes srst přivyklou celoročnímu pobytu venku, neměly bychom ho v zimě vystavovat vysokým teplotám v bytě. Nejen že mu bude horko, ale hrozí také zdravotní problémy z teplotního šoku.

Má se kam schovat?

I pes přivyklý celoročnímu životu na dvorku potřebuje boudu. Ale ne jen tak ledajakou. Měla by být dostatečně zateplená, vystlaná například slámou a mít předsíň.

„Stloukli jste psovi boudu na koleni a máte pocit, že mu to stačí? Na léto jako ochrana před deštěm určitě, ale když uhodí mrazy, je lepší udělat revizi. Správně by měla být bouda několikavrstvá, kdy je vnější a vnitřní vrstva proložena polystyrenem. Velká by měla být tak, aby se v ní pes pohodlně uložil. V zimě je důležité, aby měl pes šanci prostor zadýchat. Proto se doporučuje mít před prostorem boudy ještě předsunutý kus. Ten by měl být užší a bránit úniku tepla, tak jako my máme předsíň. Když na to z nějakého důvodu nemáte místo, přidělejte před vchod alespoň plentu z kusu staré deky. Jen pozor na mladé psy, kteří vaši snahu nepochopí. Na devadesát procent hadr roztrhají na kousky a pak je jim zima,“ radí chovatelům zvěrolékaři z Veterinární kliniky Zbraslav.

Může se volně pohybovat?

Pes uvázaný u boudy. Takový obrázek by měl patřit jen dobám dávno minulým. Pokud pomineme fakt, že se zvíře na malém, vytyčeném prostoru nudí, a jsou omezeny jeho životní potřeby, nemá ani dostatek pohybu. A ten bezpodmínečně potřebuje i k tomu, aby se zahřál. Na to samé dejte pozor i v případě, že v zimě za nízkých teplot uvážete psa zvyklého životu v bytě například před obchodem! Třesoucí se zvíře trpí a vy za to můžete být pokutováni.

Krmím ho dostatečně?

Pokud je pes nepřetržitě venku, spotřebuje mnohem více energie, aby se zahřál. Proto je nezbytně nutné, abyste mu ji dodávaly v podobě větších dávek kvalitního krmiva. A nezapomínejte ani na vodu. Rozhodně nestačí kostka ledu.

Nemá už svůj věk?

Pobývat venku i za nepříznivého počasí se nehodí pro staré a nemocné psy, ani pro malá štěňata, která ještě nemají dostatečně kvalitní srst.

Čtěte také:

Reklama