Deštivé a chladné dny střídají tropické teploty a přehřátí psů začíná být opět aktuálním tématem. I přesto, že se o něm mluví poměrně hodně, zprávy o záchraně, nebo dokonce úmrtí psa v rozpáleném autě ukazují, že si toto riziko lidé stále dostatečně neuvědomují.

Jak se zachovat správně? Na naše dotazy odpověděla odbornice Šárka Janouchová.

Jak vlastně pes reaguje na teplo? Zřejmě to nebude stejné jako u člověka. Můžete nám vysvětlit princip, na kterém funguje jeho termoregulační systém?
Pes je na teplo velmi citlivý. Jeho termoregulační systém funguje úplně jinak než u člověka. Přesto, že má pes potní žlázy, nevyužívá je k pocení, ale produkci mazu a vylučování hormonů. To znamená, že se nepotí jako třeba člověk nebo kůň, ale ochlazuje se dýcháním a pomocí tlapek. To je i důvod, proč mají psí tlapky svůj specifický pach

pesNěkdy ale není zbytí a musíme psa nechat v autě. Na co musíme myslet, abychom mu čekání ve vedru ulehčili a nijak mu neublížili?
Plánujeme-li výlet s naším čtyřnohým kamarádem v horkých slunných dnech, pak bychom měli aktivity pečlivě naplánovat, abychom nemuseli psa nechávat v autě. Pokud se tomu nelze vyhnout, tak je důležité hledat parkovací místo ve stínu, nechat otevřená okýnka a nenechávat psa dlouho v autě bez dozoru. Současný trh již nabízí mříže do okna automobilu, aby bylo možné auto zamknout, ale proudil do něj alespoň částečně vzduch. Je třeba si uvědomit, že během horkého dne, je za 15-20 minut v autě nedýchatelno a u psa, který se ochlazuje právě dýcháním, to může znamenat v lepším případě přehřátí a následný šok, v tom horším pak smrt.

Co děláme špatně ve snaze psa ochladit?
Velmi častou chybou, kterou majitelé v horkých dnech rovněž dělají, je ochlazování psa pomocí mokrého hadru přes záda, nebo tělo psa. To je velká chyba, a pokud se to udělá u psa, který je již přehřátý, může dojít k dalšímu přehřívání s následným šokem. Důvodem je princip, jakým funguje odvod tepla z těla psa. Ten probíhá ze středu těla směrem ven pomocí krve. Přebytečné teplo je „vylučováno“ ven z těla tzv. krevními kapilárami, které jsou umístěné v podkoží.  Dáme-li na záda psa něco studeného, kapiláry se smrští a teplo je tlačeno zpět do středu těla psa, čímž dochází ke zvýšení tělesné teploty.

Jaká je tedy první pomoc, když už k přehřátí dojde?
Potřebujeme-li psa ochladit, je vhodné položit onen studený, nebo mokrý hadr na nohy a břicho, odkud se chlad nejrychleji dostane do středu těla a zároveň je umožněno přebytečnému teplu odejít přirozeným způsobem ven. Rovněž pomůže umožnit psovi vdechovat chladný vzduch, který opět proudí do plic a ochlazuje vnitřek těla. Výborným řešením je postavit psa po břicho do vody, pokud je to možné. Stejný proces tedy studené na nohy a břicho, je třeba aplikovat, pokud se pes dostane do šoku z přehřátí. Potom ho co nejrychleji dopravte k veterináři

Pozorujeme-li přirozené chování psů, pak si můžeme všimnout, že je-li jim horko, hledají chladné místo, na které si lehají břichem, nebo vyhledávají závan chladného vzduchu. I psi „neplavci“ mají-li možnost, se v letních dnech postaví po břicho do vody. Oni velmi dobře vědí, co potřebují

Více na www.krasnacarodejka.cz

Čtěte také:

Reklama