pes v posteli

Už jste někdy řešili problém, zda pustit pejska do postele? Nechtěli jste, jenže váš domácí mazlíček celou noc kvílel. A co teprve když byl nemocný? To jste ho měli nechat trápit se někde na koberci nebo v pelíšku?

Ne nadarmo se psím očím přisuzují určité podmanivé vlastnosti. Když se na vás psík podívá tím svým soustrastným pohledem plným očekávání, ve kterém říká: „Paničko, já tě tak hrozně miluju, proč nemůžu spinkat na polštáři?" To se pak těžko odolává.

Psí povaha je stejně různá jako lidská. A tak se může stát, že jedno takové pozvání do postele zůstane jen jedním pozváním. Může se ale také stát, že si pejsek váš výsostný spací prostor natolik oblíbí, že už zkrátka nebude chtít spát jinde. Z toho může vzniknout spousta problémů, jak hygienických, tak sociálních.

Znám pejska, poměrně malého křížence krysaříka, který si zabral celý jeden gauč pro sebe, a kdykoli se na něm někdo chystal přespat, pejsek spal vždy uprostřed a člověk poslušně obtočený kolem něj. Tohle pravidlo fungovalo spolehlivě, v noci jste si lehnuli normálně s pejskem v nohou, ale ráno jste se probudili vyboxovaní na kraj pohovky.

Co se může stát horšího? Představte si třeba, že si najdete nového partnera, který psa v posteli nesnese, anebo snese, ale pejsek ho jaksi nebude chtít do postele pustit...

 

 

Zeptali jsme se zkušeného kynologa Petra Lindy na resumé

Pes v posteli: Ano, či ne?
Záleží na mentalitě majitele. Musí si rozhodnout, jestli v posteli psa chce, nebo nechce. Moji psi, když jsem doma, spí na zemi, když ale jedeme někam na závody, tak spí většinou se mnou ve spacáku, aby nám nebyla zima. Takže je to na páníčkovi, jak se rozhodne. Špatný vliv na výchovu to mít určitě nemůže. Buď je pes vychovaný a smí nebo nesmí spát v posteli, anebo je pes nevychovaný a dělá si, co chce.

Jak psa vychovat tak, aby do postele nechtěl?
Je to otázka důslednosti. Do postele bude nejprve chtít každý pes, protože je rád s pánem kdekoli. Záleží jenom na majiteli, aby pejskovi vysvětlil, že do postele nesmí. Určitě pomůže, když psa za to, že si lehnul večer vedle postele, občas pochválí, spustí k němu v noci ruku. Když si pejsek zvykne od malička, tak nebude nijak strádat tím, že lidé spí v posteli a on ne.

 

Přečtěte si:
Vaše starosti na kynologovu hlavu

 

Podle zkušeného kynologa tedy spaní psa v posteli špatný vliv na výchovu mít nemůže, co si myslíte vy? Pouštíte svého pejska do postele?