Často můžete zaslechnout, že pes patří k domku se zahradou, a ne do bytu. Odpůrci chovu psů v panelácích jsou ještě čas od času ochotni smířit se s představou, že v bytě chováte pražského krysaříka nebo yorksheerského teriéra, ale vize něčeho většího je leckdy přivádí až k nepříčetnosti. Jak je to tedy s chovem psa v bytě?

Pes chce být s člověkem!
Předně si musíme uvědomit, že většina psích plemen vysloveně vyžaduje přítomnost člověka - psovi se musíte věnovat, ať už ho máte v kotci, na zahradě nebo v bytě - a to aktivně věnovat, nejen být s ním ve stejné místnosti. I pes chovaný na zahradě potřebuje chodit na procházky! Většina psů ovšem uvítá, když má svého oblíbeného páníčka či paničku pro sebe jaksi déle - a to navzdory tomu, že pak třeba nemůžou pobíhat na zahrádce - je nemálo psů, kteří, když je pustíte na zahradu, za chvíli nešťastně sedí u dveří domu a žadoní, abyste je pustili k sobě.

Můžete ho nechat samotného
Zároveň je ovšem dobré vědět, že pes v přirozených podmínkách spí až šestnáct hodin denně - pokud se mu tedy věnujete dostatečně aktivně, když jste s ním, nijak netrpí, když ho pak necháte doma samotného, pokud jste v práci. Musí si na to samozřejmě zvyknout, získat jistotu, že ho neopouštíte navždy a že nemusí po čas vaší nepřítomnosti hlídat byt zuřivým štěkáním. Rozhodující pro pořízení si psa do bytu tedy není ani tak to, jak dlouho jste v práci, ale jestli potom máte čas vyrazit s pejskem třeba na několikahodinovou procházku.

Určete mu pelíšek
Pro pohodu psa v bytě je třeba určit mu nějaké jeho místo - pelíšek, kam se může schovat, když je unavený a chce si odpočinout, a kam ho zároveň odešlete, například když přijde návštěva, která se zrovna s pejskem mazlit nechce. Psí pelíšek by neměl být na frekventovaném místě bytu, když ovšem svého miláčka odsunete do prostoru, kde se vůbec nevyskytujete, musíte počítat s tím, že bude spíš ležet někde, kde bude blíž k vám.

Boudičku? Nebo deku?
Na trhu najdete řadu nejrůznějších pelíšků a každému psovi vyhovuje jiný - může se stát, že svému miláčkovi koupíte molitanový košíček, ale on se raději bude rozvalovat vedle na koberci. V každém případě by ovšem pelíšek měl být bezpečný a odpovídat temperamentu a velikosti psa. Některá zvířata vystačí se složenou dekou, lepší je ale přece jen něco měkčího - především velcí psi mívají z ležení na tvrdém podkladu otlaky. Zároveň ovšem pelíšek musí být vypratelný - optimální je proto doplnit i molitanové pelíšky o snímatelné povlaky. A pozor na průvan - psi na něj jsou citliví!

Musí mít přístup k vodě
Také pro misku s vodou musí mít pes stálé místo, a to tak, aby k ní vždy mohl - nejlépe na nějakém snadno udržovatelném povrchu. Pokud tedy pejska někdy zavíráte v pokoji, nemůžete mu misku s vodou nechat v kuchyni nebo v předsíni! Pes musí mít vždy k dispozici čistou vodu. Můžete ovšem pod misky koupit nějakou z mnoha snadno omyvatelných podložek, aby vám pejsek nešpinil koberec.

Krmení
Misku na „žrádlo“ nemusí mít pes k dispozici stále - většina chovatelů naopak dává přednost tomu, aby byl pes krmen jenom v určené hodiny, jednou, lépe však dvakrát denně, a mimo tento čas mu miska byla odebírána, i když ještě nedojedl. Pro obří plemena je pak dobré mít misky na nějakém podstavci, aby se k nim nemusela sklánět tak hluboko - snížíte tak riziko vzniku torze žaludku. V menších bytech musíte počítat i s tím, že takový pytel granulí také zabírá místo a ne vždy je dobré nechávat ho v dosahu psa.

O tom, jakého pejska je vhodné pořídit si do bytu a jakého raději ne a jak si poradit s psími chlupy nebo jak pejska správně koupat, si povíme příště.

Máte pejska v bytě? Jakého? A jakého psa byste si do bytu nikdy nepořídila? Jaký pelíšek má Váš pejsek? Je s ním spokojený? A kde ho má? Necháváte mu misku se žrádlem stále k dispozici?