„Psa s sebou v autě vozím dlouhé roky a vůbec jsem netušila, že tak riskuji pokutu. Jenže jsem ji asi před měsícem dostala. Dva tisíce korun za to, že Baron, můj vlčák důchodce, nebyl připoutaný. I když ležel spořádaně na zadních sedačkách. Policista si nenechal vymluvit, že můj pes nedělá za jízdy žádné problémy, a rozhodně mě jako řidičku nevyrušuje,“ kroutí hlavou jeho dvaatřicetiletá majitelka Lucie, která si krátce na to raději pořídila na svého mazlíčka speciální postroj. Právě ten je jednou z možností, jak dostát zákonu o provozu na pozemních komunikacích.
5c63fe05cb00fobrazek.png

Co se přepravy zvířat ve vozidle týče, je podle pravidel řidič povinen:

  • zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu,
  • zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby.

Jak psa správně zajistit?

O tom, že převážet v autě psa bez správného zabezpečení může být skutečně riskantní, vás jistě přesvědčí následující crash test autoklubu ADAC. Co udělá náraz při rychlosti 50 km za hodinu s dvaadvacet kilogramů vážícím psem?

Aby se něco podobného nestalo i vám, vždy své zvíře pořádně zabezpečte proti cestování po vozidle. Jaké máte možnosti?

Klec nebo přepravka

Psa můžete zavřít do bezpečné přepravky, kterou umístíte do kufru podélně za zadní sedačky a připevníte. To je pro zvíře asi ten nejbezpečnější způsob přepravy. Jen na to musí být samozřejmě zvyklé.
5c63fe3f84638obrazek.png

Fixační postroje

Speciální kšíry s fixační karabinou zapojitelnou do bezpečnostního pásu umožní vozit psa na zadních sedačkách. Ale pozor! Musí být pro tyto účely opravdu vyrobené! Špatně zvolené postroje (nebo dokonce obojek) zvíře nejen neochrání, ale mohly by mu ještě víc ublížit.

Mříž do kufru

Psovi před prolétnutím autem při nehodě, ale i před nevítaným rušením řidiče zabrání také pevná mříž, kterou oddělíte kufr automobilu. Ale pozor, musí být skutečně pevná. Ty síťové váhu zvířete při nárazu neudrží.

Čtěte také:

Reklama