shutterstock-1687948915.jpg
Foto: Shutterstock

Pokud máte stále ještě home office a již dlouho uvažujte o pořízení si chlupatého společníka, právě teď je podle odborníků ideální doba. Stále více však přibývá lidí, kteří si pořizují pejsky z útulku, po kterých je momentálně velká poptávka. V těch českých převážně najdete jen starší, o něž není zájem, mladší jedinci či štěňata jsou hned pryč. Zato na Slovensku je situace jiná.

„Slováci nejsou takoví milovníci psů jako Češi, stále se jich tady spousta toulá, převážně tedy na tom východním a rodí se nová a nová štěňátka,“ říká členka organizace Psia Duša. Proto existuje i pár dalších neziskových organizací, které pejsky nechají v dočasné péči u jednoho z členů, zařídí očkování a najdou majitele.

„Je nám jedno, jestli si pro pejska přijede Čech nebo Slovák, ale hlavně chceme, aby to byl hodný člověk. To zjišťujeme tak, že si ho prověříme dotazníkem, telefonátem, zprávami. Dlouhodobou důvěru získá podepsáním smlouvy, kde stojí, že je na rok a půl jen chovatelem a až poté se stává majitelem. V průběhu té doby nám musí 4x napsat a poslat fotografie spokojeného pejska,“ říká zachránkyně psů. A dodává: „Je pravda, že zájemců z Česka přibývá, jsme za ně rádi.“

unnamed.jpgFoto: redakce

Problém však nastává v momentální situaci, kdy je sice vhodná doba na pořízení, ale hranice jsou zavřené. I my jsme se rozhodly jet pro pejska na hraniční přechod Bumbálka, avšak zjistit s jistotou, zdali si zvíře můžete bez předchozí domluvy s policií předat, byla téměř nulová. Nakonec se nám povedlo dovolat na čerpací stanici, která byla poblíž hranic, kde ochotná Slovenka zašla přímo na hranice s dotazem. Nakonec nám bylo řečeno, že je předání možné a po čtyřech hodinách jízdy autem na místo, se nám povedlo štěňátko získat.

Reklama