psi-seznam.jpg
Zdroj foto: Krmiva Pučálka/Unsplash

Nekonečná láska a vděčnost, to je pejsek z útulku!

Chcete udělat dobrý skutek? V tom případě hoďte za hlavu představu o štěněti z chovatelské stanice a vydejte se na návštěvu do okolních psích útulků. Pokud byste nechtěli vyloženě pejska z útulku, dnes je spoustu organizací, které se starají o pejsky z množíren, anebo ty nemocné či nechtěné. Můžete vybírat i mezi nimi.

Pozitiva

Výběrem psa z útulku zachráníte stvoření, které už delší dobu čeká na “vysvobození” a teplo člověčího domova. „Oproti štěněti budete mít psa s obrovskou vděčností a oddaností. Pravděpodobně pes bude socializován a naučen všem základním návykům (venčení, povely, strava apod.). Nejspíše bude v rámci možností v dobré zdravotní kondici. Ve většině útulků se o psy dobře starají a dělají pro ně maximum. Pokud budete mít štěstí můžete narazit třeba i na štěně. Někdy se bohužel stane, že se lidé zbavují březích fen, o které se pak postará personál útulku,” sděluje Martin Pučálka, odborník na psy a kočky ze společnosti Krmiva Pučálka.

Dále si můžete být jisti, že vám odpadne obrovská starost s výběrem štěněte a chovatelské stanice. Kromě toho ušetříte nemalou finanční částku, kterou by štěně jistojistě stálo. Můžete si vybírat z nespočtu plemen, ale i jejich věku. Bude záležet jen a jen na vás, zda chcete už staršího pejska na krátké procházky anebo mladšího, kterému ukážete svět. A to největší pozitivum je, že uděláte dobrý skutek a zachráníte mu život!

Negativa

Bohužel jste při výchově psa nebyli, a tak nevíte, jak se k němu předchozí páníček choval, a zda nenapáchal více škody než užitku. Pes může mít špatné základní návyky, může být ale nemusí být agresivní nebo mít výkyvy v chování. Nemohli jste ho mít od štěněte, a tak s ním strávit mnohdy ty nejdůležitější chvíle.

pejsek.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Štěně do každého domova!

Štěně z chovatelské stanice občas může vypadat, jako sázka na jistotu, ale ne vždy tomu tak je. Od počáteční výchovy psa, až po možné zdravotní problémy je zde spousta potenciálních rizik či problémů. Proto výběr pečlivě zvažte, a především dobře prověřte vybranou chovatelskou stanici.

Pozitiva
Možnost vybrat si plemeno, pohlaví, zbarvení pejska. Znalost zázemí a původ pejska. Pravděpodobně poznáte i rodiče psa, díky tomu si tak můžete udělat představu, jak bude zvíře vypadat a jakou bude mít povahu. Můžete s ním strávit celý jeho život, obdivovat jeho první dovednosti a vychovat si jej k obrazu svému.

Negativa
Čas strávený s výběrem štěněte, chovatelské stanice, výchovou psa. I přes průkaz původu nemáte jistotu perfektní zdravotní kondice po celý život. Čím je plemeno přešlechtěnější, tím bývá více náchylné k různým nemocem. Chybí zde obrovská vděčnost a loajalita, která se vyskytuje více u pejsků z útulků. Možnost rozmazlení psa a jeho nezvládnutí.

stenatko.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Kromě toho, zda si chcete pořídit psa z útulku či chovatelské stanice, byste si měli položit ještě další otázky. Tím spíše, pokud už doma jednoho čtyřnohého kamaráda máte.

Jaké jsou vaše finanční možnosti?

Pořízení psa vám může udělat pěknou čáru přes (finanční) rozpočet. Měli byste tedy počítat s tím, že může navýšit vaše měsíční výdaje o stovky až tisíce.

Jak velký prostor můžete psovi nabídnout?

Jsou psi, kteří budou spokojení v bytě, ale i psi, kteří pro svůj spokojený život potřebují zahradu. Zvažte proto, zda mu jeho standardy můžete splnit.

Pokud už doma jednoho psa máte

Jestliže svému pejskovi chcete pořídit kamaráda, měli byste brát ohled na jeho povahu. K aktivnímu a energickému psovi byste neměli pořizovat gaučového povaleče a naopak. Psi by se měli životním stylem podobat.

Dále byste měli zvážit, zda ke svému dominantnímu dospělému psovi pořizovat dalšího dospělého psa. V tomto případě by totiž bylo spíše na místě pořídit štěňátko, které bude starším psem vychováváno. A zamyslet byste se měli také nad pohlavím druhého psa.

Zdroj informací: tiskové informace, Martin Pučálka, vaschovatel.cz