O pozitivním vlivu přítomnosti psů v kanceláři na zaměstnance svědčí řada výzkumů. Například ten, který provedla univerzita v Lincolnu, říká, že když měli lidé v práci svého psa, zvýšila se jejich spokojenost s pracovním prostředním až o 22 %.

Méně stresu

Jiná studie přišla se zjištěním, že lidé, kteří si mohou do práce vzít svého chlupáče, pociťují méně stresu. Mohou se totiž během dne s němou tváří pomuchlat, a navíc se nemusejí obávat, co jejich pes dělá doma bez dozoru. V důsledku snížení stresového hormonu, klesá i riziko vysokého krevního tlaku či srdečních problémů.

Více zábavy

Pes v kanceláří také podporuje zdravé návyky svého páníčka. Ten si díky němu dá čas od času pauzu od práce a kvůli venčení se také pár minut projde na čerstvém vzduchu.

Funguje také jako tmelící prvek, navážete díky němu lepší vztahy s kolegy a získáte společné téma k hovoru. Ale neplatí to vždy. To, že vy milujete svého psa, ovšem neznamená, že ho milují i ostatní. Někteří lidé se psů dokonce bojí. Proto máte-li možnost vzít si psa do kanceláře, berte ohledy na ostatní. Zeptejte se jich, jestli je pes nebude obtěžovat, jestli netrpí alergií apod.

Má to svá pravidla

Do dog friendly kanceláře berte jen psy, kteří se dobře snášejí s ostatními chlupáči i s lidmi. Ty, co štěkají, vrčí a jsou mezi lidmi nervózní, nechte raději doma. Také dohlédněte, zda má váš mazlíček všechna potřebná očkování. Kvůli bezpečnosti jeho i ostatních.

Nedovolte svému psovi volný pohyb po kanceláři a snažte se ho udržet na jednom místě, aby ostatní nerozptyloval od práce. Když se někdo z vašich kolegů bude chtít pomazlit a odreagovat, přijde sám. Pokud vaši kolegové nemají s péčí o psa zkušenosti, poučte je. Měli by například vědět, že čokoláda je pro psy jedovatá.

Do kanceláře berte pouze psa, který je dostatečně vycvičený a rozumí alespoň základním povelům, jako je zůstaň, sedni, lehni apod. Dříve než s sebou psa vezmete, ujistěte se, že máte vše, co by mohl potřebovat. Měl by mít přístup ke krmivu, k dostatečnému množství vody. Zařiďte mu v kanceláři jeho pelíšek, kde může odpočívat a nezapomeňte ani na nějakou ne příliš hlučnou hračku. 

Inspirace ze zahraničí

O pozitivním vlivu zvířete na člověk se ví už dlouho. Těží z toho například animoterapie, která využívá například kočky, psy nebo koně k léčbě nejen fyzických, ale i psychických potíží. V zahraničí existují dokonce speciálně vycvičení terapeutičtí psi, kteří docházejí na jednotlivá pracoviště a zlepšují tamním zaměstnancům náladu. Čeští zaměstnavatelé by se možná mohli inspirovat. 

Čtěte také:

Reklama