pes

Sobotní vysílání Polepšovny mazlíčků na TV Nova skončilo. Naše páteční rady Hanky Žertové v magazínu Žena-in ale nekončí! Ale protože změna je život, trošku tyto rady obměníme.

Doposud jste mi na e-mail jakub.koci@zena-in.cz psali své libovolné dotazy pro paní doktorku, tomu je ale konec. Nebojte se, o své dotazy nepřijdete, jen budou na konkrétní témata. Příští pátek začneme snad jedním z nejdůležitějších témat: Přivolání psa. Hanka Žertová popíše způsob, jak pejska naučit přivolání, a zodpoví vaše případné dotazy, které mi posílejte do středy 13. ledna 2010.

  • Pokud vás osoba Hanky Žertové a její rady zajímají hlouběji, navštivte server: www.zvirataazdravi.cz

Čtenářský dotaz

I přes Vánoce přišel pro paní veterinářku jeden dotaz...

Čtenářka Lenka D.: Dobrý den paní doktorko, máme doma 2letého Westíka Toffeeka. Vzali jsme si ho jako tříměsíční štěňátko, od začátku jsme se ho snažili učit základním povelům a základním věcem - což se nám podařilo. Nicméně pár věcí jsme ve výchově porušili - například jsme pejskovi od začátku povolili být s námi na gauči a v posteli... On tedy většinu noci spí pod postelí, ale uprostřed noci přijde a zaleze si buď na polštář (nám za hlavu), nebo pod peřinu k nohám... a tady začíná náš problém - vždy to bylo v pořádku, ale zhruba před půl rokem začal být divný - když takhle v noci přišel a já jsem se ve spaní pohnula, tak na mě začal ošklivě vrčet... to samé teď dělá, i když jdeme spát... vyskočí na postel, a když si tam vlezu já, tak s vrčením odchází dolů. Poslední dobou se tento problém celkem stupňuje - už občas zavrčí i přes den... když už si se mnou nechce hrát apod. Nicméně vím, že mě moc miluje, protože mě bouřlivě vítá, pokaždé když přijdu domů, kamkoliv se po bytě hnu, tak on musí jít hned se mnou... Na přítele nikdy nezavrčel, ale poslední dobou se to už několikrát stalo i jemu. Když to udělá, tak ho vždy pošleme na místo, vynadáme mu... on ví, že něco udělal špatně, ale dříve či později to udělá znovu. Můžete nám s tímto problémem nějak poradit? Předem moc děkuji!

Toffeeka nechte spát na jeho místečku a do postele ho vůbec nepouštějte. Pokud si tam hupne v noci, když spíte, raději jej nepouštějte ani do ložnice. Ani na gauči by neměl sedět. Ale nemá cenu jej posílat dolů, když si tam vyleze. Musíte mu dát rázně a srozumitelně najevo, že odteď jsou tato pohodlná místečka jen vaše. Takže buďte ve střehu, a kdykoli se na tato místa podívá, už hlaste NE a pošlete ho na jeho místečko.
Pokud si tam sám vleze, dělejte, že to nevidíte, ale vezměte třeba do ruky vodítko nebo otevřete ledničku... Jakmile sleze, už si zase ta místa hlídejte. Musí mu být jasné, že patří jen vám a on na ně nemá nárok, ale že vám nestojí za to, abyste se s ním o něco prali. Westíci jsou takovýmto chováním vyhlášení, takže nezbývá než důslednost. A práce - vezměte ho někam cvičit, například flyball nebo agility. Uvidíte, jak tím posílíte svou autoritu a jak vás to bude všechny bavit!

Poslední Polepšovna mazlíčků: kocouři Jeckyll a Smokie

Dva kocouři a každý s jiným problémem, k tomu velká zvířecí domácnost. Takový byl poslední díl Polepšovny mazlíčků. Co o něm Hanka Žertová soudí?

V čem byl kočičí případ výjimečný a kde mohou majitelé nejvíc chybovat?
Kocour Jeckyll nenechá své majitele vyspat, v noci vždy zhruba po dvou hodinách začne dělat rámus. Byl jako maličký těžce nemocný a s následky se potýká dosud. Žije pohromadě s dalšími třemi kocoury a vypadá to, že je z nich nejaktivnější a také nejvíc při chuti. Snažili jsme se rozluštit, zda je tak závislý na paniččině péči, nebo zda mu vadí jeho zdravotní postižení, nebo mu nevyhovuje maličký prostor sdílený s tolika dalšími kocoury, nebo zda má prostě hlad, protože ho ostatní nepustí k jídlu. Asi tam bylo od každého trochu, ale myslím, že hlavní příčinou jeho nočního strašení byl hlad. Majitelé krmí kocoury jen dvakrát denně, a to je pro mladého aktivního kocourka, navíc bezsrstého, tedy s vydatným metabolismem, a odstrkovaného staršími silnými kocoury, opravdu málo. Proto jsem doporučila zkusit Jeckylla nechat nějaký čas u rodičů a krmit jej individuálně.
Kocour Smokie každý večer při mazlení tvrdě napadal paničku. Ta jej vždy plácla nebo odhodila, a to kocoura vyprovokovalo k novému útoku. Stačilo ale zavést nový režim, kocoura vždy jen krátce pohladit a místo lidských rukou mu nabídnout jiné hračky, a útoky ustaly. Teď je třeba jen vydržet, aby si kocour uvědomil, že agrese se doma netrpí.

Hanka ŽertováHanka Žertová nejen o Polepšovně mazlíčků

Zavrčel na vás někdy váš pes? Jak takovou situaci řešíte?

Své dotazy pro Hanku Žertovou na téma: PŘIVOLÁNÍ PSA mi posílejte do středy 13. ledna 2010 na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz.

Reklama