Jsou neuvěřitelně roztomilé, přítulné, chytré a svým chováním často připomínají psa. Zakrslé kozičky jistě okouzlí i vás, nebo přinejmenším vaše děti. Na co byste ale měli myslet, než si je pořídíte domů?

V Česku převážně narazíte na dva druhy zakrslých koziček - kamerunské a holandské.

Kamerunská koza, která měří v kohoutku kolem 50 cm, pochází z Afriky, kde je chována převážně pro maso a kůži. Mléka je totiž tak málo, že vystačí akorát pro kůzlata. Je ale velmi nenáročná a dokáže přežít i v oblastech s velmi chudou vegetací. Z Afriky pochází také holandská zakrslá koza, která bývá ještě o něco menší a jemnější, než koza kamerunská. Do Nizozemska se původně dostala jako živé krmení pro šelmy v zoologických zahradách. Jenže návštěvníci si tato chytrá zvířata natolik oblíbili, že i ona našla v zahradách své místo.

kozy

Na co myslet před jejich pořízením?

Zakrslá koza svou velikostí často láká k chovu v bytě. Také to zvažujete? Nebyli byste výjimkou, někteří lidé je chovají i v panelácích. Ovšem často je takový chov předmětem sousedských sporů a nakonec i sami majitelé usoudí, že udělali chybu. „Vůbec si nedovedu představit chovat kozu v bytě, to je podle mě týrání. Potřebuje pohyb, pastvu,“ míní Ľubomír z kozího útulku Kozí pelíšek. Jeho občanský spolek je azylovým domovem pro nechtěné, hendikepované a starší kozy. Sám má zkušenost s tím, že někteří majitelé bývají z chovu zakrslých koziček zaskočeni i v případě, že je chovají u domku se zahrádkou.

„Není to tak, že by koza spásla trávník, jako to dělá ovce. Ona chodí a vybírá si to nejlepší. Okusuje proto keříky a stromky, loupe z nich kůru, a tak je běžná rutina, že majitelům okouše i zahrádku. Proto je třeba mít všechny stromky a keříky zabezpečené, aby se k nim koza nedostala,“ radí zkušený chovatel. Ovšem pozor, většinu překážek tato mrštná zvířata snadno překonají. Nejjistější je proto elektrický ohradník, na který si rychle zvyknou.

kozy

Na jednu kozu doporučují chovatelé pastvinu o velikosti kolem tří set metrů čtverečních. I tak ale uděláte dobře, když ji vyvedete na procházku. „Koza je totiž mlsná, a tak si potřebuje na louce zobnout i jiných bylinek, než má doma. Pak je spokojenější,“ doporučuje Ľubomír.

Co bude jíst a kde bude bydlet?

Ač je koza poměrně nenáročné zvíře, tak kromě trávy ocení i zpestření stravy v podobě ovoce, zeleniny, a v omezeném množství i jádra nebo tvrdého pečiva. Nezapomeňte ale myslet i na zimu, kdy potřebuje zásobu sena. To lze částečně nahradit speciálními granulemi. Důležité je ale vědět i to, že koza má citlivé zažívání a velmi rychle u ní může dojít k průjmu nebo nadmutí. Proto jí měňte jídelníček jen pozvolna, zvláště při přechodu ze sena na mladou trávu.

kozy

Vyřešte i to, že musí mít kde bydlet. I když je otužilá, potřebuje alespoň přístřešek se závětřím a v zimě zateplený chlívek s podestýlkou, kde není průvan ani vlhko.

Na co ještě nezapomenout?

  • Párkrát do roka se koze musíte postarat o paznehty. Postupně dorůstají, a tak byste je měli podle potřeby stříhat. Není to složité, ale než se do toho pustíte sami, poraďte se s někým zkušeným, abyste zvířeti neublížili.
  • I když máte kozu jako domácího mazlíčka, musíte ji zaregistrovat u Českomoravské společnosti chovatelů v Hradištku a zařídit pro ni ušní známky.
  • Poraďte se s veterinárním lékařem o vhodném boji proti parazitům a preventivním očkování.
  • Pokud si pořídíte kozlíka, myslete na to, že s největší pravděpodobností začne v období dospívání páchnout. Hlavní pachové žlázy má umístěny na hlavě. Pokud vám to vadí a nemáte jej na chov, můžete zvážit jeho kastraci.

Jedna, dvě?

Samozřejmě můžete chovat jen jednu kozu. Jenže budete se jí věnovat natolik, že jí nebude chybět společnost? Pravděpodobně ne. I když se zakrslá koza chová jako pejsek, přece jen je stádové zvíře, a tak chovatelé doporučují pořídit si rovnou dvě.

Čtěte také:

Reklama