Na rovinu – kynologové by rovnou odpověděli, že ne. Pes není věc, ale živý tvor, kterého nemůžete jen tak odložit, když se vám znelíbí, či okouká. Jestliže se ale vypořádáte s následujícími otázkami, a nadále si budete myslet, že lepší vánoční dárek pro vaše dítě neexistuje, směle do toho.

Zůstane to na vás?

Přestože psa pořizujete svému dítěti, jste to vy jakožto dospělá osoba, na kom zůstane zodpovědnost. Přestože vás teď potomek ujišťuje, že ho bude sám venčit i krmit, může ho to brzy přestat bavit. Nebo odejde na střední či vysokou školu, odcestuje do zahraničí. A hádejte, kdo poběží s novým členem rodiny několikrát denně ven, za deště, mrazu, nebo třeba o půlnoci? Tušíte správně. Nebyla byste první ani poslední. Jste ochotná to dělat? Zvládnete uklízet v parku exkrementy?

Odborníci radí otestovat vytrvalost potenciálního „páníčka“ předem. Třeba pravidelným venčením psů v útulku, máte-li nějaký poblíž.

Budete dělat chůvu?

Pokud pořídíte malé štěně, měl by s ním někdo zůstat v prvních dnech či týdnech doma, nebo ho brát s sebou do práce. Bude totiž potřebovat často venčit a krmit. Navíc se ocitne v cizím prostředí a bude mu smutno po mamince.

Zvládnete ho vychovat?

Pes není kočka nebo morče. Potřebuje správnou výchovu, byť by to mělo být jen malé plemeno. Jinak máte zaděláno na problém. Bude si s tím vědět vaše dítě rady? Nebo zůstane vše na vás? Myslete i na to, že malé děti nemají dostatečnou autoritu, takže se musíte stát vůdcem smečky vy. Vyznáte se ve výcviku psa?

Ustojíte běh na dlouhou trať?

Myslet byste měla i na to, že pes žije přibližně 10 až 15 let. Rok co rok tak budete muset řešit mimo jiné i to, kam se svým domácím mazlíčkem, až pojedete na dovolenou.

Chtějí ho všichni?

Jeden z rodičů k pořízení psa svolí, zatímco druhý je zásadně proti? To není pro nového člena domácnosti dobrý výchozí bod. Pozor také na to, zda o psa v bytě stojí jeho majitel, pokud jste v pronájmu.


Zdroj foto: Shutterstock

Jste připravena na náklady?

Chcete pořídit psa s průkazem původu, jak radí kynologové, ale zaskočila vás vysoká cena? To je jen kapka v moři oproti nákladům, které vás čekají pak. Nemálo peněz vás bude stát vybavení i krmení a lékařská péče, obzvláště bude-li zvíře nemocné a staré.

Nezaskočí vás nepořádek?

Ne všichni psi jsou čistotní. A i když si nechají vyměšování až na venčení, stejně budete muset řešit všudypřítomné chlupy. Nezapomeňte na mytí psích tlapek po každé procházce, když je venku zrovna bláto, a on žije s vámi doma. Štěňata navíc leccos rozkoušou, zničí. Některým to navíc vydrží i do dospělosti, třeba aby se vám pomstili, že jste je doma nechala samotné. Myslete i na to, že pes štěká a někomu může zapáchat.

Bude mít svůj prostor?

Pes, ačkoli je to společenské zvíře, potřebuje také svůj vlastní prostor, kde najde klid, bude-li to potřebovat. Můžete mu ho dopřát?

Čtěte také:

Reklama