„Šla jsem na procházku se svým labradorem a za vesnicí ho pustila na volno. Jako vždycky. Na vodítku by se moc nevyřádil. Chytám ho jen, když se s někým potkáváme. Ne že by ho ohrožoval, ale aby se nešel kamarádit. Jenže nedávno se nám stala taková nepříjemnost. Potkali jsme myslivce, který mi strašně vynadal. Prý mám mít psa jen na vodítku, protože ohrožuje zvěř. Taková hloupost! Je to dobrák, který se za srnkami nehoní. Vždy běhá někde na dohled,“ rozhořčila se nedávno Veronika (30). Oprávněně?

dog.jpg
Foto: Shutterstock

Ruší i zabíjí zvěř

Podle ochránců přírody i myslivců rozhodně ne. „Volně pobíhající psi jsou jednou z častých příčin úhynů mláďat včetně mnoha zničených hnízd,“ upozorňují například ti z Mysliveckého sdružení Brázdim. A prosí pejskaře o ohleduplnost. I když je pes „dobrák“, který zvířata neloví, může jim škodit jinak. Teď na jaře a v létě jsou lesy, louky i pole plné mláďat, která nejen že stresuje, ale může je rozehnat a odloučit tak od rodičů. V zimě zase může „nevinné“ prohnání stát vyčerpanou, nedostatečně živenou zvěř život.

Bez vodítka ne

Proto na zákaz volného pobíhání psů (ale i dalších domácích zvířat včetně zájmových a farmových chovů) myslí zákon o myslivosti - § 10 odst. 1 zákona o myslivosti č. 449/2001 Sb. Mimo vliv majitele nebo vedoucího nesmí být na celém území takzvané honitby. Tedy na každém kousku půdy, kde je oficiálně povolena myslivecká činnost. Patří sem nejen lesy, louky nebo pole, ale i lesní nebo polní cesty. Mimo vliv přitom znamená jediné – bez vodítka. A to i v případě, že majitel zvíře cvičí. K výcviku na volno můžete dostat výjimku jen od místního mysliveckého sdružení.

Hrozí i zastřelení psa

Pokud se dopustíte přestupku proti zákonu o myslivosti, může to skončit nejen domluvou, ale také pokutou až 30 tisíc korun. A v krajním případě ještě hůř. Jestliže myslivecká stráž (ne řadový myslivec) nachytá vašeho psa při pronásledování zvěře, může ho i zastřelit. To v případě, že se pes nachází mimo vliv svého vedoucího ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti (případně jejího oplocení) sloužící k bydlení. Toto oprávnění se ale nevztahuje na psy ovčáckých ani loveckých plemen, na psy slepecké, zdravotnické, záchranářské ani služební.

Zdroj informací: Ministerstvo vnitra ČR, Zákony pro lidi, Myslivost, obec Brázdim

Čtěte také:

Reklama