Kožich. Pro určitou část veřejnosti je to stále synonymum přepychu a také společenské prestiže. Osobně se nemohu zbavit pocitu, že v dnešní době již nemusíme prahnout po pravých kožešinách, když stejně slušet a zahřát nás mohou věrně, humánně a dobře vyrobené kožešiny umělé. Koupit mi někdo „polární lišku“, spíš by mě spolehlivě namíchl…

V lese je krásnější než ve skříni

lKrásný kožíšek těchto sněhových princezen lidé nemohli přehlédnout. A nejedna dáma také zatoužila být takovou princeznou.

Přestože člověk loví polární lišky už po celá staletí, tato zvířata se stále nenaučila bát se ho.

Snad je to tím, že s výjimkou ledních medvědů a občas hladového vlka nemá tato šelmička v přírodě přirozeného nepřítele.

Nechtěla bych kožich z tohoto krásného tvora ani omylem. Možná bych se dokonce styděla.

Pravý perzián? Tak to vážně ne!

Kdo z vás už slyšel o „perziánovém kožíšku“? No je to něco. Člověk to jen vysloví a dámy blednou závistí.

A budete ho chtít, i když se dozvíte, že to, co si navléknete na svoje tělo, je kůže získávaná nejčastěji v Rusku tak, že „farmář“ způsobí, (mnohdy prostě kopáním do břicha) potrat březí Karakulské ovce a předčasně narozené jehně usmrtí a stáhne?

Právě to dělá perziánový kožich tak drahým. Umělý chov se ovšem nechová o moc pěkněji.

f

Děkuji – nechci.

Aby se neporušila kožešina

Co se týká odchytu volných zvířat, jsou používány způsoby, které co nejméně poškodí kožešinu. Tyto metody jsou, jak víme, kruté. Zvíře umírá postupně i několik dnů hladem či vyčerpáním, a často je následně ještě dobito lovcem.

Do pastí jsou v současné době chytány zejména vzácné šelmy, a to zejména v USA, Rusku a Kanadě.

Pro větší šelmy jsou tu účelné čelisťové nášlapné pasti. V takové pasti je zvíře zachycené za rozdrcenou končetinu a umírá několik dnů i týdnů.

l

A můžete zakazovat, jak chcete, homo sapiens?

Jednou z nejzrůdnějších metod získávání kožešin je lov tuleních mláďat. Mláďata vlastní svůj bílý kožíšek pouze během prvního měsíce života. Lovci je proto musí zabíjet během krátké doby a v co největším množství.

Protože tuleni nepovažují člověka za nepřítele, jdou mu vstříc a jejich mláďata jsou pak ubita tyčí s ostrým hrotem nebo utloukána o kusy ledu. Tohle je nechutné. A nejen to. Lovci z nich stáhnou kožešinu a krvavé tělo odhodí.

Zůstává po nich trpící tulení matka, která nedokáže své mládě bránit. Vůči přírodě je to i neuctivé. Vcelku lze pochopit, když člověk, v momentě, kdy mu jde o život, zabije zvíře, kožešinu použije jako ochranu pro tělo a maso tvoří jeho jídelníček nutný k přežití.

To jsme ale zcela jinde.

Každým rokem jsou v Rusku, Kanadě, Grónsku, Norsku a dalších zemích zabity desetitisíce tuleních mláďat. A ne proto, že lidé umírají zimou nebo nemají co jíst.

l

Prostě proto, že je stále ještě spousta takových, jejichž morální vyspělost nepostoupila ještě ani na tak triviální úroveň, jako je vědomí, že je špatné vraždit zbytečně a že krutost není výsadou rozumného člověka..

Lov s použitím téměř všech typů pastí a brutálním způsobem je legislativně omezen ve většině zemí Evropy.

lOmezen však není dovoz kožešin ze zvířat takto ulovených jinde.

Stále se s jejich kožešinami setkáváme i na výrobcích v našich obchodech.

Fakt nevím, při všech informacích, které jsou nám dostupné, při moderních výrobních technologiích a nepřeberném množství krásných umělých kožichů, jak je možné, že stále existují lidé, kteří si zboží získané brutálním vražděním ať už volných, nebo na farmách chovaných zvířat vůbec koupí.

Evropská unie vydala zákaz dovozu tuleních kožešin.

Lov ovšem pokračuje. Proč? Protože dokud bude poptávka, bude i nabídka.

Logicky je něco jiného, když chovám doma králíky, které také konzumuji, že má moje dítě třeba štuclík z králičího kožíšku. O tom tohle ale, jak víme, není.

Reklama