Byly to indiánské děti, které mne obklopily po mém vstupu na indiánské území.
Do rezervace jsem přijela dopoledne. Starší děti byly v základní škole a drobotina pobíhala ve vesnici.
Běhaly bosé, oblečené do sepraných triček a krátkých kalhot. Spontánně utvořily hlouček a obklopily mě. Poté pak dovedly do chýše, kde jsem se měla ubytovat.
Hned mne seznámily s místní školou a postmedikou, která vzdáleně připomíná obvodní zdravotní středisko.
Cestou mně ukazovaly chýše nebo ze dřeva zbudované domky, ve kterých žijí. Neopomněly mne upozornit na polorozpadlou chýši protkanou pavučinami a plnou moskytů.

Po ubytování v indiánské chýši jsem se začala pozvolna seznamovat se svými studenty evropské malby a angličtiny. Byla jsem jimi okouzlena.
Velká dychtivost po vzdělání a po vědění o okolním světě.
Temperamentní, živé, bezprostřední chování, bylo pro mne něčím neobvyklým po českých studentech znuděných vším a všemi, včetně drog a jídla.
Byli pozorní a soustředěně sledovali, co se maluje, a učí v angličtině. Malovali různé sladkovodní delfíny, hady, chýše…

Moje hodiny byly dobrovolné a doplňovaly výuku na základní škole.
Základní vzdělání je bezplatné, středoškolské je státní i soukromé v Pucallpě, kam studenti doplují přes jezero.
V rámci světových univerzitních nadací, některé indiánské děti z rezervace studují například v Oxfordu …

Prvním jazykem, kterým se učí, je španělština, dle rozmanitosti rodin, to jsou jazyky etnické, na středních a speciálnich školách pokračují v angličtině…

Lékařská péče se platí ihned.
V postmedice za jedno vyšetření lékař požaduje 30 solů - což je 300 Kč.
Souběžně s peruánskou lékařskou péčí pracují charitativně lékaři z misíjí a šamané, kteří pracují převážně pro turisty…
Ve vážnějších případech převážejí pacienty do nemocnice De Apoyo No.2, která stojí v přístavu u jezera Jarinacocha nedaleko Pucallpy.

Nemocnici tvoří velký komplex klinik, které trpí nečistotou, problémy s vodou a pod postelemi spěchají desítky velkých švábů…
Mezi pokoji a chodbami se procházejí vojáci v khaki obleku s pistolemi a obušky ve vysokých botách … zřejmě ochrana proti zločinným přepadům.
Rytmus jednoho nemocničního dne je konzervativní jako v ostatních zemích světa…
Každý den ranní vizita, peruánští lékaři, krásných inckých rysů, hovoří španělsky, pobíhání zdravotních i milosrdných sester, pohyb s pacienty…

Banka na krev tam není běžná, každý pacient nemocný anémii, si musí krev obstarat sám. Lékařská péče je velmi drahá pro všechny obyvatele regionu…
Někteří indiánští i peruánští pacienti procházejí přírodní léčbou šamanů. Ta využívá neobjevené zdroje léků v bylinách, lijanách, houbách v džungli…

Očistu těla i duše docilují pitím Ayahuascy, nápoj připravovaný z liány smrti.

Většina Indiánek a Indiánů v San Franciscu pila Ayahuascu. Dle víry šamanů odchází v noci nemocní do vesmíru svého lidského spánku.

Pokračování příště

         
Reklama