Bůh dala ženám část své schopnosti stvoření. A ne jen pro zalidnění naší planety, ale jako dar umožňující ženám pochopit podstatu bytí, lásky a existence. Myslím, že to udělala schválně, protože muž, aby to pochopil, by musel být těhotný nejméně 15 let, což by stihnul za život tak jednou a tak by musel mít alespoň trojčata, což by ho zabilo.

 

To by ale bylo už po čtyřicítce, takže by ho nebyla až taková škoda, protože zbytek by už ženy zvládly samy – a možná ve větší pohodě. No a kdyby přežil, tak by se mu neříkalo matka, ale matec, což i nyní můžeme v této věkové kategorii dávat do určitých duševních souvislostí.

Ovšem taková zkušená matka žena plynule zařadí muže mezi ostatní děti a s ohledem na jeho zručnost a finanční přínos rodině, nenápadně řízeným využitím jeho pracovní schopnosti, ho přiměřeně prakticky a trpělivě učí chápat život a dělá z něj postupně chlapa.
Takže chlapem se muž nestane samovolně v pivní osvěžovně, kde tak nanejvýš získá těhotenský břich, ale až procesem výchovy spolu se svými dětmi. Titul chlap bývá vzhledem k nadýmání, pýše a vrozené lenosti slovně předáván až in memoriam po přečtení závěti obřadním povzdechem: „To byl ale chlap!“ Proto také ženy žijí déle, aby mu to na hřbitově mohly k jeho velké radosti mnohá léta připomínat.

Ale nechme mužské a bavme se jako mezi přítelkyněmi o důležitějších věcech. Například o šminkách nebo o bylinkách s dědkou kořenářkou – níže podepsanou mou maličkostí.


Aby mohla být matka matkou zdravých a duživých dětí, je zapotřebí si před početím udělat pořádek ve vlastním organizmu a připravit ho na náročné a odpovědné mateřské období, aby to vydržel a přežil v dobré kondici.


K tomu je vhodné si dělat malinovou směs (GK – ve složení malina, kontryhel, přeslička, řebříček, kopřiva, bříza a případně další kytičky s vlivem na ženské fungování, cyklus, dělohu, zrání vajíčka atd.). Neplnou lžíci drcených bylin lze spařit asi 3 dcl vroucí vody a nechat klesnout pod pokličkou ke dnu 15 minut (déle ne, protože vyloužené třísloviny by blokovaly játra), scedit a mimo jídla vypít. Při vypití do poloprázdného trávení projdou účinné látky trávicím systémem rychleji a s menšími ztrátami. Tento čaj lze pít velmi dlouhodobě 1-2xD dle chuti. Lze sehnat i můj tekutý koncentrát (GK), který se nevaří, jen se před použitím rozředí vodou tak akorát teplou k neprodlenému vypití, což je výrazně pohodlnější a též účinnější, protože koncentrát má proti sušeným rostlinám výrazně vyšší mnohaletou trvanlivost.


Obřad vaření bylinného čaje ale má také své výhody, protože obsah slizů a silic dělá nápoj chutnějším a voňavějším. Ale chce to asi půlhodinu volna. Záleží tedy hlavně na časovém a chuťovém faktoru, jak vám libo. Sušené byliny se celkem rychle kazí a jejich příprava je poněkud náročnější a také se vstřebávají déle a po větším roztrávení až přeměně a také až ve vzdálenějším úseku střev, takže jich pro stejný efekt musí být více.


Nanejvýš doporučení vhodné jsou vždycky i byliny stimulující játra k detoxikaci (JK – semeno ostropestřce, benedykt, pampeliška, violka rolní, čekanka, měsíček, řepík ap.). Ostropestřcové semeno lze drtit a jíst spolu s další potravou v počtu asi 3xD 30 semen. Drtit nutno až krátce před použitím, jinak by semeno oxidovalo a stalo by se nestravitelným balastem. Lze ho také rozkousat a spolknout. Čaj by se musel připravovat děleně – nejdřív vařit samotné drcené semeno a po asi 5 minutách přidat ostatní byliny a na 10 minut odstavit.

 

Anebo jen zápar bez ostropestřce snědeného zvlášť. Po scezení se tato směs pije pravidelně po každém jídle 3-4xD, protože se tráví s natráveninou. Tento čaj nebo koncentrát se hodí v každém věku, protože zlepšuje pleť, čistí stařecké skvrny, ekzémy a vyrážky, akné, lupénku, ale i nervové obtíže, intoxikace, únavový syndrom, regeneraci a obnovu tkání, vrzání kloubů a zanášení organizmu nečistotami, kterým říkám jaterní odpad nezdetoxikovaný (JON).


Pro kojení a při hormonálních potížích lze doporučit i směs chmelovou (VK – chmelové šištice, kopřiva, bříza, kořen lopuchu, heřmánek, trochu květu levandule a třeba doplnit hlohem, jablečníkem, borůvkou a lusky fazole bez semen). Vzhledem k přítomnosti hořčin z chmelu je vhodné tento čaj pít nejlépe před jídly.


Pro detoxikaci játry, ředění žluče a čištění jaterních žlučovodů, dobrou tvorbu hormonů a vajíček, údržbu cholesterolu a triglyceridů, plasticitu cév, prokrvení studených končetin, zlepšení paměti a krásu je vhodné užívat polynenasycené mastné kyseliny extrahované bez přístupu kyslíku nejlépe tlakovým oxidem uhličitým (jinak jich moc nezbude...) obvykle chutněji z brutnáku nebo levněji z pupalky dvouleté (například Evemol). 1-3xD 1-3 lžičky nebo 3-6 půlgramových tobolek. Tobolky ale já až tak nerad, protože dělají povlak na sliznicích, v němž se daří nežádoucí mikroflóře, například Helicobacteru pylori. Já si vzhledem k již odstřelovému věku beru ráno nalačno posledně jmenovaného oleje polévkovou lžíci, abych si vyčistil jaterní žlučovody.

 

Potom se chvíli ošklíbám. Za půlhodinu si udělám něco symbolického k snídani a k tomu kus ovoce, mrkve, či čo, a nejméně půllitr slabšího čaje, do kterého si přidám nějaké byliny dle citu a předpokládané zátěže organizmu.

Pro maminky je dost vhodné použití našeho měsíčkového oleje MO se speciální antioxidační, protizánětlivou a lymfodrenážní schopností. Výčet jeho dobrých vlastností je na několik stránek.

Měsíčková mast olej nenahradí, protože se do vaziv ani lymfy v podstatě nedostane. Takže zkráceně:

Měsíčkový olej MO se vstřebává pokožkou i sliznicemi do vazivových struktur, které zvláčňuje, a potom pokračuje do lymfatického systému, kde zvyšuje rychlost toku lymfy a tvorbu protilátek v uzlinách. Je tedy protizánětlivý, tkáňčistící, plastifikující, uvolňující, fantastický; ale nejde vyprat ani nejreklamnějším běžným pracím práškem.


Prsa se mažou v prevenci zánětů a rakoviny ve směru od hrudní kosti do podpaží. Břicho proti zánětům a hlavně striím od pupku nahoru také směrem do podpaží, dolní část směrem do tříselné oblasti. Nebo lze mazat břicho krouživě ve směru hodin (ne digitálních), tedy ve směru pochodu natráveniny střevy. Porodní cesty se stanou průchodnějšími a vláčnějšími přiměřenou aplikací asi 1 ml měsíčkového oleje MO tamo alespoň obden – porod se tím subjektivně velmi výrazně urychlí. Poškození cest je minimální, poporodní hojení výrazně zrychleno.


Aplikace měsíčkového oleje MO je zde i v pozdějším věku šetřící na Bartoliniho žlázy a zvyšuje plasticitu pochvy, což výrazně vylepšuje nebo případně i umožňuje erotické procesy. Zvláčňuje děložní hrdlo a podílí se na prevenci jeho defektů a změn, včetně těch vedoucích k rakovině. Aktivizací zdejší lymfy se měsíčkový olej MO podílí i na odplavení metabolitů s vlivem na tvorbu myomů a cyst. Spolu s Dederlainovým bacilem a případně předchozím výplachem zředěnými dubovými kapkami RK výrazně tlumí aktivitu mikrobů a plísní.

 

Pravidelné používání měsíčkového oleje MO v okolí poševního vstupu dokonce umožní i šetrnější defloraci, je-li tato ještě aktuální.

Na krk se měsíčkový olej MO maže zepředu ve směru k uchu nebo se přikládá na vložce při angínách. Do konečníku se aplikuje 1-1,5 ml při bolících i krvácejících hemeroidech. Nohy se mažou směrem k srdci proti zánětům žil, otokům a křečovým žilám. Lze s ním i masírovat namožená záda a vrzající klouby (ty opět směrem k srdci).


 

Dubové kapky RK vyrobené speciální technologií z dubové kůry a dalších bylin (domácí výroba je hořlavě nebezpečná…) lze použít po rozředění vodou 1:4 - 1:10 na poševní plísně. Neředěné lze z rozprašovače (například od Vincentky) stříknout do krku a propolknout při počínající angíně, či zánětu nosohltanu, mandlí i středouší. Doporučuji je použít i na meziprstní plísně, oděrky, ranky a bezkonkurenčně na kousance od hmyzu a nejzvláště od vrtáku borréliového klíštěte, žihadla od žihadlovce, kusadla kusadlovce, zubu kousavce, savce i pily nebo pijavice, hřebíku vypadlého ze stropu (Informace pro blonďaté příslušnice: Protože ten je špičkou nahoru…) a tak nějak vůbec na všechno, protože bez dubovek se prostě nedá žít. Mírní i alergickou reakci po bodnutí či kousnutí, takže není tendence to rozškrábat.

 

Tlumí také bolesti i padání zubů, paradentózu i krvácení dásně po čištění zubů. Dubové kapky RK rovněž stahují póry a vymačkané uhry a tak vůbec jsou natolik dobré, aby je člověk nosil stále při sobě. Třísloviny dubu totiž reagují s bílkovinami za vzniku stahujícího povlaku a tak všem mikrobestiím znepříjemňují existenci a nám vylepšují život; někdy ho i nenápadně umožňují.

Tak máte základ pro čištění a údržbu svých luzných těl. A nyní už stačí jen jejich rozhýbání pravidelným lehkým cvičením například No-Či. Zjednodušeně: Nejdříve prostý a nahrbený předklon, z něj klek s hlavou ke kolenům, z toho návrat do hlubokého dřepu na celých chodidlech s povolením břicha, krku a zad. Po dvou vteřinách následuje vztyk do mírného záklonu s oporou rukou pod zadkem pro protažení třísel. A nakonec výpon na špičky, ruce nad hlavu a hluboký nádech. Opakovat 5-10 sérií několikrát během dne.

 

Toto cvičení zlepší svaly, páteř, břišní orgány, prokysličení i prokrvení celého organizmu. Chodit je třeba vzpřímeně, s hlavou nahoru (jak elegantní Indky s nákupem na hlavě) a dozadu (ne dopředu jako Hurvínek) přičemž se dobře živeným tvoří druhá brada (dámám v kategorii „vypadáte dobře“ i lalok), lopatky stáhnout k sobě a hrudník (kyfozu) srovnat, pánev podsazovat, aby se zadek zastrčil a snížila se tím zátěž obratlů L5/S1 bedrokřížového spojení a lépe orientoval kyčelní kloub (vysazený zadek, nadváha a věk vedou do fronty na nový).


 

A abych jen nedoporučoval, ale i něco zakázal - třeba u stravy:

V jídlech je nutno omezit játra zatěžující chemii „E“, bílý cukr, bílé pečivo, margaríny, smaženiny, uzeniny, paštiky, masové vývary, instantní potraviny, tepelně barevně změněné potraviny (pražené, kůrčičky, čokoládu, kávu ap.), silné koření (pepř, hořčice, kečup atd.), kořeněné přísady a omáčky. Zelenou zeleninu jíst spíše syrovou, ostatní spíše vařenou.

 

Upřednostnit celozrnné potraviny. Mléko je lepší ředěné vodou 1:1 a jen v podmínkách zvýšené fyzické námahy. Upřednostnit netučné neoschlé sýry a bílé jogurty s obsahem živých kultur. Z tuků jen trochu: pomazánkové máslo, máslo, sádlo (neškvarkové), slunečnicový a olivový olej (a nekouřit!).

No a až se vám podaří omiminkovat, tak v předchozím procesu klidně pokračujte. A ještě dlouho potom jako obranu proti stárnutí.

 

Rada ženám pro život: Přemýšlejte empaticky, proč lidi ve vašem životě dělají to, co dělají, co je vede k dotyčné aktivitě, abyste pochopily jejich existenci a dokázaly tu svou sladit do akceptovatelného kompromisu.

Druhá rada pro život: Nenechte se tím odradit a tvrdě jim ukažte pevnou ruku odpovědné matky!

 

Vaše velká přítelkyně

dědka kořenářka, Břetislav Nový,  www.dedekkorenar.cz

Reklama