Blahovičník neboli Eucalyptus jinak česky nazývaný též eukalyptus je rod obsahující více než 700 druhů subtropických až tropických stromů nebo keřů z čeledi myrtovitých původem z Austrálie, kde také tvoří 95% lesů. Některé druhy blahovičníků jako E. globulus se dobře aklimatizovaly na březích Středozemního moře. V Portugalsku byly vysázeny obrovské lesy na výrobu papíru. Byly rovněž vysazeny v severní Africe, včetně Alžírska, Maroka, Libye a Tuniska.

Eukalyptus se vyznačuje dvojím typem listů. První typ mají mladé rostliny. Jedná se o oválné stříbrné listy. Druhý typ jsou podlouhlé zelené listy. Strom je stálezelený, ale některé tropické druhy své listy na konci období sucha ztrácejí. Květy jsou velmi různorodé. Skládají se z mnoha tyčinek, které mohou být bílé, krémové, žluté, růžové nebo červené. Zpočátku jsou tyčinky pevně uzavřeny v obalu (odtud také botanický název eu-calyptus, tedy dobře-kryté). Kůra má často hladký saténový vzhled a může být bílá, krémová, šedá a měděně-zelená. Existuje kolem sedmi set druhů eukalyptů, například Eucalyptus gunnii, Eucalyptus citriodora nebo Eucalyptus globulus. Menší druhy dosahují výšky necelých 10 m, ty největší pak i 90 m a řadí se tak k nejvyšším stromům na Zemi. (zdroj www.wikipedia.cz)

Persil

Eukalyptus a jeho nenahraditelné služby

Eukalyptus obsahuje silici eukalyptol. Jedná se o vonnou, prchavou látku, která má mnoho použití, ať už do kosmetických přípravků nebo do zubních past. Využívá se také samozřejmě v potravinovém a farmaceutickém průmyslu, a to zejména pro pomoc dýchacímu ústrojí jako např. využití v inhalačních prostředcích, které usnadňují odkašlávání astmatiků. Éterický olej může být také použit jako přírodní repelent proti molům a komárům. Z nektaru některých eukalyptů je možné získat i vysoce kvalitní med.

Žhavou novinkou je využití eukalyptu také v pracích prostředcích. Společnost Henkel právě na trh přichází s novým pracím práškem Persil Pure & Natural, jehož receptura je obohacena o účinné rostlinné přísady a přírodní eukalyptový olej pro dokonalé praní a přirozenou dlouhotrvající osvěžující vůni. Receptura navíc obsahuje optimální směs enzymů, které efektivně odstraní i ty nejodolnější skvrny, a to dokonce i při nízkých teplotách.

Péče o eukalyptus

Většina eukalyptů potřebuje hodně světla, zato snáší umístění v chladnější místnosti. Ideální teplota je od sedmi do patnácti stupňů a pravidelná zálivka, neboť eukalypty jsou dost žíznivé. Pěstují se ve středně těžké zemině, nejlépe v substrátu pro azalky, neboť eukalypt potřebuje kyselou půdu. Co se týče živin, eukalyptům prospívá dvakrát do měsíce přihnojení. Dospělé rostliny snáší i teploty těsně nad nulou, tudíž přes léto může být eukalypt klidně na balkóně či zahradě a bez problémů zde vydrží až do příchodu mrazů. Další, velmi důležité je pravidelné zaštipování vrcholků větviček. Keřík se pěkně rozvětví, nebude kvést a vytvoří tak velké množství listů plných blahodárné silice.

Jestli tedy chcete dodat svému dechovému ústrojí příjemnou vzpruhu, budeme rádi, pokud svému „novému zelenému kamarádovi“ připravíte takové podmínky, aby s vámi vydržel co nejdéle. Neděste se, nejde o nic těžkého.

Reklama