Je to špatný sluha a krutý pán. Metamfetamin, v Česku nazývaný pervitin, lidově perník, péčko, piko, peří…

 

Podle OSN užívá tuto povzbuzující drogu na světě pravidelně užívá 25 milionů lidí. Vážným problémem je pro USA a Kanadu, v Evropě třeba pro Velkou Británii. Česko se ale nemá čím chlubit. Závislých je tu na ní bezmála 20 tisíc lidí!

 

Číslo se zdá být ještě malé vzhledem k tomu, že podle OSN se více než polovina domácích laboratoří na výrobu pervitinu v Evropě nachází právě v Česku! Přesto tu je ve srovnání s ostatními evropskými státy nejvyšší počet závislých v poměru k počtu obyvatel.

 

„Pervitin se stává stále častěji takzvanou rekreační drogou mladých Čechů,“ řekl ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Jeho slova zazněla na světové konferenci, která se počátkem týdne konala v Praze. Vystoupilo na ní zhruba 80 řečníků ze 16 zemí. Podle OSN se více než polovina domácích laboratoří na výrobu pervitinu v Evropě nachází právě v Česku.

 

Langer také řekl, že zatímco počet lidí, kteří jsou dlouhodobě závislí na injekčním užívání pervitinu, léta stagnuje, přibývá méně zkušených experimentátorů. A to je důvod nárůstu doslova velkovýroben pervitinu na úkor malých domácích laboratoří.

 

Vyrobit piko? Těžká pohoda
Výroba pervitinu je celkem snadná. Z běžně dostupných léků se musí extrahovat pseudoefedrin, a ten pomocí chemikálií změnit na metamfetamin. Jen pro „povzbuzení“ chuti: K výrobě se používá louh a červený fosfor. Vybavení laboratoře totiž není nikterak nákladné, stačí nejjednodušší pomůcky. A tak zatímco v roce 2005 jich policisté odhalili „jen“ 261, v roce 2006 dokonce 416.

V 80. letech byl základní látkou pro jeho výrobu lék na kašel Solutan. Když se lék začal vydávat pouze na předpis, začal se vyrábět z efedrinu. Ten pocházel z krádeží v továrně v Roztokách u Prahy, která byla největší továrnou na výrobu efedrinu v Evropě. Nyní jsou zdrojem volně prodejné léky obsahující pseudoefedrin.
    
Zpočátku je to „super“
„Je to prostě bomba!“ To vám se zrychleným gestem, euforicky naladěnou grimasou řekne člověk, který si „to" dal poprvé. Má pocit, že má více sil, necítí únavu a je schopen vyšších výkonů. Účinek se odstupňuje aplikací – nejslabší je inhalace, silnější šňupání, nejrychlejší nájezd má nitrožilní užití.

Fyzickou nadschopnost a euforii doprovází nechuť k jídlu. Mnohdy lidé metanfetamin užívají k hubnutí. To ale může vést až k podvýživě.
    
Postupně stále větší svinstvo

Je to ale prostě jen droga, takže při častém užívání přichází projevy závislosti. Ta přináší pocity neklidu, halucinace a strach, poruchy spánku, panikaření, nevolnost, zvracení, sucho v ústech, vztahovačnost, deprese, sebevražedné tendence, podezíravost, chorobná žárlivost. Psychotické stavy jsou podobné schizofrenii. Objevují se poruchy paměti a neschopnost koncentrace.

Při dlouhodobém užívání mohou vznikat organické mozkové psychosyndromy doprovázené demencí (asi u 10 procent zemřelých byly nalezeny změny na mozku).

Postupně se dostavuje celková sešlost, třes, bolesti u srdce a bolesti kloubů, zvýšení šlachových a okosticových reflexů a objevují se široké nereagující zorničky. Může také nastat krvácení v plicích, játrech a ve slezině.

 

Historie „peří“
Pervitin bývá často mylně uváděn jako „tradiční“ česká droga. V okolních zemích (Německo, Rakousko, Polsko) se pro něj dokonce místo tradičních názvů „meth“ a „pervitin“ používá údernějšího „čeko" (tschecho).

Není však v žádném případě českým vynálezem, jak se traduje. Byla syntetizována již v roce 1888, a to v Japonsku.

S průmyslovou produkcí metamfetaminu začala německá firma Temmler Werken, která v roce 1938 uvedla na trh tablety s názvem Pervitin. Již v roce 1941 nacisté tuto látku vydávali před seskokem svým diverzním parašutistům.

Japonci pervitin podávali pilotům sebevražedných letadel „kamikadze“, které byly naloženy výbušninami. Intoxikovaní piloti je nařídili na letadlové a jiné lodě a vybuchli spolu se svými stroji.

Nelegálně se začal „vařit" na přelomu 70. a 80. let minulého století, kdy se nejprve užíval v malých uzavřených komunitách. V 90. letech se začal z Česka šířit do zahraničí.

Kolik v Česku stojí drogy

Heroin 800–2000 Kč/gram
Kokain 1200–3500 Kč/gram
LSD/Halucinogeny 200–300 Kč/gram
Marihuana 150–350 Kč/gram
Metamfetamin 1000–2000 Kč/gram
Extáze (tableta) 100–500
Opium (ml) 100 Kč
Subutex 2mg 100–200 Kč 
Subutex 8mg 200–500 Kč

Reklama