O dovolené někteří možná vytáhnou i potápěčskou výstroj. Přesto však nedoporučujeme vydávat se na výpravu za mořskými klenoty, kterými perly bezesporu jsou. S největší pravděpodobností byste stejně neuspěli, vznik jediné perly je velmi zdlouhavý a těch z opravdu volné přírody je jako šafránu. Jedná se vlastně o kousek nerostu, zrnko písku či odumřelou část živočicha, jenž pronikne do lastury. Ta jako obranou reakci zahájí vylučování perleti, která obaluje tento cizí útvar. Proces je to opravdu dlouhý, v závislosti na druhu měkkýše od několika měsíců po několik let. Rozhodně se vám tedy vyplatí, jít si raději ulovit už hotový šperk ke klenotníkovi.

naramky-kompozice-002-.jpg

Přírodní perle se nic nevyrovná

Už kvůli šperkařskému průmyslu začaly vznikat farmy, kde jsou perly kultivovány. Jinými slovy, cizí těleso, například úlomek schránky mlže je vložen pod lasturu perlotvorky a ta už pak odvede zbylou práci. Získáte tak také přírodní perlu, avšak šperkařské kvality dosahuje jen malé procento kultivací vytvořených perel. Perly získáváme z moří i sladkých vod, dokonce v českých řekách je určitá šance nějakou najít. I když v dnešní době by se jednalo spíše o raritu. Přitom v lastuře sladkovodní může vzniknout až několik kuliček, na rozdíl od těch mořských.

Nositelky štěstí i naděje

Ve starověku kolovala o vzniku perel řada legend. Například v Indii věřili, že to jsou krůpěje ranní rosy, které při úplňku spadly na zem a zachytila je škeble. Teprve v 18. století došlo na zjištění skutečné příčiny vzniku perel. Co však platí dodnes, je spojení perly s láskou. Traduje se, že tyto krásky posilují vztahy a manželství, svým nositelkám poskytují ochranu, štěstí a peníze. No a takové černé perly léčí zraněná srdce a opět do nich vnášejí naději. Mohou být nazývány Tahitskými královnami, jejich vznešenost a mimořádnost je patrná na první pohled v kovových odlescích, které jim dodávají na tajemnosti. Však také byly černé tahitské perly objeveny teprve v 70. letech 20. století ve Francouzské Polynésii.

„Lidé mají zafixováno, že takový zásnubní prsten by měl zdobit diamant, ale rozhodně se nemusejí omezovat pouze na něj. Zásnubní prsten s černou perlou je velká nádhera, najdete ho třeba v naší kolekci Tahitské královny,“ říká Dušan Mlynarčík z rodinné šperkařské firmy JK Jitka Kudláčková, která má ve své nabídce hned několik kolekcí s pravými perlami. „Osobně vybíráme ty nejkvalitnější perly jižních moří i sladkovodní, které jsou na světovém trhu k sehnání. Teprve ve chvíli, kdy najdeme jedinečnou perlu, navrhneme šperk, kterému bude dominovat,“ dodává.

Nadcházející léto bude plné slunce, ale hřejivé paprsky můžete mít při sobě po celý rok. Jeho záři, vznešenost a také procesy na něm probíhající zachytili v JK Jitka Kudláčková v kolekci SOL, která zároveň ukazuje, jak se perly krásně snoubí s různými druhy zlata. Sluší jim ale také kombinace s diamanty a barevnými přírodními kameny. Důkazem je kolekce Venezia evokující kouzlo renesančních Benátek.

Perly milují vaši blízkost

Perel existuje celá škála, jejich barva závisí na místě původu. Ať už bude ale klasická bílá, narůžovělá či tajemná tmavá, mají společné vlastnosti. Každá perla miluje dotek lidské pokožky, ten jí dodává život a lesk, takže bude krásná po generace. „Perly jsou dost specifické v tom, že by se měly stále nosit, určitě je nenechávejte někde v trezoru. Potřebují nasávat vlhkost, proto i na prodejně dáváme do jejich blízkosti mističku s vodou,“ doporučuje Mlynarčík. Také upozorňuje na choulostivost perel. „Určitě bychom je jako každý šperk měli sundávat na různé aktivity včetně úklidu domácnosti, a především je chránit před chemickými vlivy. Ženy by si měly nejprve nanést make-up, lak na vlasy i parfém a teprve úplně jako poslední krok připnout šperk.“ Šperky sundávejte i před spaním a když perly ukládáte, neuškodí jim otření vlhkým hadříkem.

Teď už asi rozumíte jejich výjimečnosti, takže jen zbývá rozhodnout se, který kousek vás ozdobí jako první. Klasická perlová šňůra, zpravidla bílých perel, by ve vaší šperkovnici určitě neměla chybět. Názor, že perly představují smutek a slzy, rozhodně pravdivý není. Jedná se o elegantní a univerzální šperk. A ještě jednu věc bychom neměli opomenout, jedná se o výbornou investici i pro budoucí generace.

Reklama