Kdo by nemiloval Šumavu! Říká se ale, že kdo si neprošel naučnou stezku Povydří, jako by tam ani nebyl. Zveme vás na výlet Povydřím - nádherným, romantickým údolím řeky Vydry, která protéká první zónou národního parku.

Na 7,5 kilometru dlouhý výšlap se můžete vydat dvěma směry. Buď z Čeňkovy pily do Antýglu, nebo naopak. My zvolili druhou možnost a zaparkovali auto na parkovišti u zdejšího autokempu. Odtud už to bylo jen zhruba 200 metrů po silnici k mostu v Antýglu, kde stezka začíná/končí.

Sumava

Brzy nás příjemná cesta, původně určená pro svážení dřeva, vhodná i pro kočárky nebo vozíčkáře, zavedla dolů k řece. Ta si vás okamžitě získá! Na jejím korytě plném balvanů, obřích hrnců (různě hluboké mísy vznikající vířivým vymíláním pískem a kamením za vyšších stavů vody), peřejí i malých vodopádů budete moci oči nechat.

K vidění jsou po cestě i viklany, skalní žulové útvary na levém břehu vzniklé zvětráním a odplavením okolního materiálu.

Většinu cesty půjdete ve stínu stromů, kterými místy prosvítá slunce. Rostou tu i listnáče, čímž získává i podzimní vycházka na atraktivitě. A své nezaměnitelné kouzlo má Povydří také v zimě.

Zdejší přírodu miloval i spisovatel Karel Klostermann, po němž je také pojmenován i nový most, kolem kterého půjdete. Je tu teprve pár let a stojí za to na něj na chvíli odbočit a pohlédnout z něj dolů na řeku.

Odtud už je to jen kilometr a půl k Turnerově chatě. Původně tu v 19. století stál obyčejný srub skýtající přístřeší cestmistrovi Thurnerovi. Až na počátku 20. století zde nechalo město Kašperské Hory vystavět hostinec. Ten sice v roce 1932 vyhořel, ale o šest let později byla stavba obnovena. Dnes se tu můžete občerstvit i ubytovat. K dostání je tu celá řada specialit. Co byste ale rozhodně vynechat neměli, to je domácí zmrzlina vyrobená ze smetany a lesního ovoce, které si vyberete. Ale zpět na cestu.

Kromě romantické řeky můžete obdivovat také „kamenné moře“, které se v údolí nachází. Jde o rozsáhlé suťoviště vzniklé mrazovým zvětráváním skal a následným sesouváním bloků do údolí. A je toho mnohem víc!

V případě naučné stezky Povydří je sice cesta vaším cílem, ale ve skutečném cíli, tedy v Čeňkově Pile se máte také na co těšit. Technika i historie na vás dýchne při prohlídce vodní elektrárny nebo při pohledu na tradiční šumavské sklárny.

Jistě vám po cestě i vyhládne. Možností, kde se občerstvit, je tu více. My zamířili do místní Kafírny, kde vaří skutečně dobrou kávu. A nejen to. Pokud budou mít, nenechte si ani tady ujít domácí zmrzlinu. My měli jogurtovou. Připravují tu ale i spoustu dalších domácích pochoutek.

Jestli vám procházka stačila, není nic jednoduššího, než si počkat na autobus, který vás doveze zpět na výchozí stanoviště. Já ale doporučuji udělat čelem vzad a celou podívanou si užít ještě jednou. Zjistíte, kolik jste toho cestou přehlédli!

Šumava

Protože jde o vyhlášenou stezku, počítejte s tím, že na ní nebudete sami. Pokud vás to odrazuje, zkuste si ráno přivstat, nebo alespoň vyrazit ve všední den. Výhodou pro pěší ale je, že sem nesmí cyklisté.

Čtěte také:

Reklama