Vzduch tu voní tymiánem, rozmarýnem a piniemi. Moře přejímá modř jasné oblohy. Malebný ostrov ve Středozemním moři určitě naplní vaše pohádkové představy.

„Svou rodnou zemi bych poznal po vůni,“ prohlásil jednou Napoleon Bonaparte, francouzský císař a nejslavnější tamní rodák. A není se čemu divit.

O tom, že jeho slova platí dodnes, se mohou přesvědčit všichni, kdo na Korsiku zavítají. Horké slunce se opírá do záhonů rozmarýnu, vzduch voní liběji než v nejluxusnější parfumerii...

Korsika
Smaragdový ostrov uprostřed Středomoří. Nádherné pláže a tiché zátoky. Naopak rušná přístavní městečka či romantické horské vesničky ve vnitrozemí... Přírodními půvaby oplývající ostrov, který byl v antice nazýván Kalliste = nejkrásnější, si toto pojmenování zasluhuje.

Výlet do hor
Pokud se chcete projet napříč vnitrozemím a poznat všechny krásy zdejší přírody, nasedněte na místní „domácký“ vláček Micheline a vydejte se od Bastie na severu až k jihozápadnímu Ajacciu.

Cesta vede přes kopečky kolem města Corte, vine se nad strmými srázy a nad zelení hlubokých údolí, projíždí kolem bublajících vodopádů. Čas od času možná budete muset přečkat nucenou zastávku kvůli na kolejích se pasoucí tvrdohlavé koze či vyhřívající se prasečí famílii...

Císařská kolébka
Ve městečku Ajaccio, kde se proslulý císař Napoleon Bonaparte v roce 1769 narodil, si můžete prohlédnout jeho pomník, Napoleonovo muzeum či známou kašnu se čtyřmi lvy. Každoročně se tu o prázdninách, 15. srpna, pořádá oslava císařových narozenin.

                                    Tip: „Napoleonské“ oslavy

Velkolepou narozeninovou party si hrdí Korsičané tradičně i letos – od 15. do 17. srpna – připomenou narozeniny císaře Napoleona Bonaparteho. Centrem dění bude Ajaccio, město, odkud francouzský hrdina pochází.

Malý–velký generál se každoročně o svých narozeninách 15. srpna slavnostně vrací do svého rodného města, kde ho s náležitou úctou vítají zástupy vyšňořených „vojáků“ jeho armády. V dobových kostýmech pak za doprovodu živé hudby promenují ulicemi starobylého města.

Třetí den oslav – 17. srpna – se pak na náměstí Place Diamant uskuteční velkolepý ples. Po dobu oslav je celé město vzhůru nohama a turisté si rozhodně přijdou na své...

Nezkrotná divočina
Lákají-li vás romantické vycházky přírodou spíše než návštěva památek, vydejte se na západní pobřeží. Zdejší pozoruhodné přírodní úkazy jako by patřily do rajských časů dávno před tím, než na ostrov vstoupila lidská noha.

U města Porto se malé zálivy zakusují do rudého pobřeží a ze sametově zelených kopců vyčnívají bizarní figury rozsochatých skalisek. Jen pár kilometrů na sever leží vrch Calvi, kde máte jedinečnou příležitost prohlédnout si široké okolí z ptačí perspektivy. Vyšplháte-li na citadelu, rozprostře se před vámi nekonečná hladina tyrkysového moře...

K moři za sluncem
Pobytem u moře můžete na Korsice bez problémů strávit klidně celou dovolenou. Můžete se courat jemným pískem ve stinném piniovém háji na pláži v Saleccia, nebo poseďte v eukalyptovém lese v zálivu u města Porto.

Pokud si vyberete pro snový pobyt a chvíle relaxace malebnou zátoku Santa Giulia v Porto – Vecchio, budete si připadat jako v Karibiku. Zlatá pláž, modrá voda a blankytné nebe – co víc si můžete přát!

Reklama