Když se řekne příjemné posezení na zahradě, nebo u domu na terase, každému může v hlavě vyvstat jiný obrázek. Někdo se vidí s partou přátel pod zděným přístřeškem, jiný s rodinou pod zahradní pergolou, někdo jiný třeba schovaný s dobrou ledovou kávou pod markýzou.
obrazek.png
Foto: Labona, s.r.o.

Možností, jak si zajistit stín je více. Látkové stínění, jako jsou markýzy nebo třeba stínící plachty, je asi tou nejlevnější variantou. Má to ale svá úskalí. Ochrání vás před pálivými slunečními paprsky, ale často v nejparnějších dnech je pod nimi i tak velké vedro a nesvědčí jim déšť. Ano, menší letní poprchávání zvládnou s přehledem, ale sedět pod nimi v bouřce, to asi nebude to pravé.

Zděný přístřešek s pevnou střechou se nabízí jako další možnost. Často se přistavuje ke dvěma nebo alespoň jedné zdi a vzniká tak prostor, který se hned tak nepřehřeje, ale také neumožňuje vpouštět přirozené světlo do nejzazších koutů, nebo třeba tímto přístřeškem zacloněných oken.

Pak se jako skvělá varianta naskýtá pergola. Asi nejčastější jsou dřevěné a hliníkové pergoly. Dřevěné často splynou se zahradou, působí přirozeně a daří se na nich popínavým rostlinám, pokud toužíte například po květinové pergole. V posledních letech ale na oblíbenosti získávají stále více pergoly hliníkové.
5f16a4fd06d01obrazek.png
Foto: Labona, s.r.o.

Je více druhů, ale k těm top patří bioklimatické pergoly. Ty mají pohyblivý střešní slunolam, jinými slovy naklápěcí střešní lamely. Díky možnosti otevření průzorů ve střeše tak může cirkulovat teplý vzduch, který odchází vzhůru a pod zahradní pergolou Artosi je stále příjemně. Toto se hodí například i při grilování, kdy můžete grilovat pod pergolou a hosty nevyudíte. V uzavřeném stavu lamely hravě odolají i silnému dešti, takže pergola může být vaším skvělým parťákem i v bouřlivých dnech. Kromě jiného zde odpadá i problém se zastíněním blízkých oken - při otevřené střeše proniká pod pergolu dostatek slunečních paprsků a vy tak nebudete mít doma zbytečné přítmí.

Hliníkové pergoly Artosi si můžete nechat vyrobit přesně na míru a získat tak luxusní přístřešek. V nabídce e-shopů je mnoho barev i doplňujících příslušenství, jako jsou screenové rolety k zastínění pergoly z boku, možnost rozdělení střechy do více sekcí, z nichž každou pak můžete naklápět zvlášť dle potřeby.
5f16a50f75f4dobrazek.png
Foto: Labona, s.r.o.

Skvělým doplňkem je i osvětlení pomocí LED diodových pásků pod pergolou, díky kterému budete moci čas s přáteli pod pergolou trávit i do pozdějších hodin. “Standardní je LED denní bílé, může být i LED barevné. Instaluje se nejčastěji do odtokového profilu. Osvětlení může být přímé nebo nepřímé. K některým pergolám ale není nutné kupovat přídavné LED osvětlení, mají ho zabudované.” nám prozradil pan Lukáš Rymer z e-shopu LED Solution.

Reklama