Říká se, že první dojem dvakrát neuděláš a je v tom velký kus pravdy. První dojem totiž představuje polovinu úspěchu a jen velmi těžko jej zvrátíte. Ačkoliv jste se již setkali, pokud nejde o rande naslepo, a nějaké vzájemné sympatie zde tedy jsou, nyní to bude jen o vás dvou. Kámen úrazu bývá v tom, že se člověk nezřídka z přílišné snahy zapůsobit, chová nepřirozeně. Takže všeho s mírou a na nic si nehrajte. „Perfektní první rande nemusí být vlastně vůbec perfektní. Důležité je, aby oběma bylo po skončení schůzky dobře, měli dobrý pocit ze společně stráveného času a nevnímali ho jako ztracený. Není potřeba vymýšlet ohromující zážitky, není třeba se ani nijak stylizovat do možná i mylně předpokládané krásky a krasavce. Buďte přirození, sví, spontánní a uvolnění, protože pokud si padnete do oka, stejně budete chtít někoho, kdo vás bude mít rád takovou/takového, jakým jste a dlouho vám nepřirozenost vycházet nebude,“ říká Mgr. Petra Petrlíková, terapeutická poradkyně.

blobid0.jpg
Foto: Jan Hrdý

Zapůsobte
Přijďte upravení, dobře naladění a pamatujte na pravidla slušného chování. Není ničím novým, že byste měli svému protějšku vonět, což ovšem neznamená, že na sebe vylijete lahvičku parfému. S tím zacházejte opatrně a jen zlehka se ovoňte, ať partnera či partnerku neomráčíte hned při pozdravu jinak než svým šarmem. V případě kuřáků zase platí, že by měli krotit svou chuť na cigarety, protože být po nich cítit rozhodně není přitažlivé a oblaka kouře nejen odpuzují, ale také škodí zdraví. Právě cigaretový kouř je hlavní příčinou většiny nemocí způsobených kouřením. Během hoření cigarety vzniká velké množství škodlivých látek a typická spálená chuť.  Dnes už ale nemusíte kouřit, abyste si dopřáli chuť tabáku. Na výběr jsou bezdýmné alternativy, například zařízení na nahřívaný tabák Iqos Iluma, které tabák pouze nahřívá, takže je zachována jeho skutečná chuť a vzniká až o 95 % méně škodlivin ve srovnání s cigaretami. Toto zařízení využívá revoluční technologii indukčního ohřevu tabáku bez nahřívací čepele a nutnosti čištění. Jestliže se tedy nikotinu nechcete vzdát, může být přechod rozhodně lepším řešením. „Věřte, že pro každého je na světě někdo, kdo se k němu hodí a s kým si může rozumět. Pokud potřebujete k uvolnění skleničku alkoholu, nepřehánějte to. Pokud potřebujete k uvolnění cigaretu, dejte si ji raději před a po schůzce. A zajisté, mnohem lepší je zvolit bezdýmnou variantu, abyste si vzájemně voněli a neeliminovali i tyto neméně důležité známky možné vzájemné přitažlivosti,“ dodává terapeutka Petrlíková.

Správně zvolná aktivita se počítá
I společnou procházku do přírody, snadněji udýcháte, když odhodíte cigaretu. Cigarety, jak je známo, zhoršují dýchání. Šestiměsíční klinická studie provedená v USA s 984 dospělými kuřáky prokázala, že po úplném přechodu na Iqos, tedy bezdýmnou alternativu, došlo ke zlepšení dýchání oproti uživatelům, kteří zůstávají u cigaret. O důvod víc zbavit se nepříjemného zlozvyku. Nebojte se navrhnout ani návštěvu míst jako je botanická zahrada nebo zoo. Mnozí zde byli naposledy v dětství a pokud zvolíte správný čas, rozhodně budete mít víc klidu a soukromí než v rušné restauraci. Chcete se přece lépe poznat.

Nenucená konverzace půjde lépe i u sklenky dobrého vína. Vyhledejte si kupříkladu místo, kde nabízejí degustační večer a o příjemný zážitek máte postaráno. Pokud oba preferujete jiné nápoje, ani zde není nabídka vůbec špatná. Milovníkům kultury a umění udělá radost návštěva divadla nebo galerie. Stačí se rozhlédnout a určitě najdete nějakou výjimečnou výstavu nebo premiérové představení, které si oba užijete. Pravda, v tomto případě je dobré, když už máte alespoň malé tušení o tom k čemu váš partner či partnerka tíhne. Dobrou divadelní komedií asi nikdo nepohrdne, ovšem taková opera nemusí být vždy dobrý nápad. Také v momentě, kdy zvolíte návštěvu kina, bude lepší domluvit se, na jaký film půjdete. Sportovně založené víc, než uvedené tipy možná potěší společné bruslení, výlet na kole nebo projížďka na koni. Možností je bezpočet a užijete si spoustu zábavy.

6440eb75454b5obrazek.jpg
Foto: Jan Hrdý

Tohle rozhodně ne
Tipů, jak a kam na první schůzku bychom měli dost. Čemu se ale vyhnout, a to nejlépe na všech schůzkách? V každém případě oblíbenému neustálému visení na telefonu. Buďte tady a teď s tou báječnou osobou. Telefonem si udělejte maximálně společnou fotku. Už jen eliminací těchto rušivých elementů dáte najevo svůj zájem a že vám na dotyčné záleží. Dejte si sklenku, ale nepijte přespříliš, vyhněte se vulgaritám a u konverzačních témat raději vynechte ta kontroverznější jako je třeba politika. A hlavně si na schůzku nenoste špatnou náladu či nějakou frustraci. Každý má občas špatný den, ale teď máte rande, takže hoďte vše za hlavu a nalaďte se na pozitivní vlnu.