Mít doma nádobu plnou krásných zelených listů a větviček ohýbajících se pod tíhou sladkých malých melounků… Není to sen?

Pepína chutnají jako cosi mezi hruškou a banánem.

Tahle poměrně nenáročná rostlinka, polokeř vysoký až 50 cm s tuhými, jemně chlupatými listy, získává čím dál větší oblibu. Rostina má poléhavý až splývavý růst, proto se hodí do závěsných květináčů. Sazenici můžete právě touto dobou koupit v zahradních centrech, cena se pohybuje zhruba od 20 do 50 Kč, záleží na velikosti sazeničky.

Výběr sazeničky

Vybírejte dobře rozvětvenou, zdravou, pevnou rostlinu s tuhými, sytě zelenými listy.

Velice rychle se rozrůstá, ale tím se nenechte zmást. Zasaďte ji do kbelíku či jiné vhodné nádoby (doporučuji samozavlažovací nádobu) o průměru maximálně 30 cm. Ideální je obsah 4-6 l na jednu sazeničku. Substrát volíme propustný a výživný. Nesázejte do větších nádob, rostlina by příliš kořenila, mohutně rostla, ale květy by nasazovala příliš pozdě a případné plody by nestihly dozrát.

Normální pepino kvete přibližně v květnu nenápadným květem podobným bramborovému květu a koncem července se již můžete těšit z první sklizně. Sklízet můžete až do září a celkem lze z jedné rostliny získat až 20 či dokonce 40 melounků. Rekordmani mohou mít až 0,5 kg na váze.  Nedozrálé melounky na rostlině dozrají, pokud ji přenesete do chráněné místnosti, a tak můžete sklízet ještě v říjnu.

Pravidelná péče

Pepino potřebuje pravidelnou zálivku, spotřebuje opravdu hodně vody, na slunečním úpalu až 1 l denně. Každý týden je třeba přihnojení plným hnojivem (např. Kristalon, Floramen). Lehce se stane, že jí náhle dojde zásoba vody; pokud maličko povadne, nelekejte se. Pokud vše rychle napravíte, záhy se opět vzpamatuje.

Co se týče škůdců, listy jsou poměrně odolné, takže škůdci většinou nehrozí. Při napadení sviluškou chmelovou, což je nejčastější škůdce, použijeme odpovídající postřik (OMNITE 30 WP) a to pokud možno ihned. Žloutnoucí listy jsou již spíše upozorněním, že je na záchranu rostliny pozdě.

Přezimování a množení

Rostlina úspěšně přezimuje. Na podzim ji seřízneme na 30 cm a přezimujeme podobně jako pelargónie. Umístíme ji do světlé, chladné místnosti a zálivku udržujeme mírnou. Lze ji také množit řízky z matečných rostlin. Nejvhodnější dobou pro řízkování je leden, únor nebo březen. Sazenice zasazené v těchto měsících v sezóně nasazují velké množství plodů. Řízky velice rychle koření – cca 10 dní – a brzy vytvářejí silné sazenice. Řízkovat lze i na podzim a přezimovat již mladé rostlinky. Začátkem března začínáme mírně přihnojovat a umístíme třeba na okenní parapet. Ať máte „loňskou“ rostlinu či nařízkované rostlinky, na jaře je opět umístíte na venkovní stanoviště.

Plody

Jsou to melounky různé velikosti medově žluté barvy s případným fialovým žíháním. Pěkně uzrálé jsou sladce voňavé, vůní připomínají cukrový meloun nebo hrušku.

Výtečně chutná vychlazený, samotný nebo v ovocných salátech, nebo naložený v alkoholu…Obsahují asi 60 mg vitamínu C na 100 gramů dužiny; vyrovnají se tedy citrusům.

Pan Josef Hejduk, který má s pěstováním pepino gold bohaté zkušenosti, upozorňuje na časté pěstitelské chyby:

1) Pozdní výsadba.
2) Rostliny byly sice zakoupeny již v dubnu, ale nebyly do deseti dnů přesazeny do větší nádoby. Poté se zastavuje růst.
3) Nachlazení - rostliny byly po dobu pěti a více dnů vystavovány teplotám pod 5°C, přestaly růst a žloutnou.
4) Přehnojení - bujný růst, tmavé zelené listy, květy se neopylují opadají.
5) Malá nádoba (méně než 2 l) - rostlina se nerozvětví, kvete jenom na vrcholu a neplodí.
6) Velká nádoba (více než 20 l nebo volná výsadba) - bujný růst, pozdě kvete a plody nedozrají.
7) Příliš vysoké teploty  - pěstování celoročně ve špatně větraném skleníku.
8) Přelité (ve vodě stojící) rostliny ztratí lesk listů vlivem nedostatku kyslíku v zamokřeném kořenovém systému. Listy začnou odspodu žloutnout, jsou vláčné, kožovité. Celkový vzhled: matné listy, okamžité vadnutí listů při zvýšení teploty okolí. Omezíme-li zálivku, rostlina se většinou vzpamatuje, naraší nové výhony, část listů shodí, ale je patrno zastavení růstu na nějakou   dobu, tedy oddálení sklizně.
9) Nedostatečná závlaha způsobuje vadnutí rostliny, žloutnutí listů odspodu, listy jsou suché (na rozdíl od kožovitých žlutých listů rostlin přelitých). Po zalití rostlina regeneruje bez viditelného zastavení růstu.

Jak vidíme, mnohé z těchto chyb je velmi snadné udělat… A často ani netušíme, že chybujeme...

A co vy?

Máte zkušenosti s pěstováním pepína? Chutná vám? Daří se vám?

Foto a odborná konzultace: Josef Hejduk, www.pelargonie.cz

Reklama