62a1e625df99dcl.jpg
Foto: PENNY

To, jak se o přírodu (ne)staráme a jak ji (ne)zatěžujeme, se nám dříve či později vrátí. Za posledních dvacet let můžeme například celosvětově pozorovat významný úbytek včel, které jsou tak důležité pro produkci potravin. Naštěstí ještě není pozdě na nápravu.

„Před rokem jsme se rozhodli pořídit k našim logistickým centrům vlastní včelstva, protože si uvědomujeme význam včel pro produkci potravin. Ukazuje se a potvrdilo se nám, jak důležité včely pro přírodu jsou, proto jsme se letos rozhodli počet našich úlů prakticky zdvojnásobit. Chceme být nejen dobrým sousedem všude, kde působíme a přispívat ke zdravému životnímu prostředí a rozvoji biodiverzity, ale také jít ostatním příkladem,“ říká Tomáš Kubza, vedoucí logistiky PENNY.
 
Lesy, zahrady a pole v okolí skladů jsou pro včely ideální zásobárnou potravy, kterou potřebují k tomu, aby dobře prospívaly. Med, který včeličky vytvoří, následně PENNY využívá pro interní i externí prezentaci. Přestože poslední dva roky nebyly s ohledem na jeho produkci ideální, nyní se blýská na lepší časy.

2.jpg
Foto: PENNY

„Poslední dva roky nebyly pro včely příznivé a medu byl nedostatek. Letos to vypadá příznivěji. Očekáváme, že z našeho medobraní budeme mít desítky kilogramů vlastního medu. To ovšem není naším cílem, tím je právě opylování květin a stromů v okolí našich skladů v souladu s přírodou,“ popisuje Tomáš Kubza.
 
Včelky, o které se stará PENNY, jsou také pod odborným dohledem Augustina Uváčika, včelaře a učitele včelařství pří ČSV pro celou ČR. Úly s včelstvy jsou instalovány u centrály společnosti v Radonicích a u centrálních skladů v Jirnech u Prahy, Lipníku nad Bečvou a Dobřanech. Použité úly jsou natřené červenohnědou lazurou a jako včelí matky byly vybrány včely Singer F1, které jsou zárukou mírnosti, nebodavosti, nerojivosti a dobré užitkovosti. Díky těmto vlastnostem je vhodné, aby byly chovány i v centrech měst.

Reklama