dar

Nedovolím si tvrdit, že svatební dary novomanželům jsou minulostí. Už před sto lety se ale mluvilo o tom, že obdarovávat novomanžele není módní záležitostí a už vůbec ne nutností…

Co píše časopis Šťastný domoc v roce 1912?

„Dary svatební už dnes přestávají býti v módě. Buď se vůbec nedávají, nebo jen mezi nejbližšími příbuznými, ale tu se vždy diskretně vyšetří, co by se novomanželům líbilo nebo hodilo, aby pak nebyli nemile překvapeni několika čajovými příbory, několika petrolejovými lampami a p.“

Přestože je na trhu nepřeberné množství výrobků nejrůznějších značek, funkcí a variací, může se stát, že se vám na svatbě sejdou dva multifunkční mixéry apod. Tento „originální“ dárek přece nevymyslí jen tak někdo!

Pokud si novomanželé teprve svou domácnost zařizují nebo se například stěhují do domečku, mají darující pěkný prostor na to, aby vybrali něco vhodného.

Dnes chceme peníze!

Mnohdy už spolu ale budoucí novomanželé bydlí, byt mají zařízený a v jejich domácnosti nechybí nic podstatného, co by si mohli jako svatební dar přát. Většinou pak preferují peněžní dary jako příspěvek na dovolenou či svatební cestu. Peníze jako svatební dar upřednostňují i ti, kteří si chtějí vybrat vybavení sami a nechtějí, aby to za ně udělal někdo jiný.

Pokud si novomanželé přejí dostat nějaké dary, forma, jakou to můžou pozvaným sdělit, se značně přizpůsobila době. Před nedávnem se ke mně dostal seznam věcí, které si novomanželé přejí dostat.

Nejdřív jsem na to nevěřícně zírala, po chvíli jsem se jen usmívala a po nějakém době jsme to i pochopila. Proč spoléhat na vkus a nápady blízkých, když jim můžeme pomoci? Mám z toho trošku smíšené pocity, ale rozumím tomu...

Pomocník Facebook

Na Facebooku mi přistál odkaz na seznam svatebních darů, které by si dvojice do své domácnosti představovala. U každé položky byl obrázek, cena a odkaz na obchod, kde lze danou věc koupit. Jednotlivé položky si zde bylo možné „rezervovat“.

svatba1svatba2svatba3

Tento Svatební list byl převzat ze stránek www.beremese.cz

I tak se dá využít moderní forma komunikace přes sociální sítě. Teď jde jen o to, dostat na Facebook lidi všech věkových kategorií…

Že bych odtajnila pár svých nesplněných přání  a vybrala si kytku a dárky, které bych ráda dostala ke svým kulatým narozeninám? :)

Reklama