Už ji nebavilo vázat obyčejné pugéty. Práci květinářky dělá Gabriela Imramovská už léta a zdá se jí, že je to pořád to samé dokola. Rozhodla se tedy dělat květinová zvířátka. „Zákazníci chtějí mít originální kytky. Dnes už se dělají i kytky s uzeninami nebo z čokolády. To už je ale okoukaný, a tak jsme přemýšlela, co bych mohla vymyslet. A taky jsem přemýšlela, jaké kytky by se mohly líbit dětem. Nakonec jsem propojila květiny s dětmi, dospěláky a přáními a řekla jsem si, že zkusím tvořit různé tvary. Nejdřív jsem vyrobila housenku,“ říká Grabriela, která si v tvorbě nejrůznějších postaviček z květin našla zalíbení. Nejvíce ji těší nadšené výrazy zákazníků, když si jdou výtvor vyzvednout.

„Pak jsem zjišťovala, co je nejoblíbenější – pejsek, kočička, medvídek. A už to jelo! Později to bylo auto nebo motorka. Jednou přišla paní, že má příbuzné, kteří mají restauraci jménem Žabák, tak chtěla žabáka. Jednou zase děti objednávaly květiny kytky do školy na vysvědčení. Paní učitelka se jmenovala Motýlová, a tak jí nechali udělat velikého motýla,“ vypráví.

Gabriela se inspiruje hlavně u svých zákazníků. Pokud někdo přijde s nápadem, promyslí ho a pokud se jí zdá reálný, pustí se do díla. „Musí se to hodně promyslet. Protože ta hmota ztěžkne, jak se namočí. Nejdou dělat moc tenké věci. Zlomilo by se to. Občas některé části nahrazuju fimo hmotou. Ráda si hraju s detaily,“ vysvětluje Grabriela, která jeden takový květinový výtvor dělá přibližně dvě hodiny. Zapichování květin do zelené hmoty předchází ještě pospojování hmoty a vyřezání do příslušného tvaru.

K tvorbě zvířátek Grabriela používá především chryzantémy, nejvíce druh zvaný pomponky. Občas využije ještě menší druh gerber gemini. „Samozřejmě je problém, když chce někdo třeba černou kočku. Samozřejmě mám barvy na květiny. Dá se to nastříkat, ale dělám to nerada. Ta kytička pak malinko ztvrdne a mně přijde, že už to ztrácí efekt kytky. Když si to ale někdo prosadí, tak jim to prostě přestříkám na černo,“ směje se.


Největším oříškem pro ni zatím byla motorka. Už ale vytvářela třeba i podobiznu psa Chau Chau nebo pánské přirození. Některá díla jsou velmi detailně zpracovaná. „Vždycky to v průběhu vyfotím a pošlu dceři, aby uhodla, co to je. Když uhodne, mám jistotu, že si je to zvíře podobné,“ prozradila Gabriela.  Lidé prý chtějí nejvíce pejsky a medvídky. Snem paní Gabriely je vytvořit z květin obřího psa.
 
Ceny za taková zvířátka z květin se pohybují od 600 do 1500 Kč. Záleží na velikosti a složitosti.

Reklama