Další z námi pohřešovaných zaniklých obcí nalezla čtenářka s nickem Aztecf. Udělala zde spoustu krásných fotek, které si můžete prohlédnout. Ale dobývání to bylo nakonec trochu smutné...

Zaniklé Pelhřimovy dobyty! Další ze zaniklých obcí, které hledáme, navštívila čtenářka Aztecf a zaslala nám o své výpravě s manželem zajímavý raport...

Pelhřimovy

Zaujal mne článek o zaniklých obcích a k mému překvapení jsem zjistila, že jedna leží nedaleko. Žiji zde od narození a nikdy jsem o ní neslyšela, proto jsme se ji s manželem vydali hledat.

Souřadnice a mapy na webu nám jasně vytyčily trasu, jen jsme řešili, zda jet autem, nebo raději na skútru. Sychravé podzimní odpoledne však rozhodlo a zvolili jsme auto (co nedojedem, to dojdem).

Projeli jsme Městem Albrechtice a vydali se směrem na Piskořov. Tady to známe, jen jsme byli zvědaví, co je dál. Silnice se změnila v polní, místy vyjeté hluboké koleje a bahno. Cestu lemovalo křoví a staré pokroucené a polámané stromy. Podtrženo sychravým listopadovým počasím to dokonale vytvořilo iluzi cesty do pravěku.

Po pravé straně silnice se objevily hraniční kameny a potok Troja a za jednou ze zatáček se skutečně vynořil hledaný kostel. Zub času se na něm notně podepsal, ale dostal novou střechu a věž, což působilo podivně v kontrastu s okolím. Rozbité zbytky hrobů, vyvrácené náhrobní kameny tu opřeny o strom či se povalující v listí. Nečitelné nápisy nutily k zamyšlení: „Kdo byli ti lidé a kam se poděli jejich potomci?“

Na jednom náhrobním kameni se někdo snažil přečíst nápis a vyleštil ho - 18. 7. 1924.

Zamyšleni jsme opouštěli místo. Cestu dál lemovaly základy někdejších stavení a opuštěných zahrad kde dodnes rostou ovocné stromy, jejichž ovoce bez užitku padá na zem.

O pár metrů dál bylo vidět přes houští a potok na polskou část vesnice. K nebi se tam tyčily rozbořené zdi starého kostela, v jehož sousedství stál nový kostel a právě vyzváněl. Opravené domky, štěkot psů a zvuk pily dávaly jasně najevo, že tato část vesnice žije dál.

FOTOGALERIE: 15 snímku

Po návratu domů jsem pátrala po historii této obce a příčině jejího zániku. Co dodat závěrem? Nevím, jestli to byl výlet do minulosti, nebo pohled do budoucnosti. Vysoká nezaměstnanost a nedostatek pracovních příležitostí jsou hlavní příčinou toho, že se zdejší vesnice pomalu proměňují v chatařské osady. I já dnes denně dojíždím 30 kilometrů do práce.

Aztecf


Azftec děkujeme za dobytí a posíláme jako dárek balíček GARNIER FRUCTIS!

A vy ostatní neváhejte a dobývejte dál! Na objevení čeká ještě 8 zaniklých obcí. Jejich seznam najdete zde...

Kam dál? Další již dobyté obce

Reklama