Mel Gibson je, alespoň podle některých žen, celkem pohledný chlap. A právě on hrál v sice poněkud historicky nepřesném, ale jinak celkem pěkném filmu Statečné srdce hrdinu, jemuž bude věnována první novinka dnešního dne. Má dnes totiž poněkud smutné výročí.

Za smrt ženy
Měl se stát knězem, mluvil francouzsky i latinsky, vyznal se ve filosofii i v teologii. Pak se ale zamiloval. Patřil k nižší šlechtě, takzvané gentry, a tak ho i jako rytíře mohla čekat spokojená budoucnost. Ve městě Lanark se však připletl do potyčky, při níž zabil dva vojáky. A tak se stal psancem. Anglický guvernér města, sir William Heselrig, zajal a popravil jeho ženu, Marion Braidfute. V květnu roku 1297 ji její manžel pomstil. V srpnu téhož roku už vedl malou armádu a u města Stirling se připojil k jednotkám Andrewa Moraye.

Nejednotní a zrádní
Tak začíná legenda o Williamu Wallaceovi, největším skotském hrdinovi. Ochránce Skotska a velitel jeho armád neměl snadný úkol – nemálo šlechticů usilovalo o skotský trůn a skotská šlechta nebyla jednotná. Už v červenci roku 1298 utrpěly Wallaceovy voje drtivou porážku od anglického krále Eduarda I. V následujících letech se Wallace se střídavými úspěchy pokoušel Skoty sjednotit v odporu proti Angličanům. Nakonec byl roku 1305 jedním ze skotských šlechticů zrazen a zajat a 23. srpna, před 702 lety, byl veřejně umučen. Odpor Skotů proti anglické nadvládě však ani tato krutá poprava nezlomila.

Soutěž!!!
Jednou z nepřesností, které se ve filmu Statečné srdce objevily, jsou muži pobíhající ve skotských sukních. Ne že by Gibsonovi sukně neslušela, ale kilt pochází až z 16. století. Přesto tuto ahistorickou chybičku dnes využijeme – k naší soutěži.

Napište mi do tohoto (klikni) odkazu, ne pod novinku, z jakého článku na Ženě-in pochází následující fotka. Vylosovaná výherkyně od nás získá dárek od Garnier! Soutěžit můžete od tohoto okamžiku do zítřejšího rána do 9:00.

soutěžní obrázek

A teď mi povězte, líbí se Vám Mel Gibson? Plakala jste u Statečného srdce? Nebo máte jiného favorita? A když už jsme u těch chlapů v sukních – co tihle dva? Víte, odkud jsou?

 

 

 

 

Reklama