Podle průzkumu, jenž si před časem nechal zpracovat Radiožurnál, více než polovina respondentů není ochotna omezovat o letošních Vánocích kvůli koronaviru návštěvy svých blízkých. Přesto je vidět, že čím dál více zodpovědných lidí řeší, jak se k celé situaci postavit, zvlášť když by svým neuváženým chováním mohli někoho ohrozit.

5fd361b439130obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Se svou starostí se svěřila maminka dvou malých dětí Tereza, jež s manželem žije v domku jejích prarodičů. Ti totiž mladým po svatbě nabídli, že se uskromní a část obytných prostor jim dají k dispozici, než si budou moci dovolit vlastní bydlení. „O to víc se bojím, abychom se jim teď za jejich dobrotu neodvděčili tím, že je nechtěně nakazíme,“ vysvětluje pohledná světlovláska, která je momentálně na mateřské a její muž na home office, takže doteď bylo riziko celkem nízké.

Už od podzimu, kdy se začala čísla nakažených zvyšovat, myslím na Vánoce a jak to během nich udělat. Zatím se mi nepodařilo manžela přesvědčit, aby akceptoval některý z mých náhradních návrhů ohledně tradičního setkání u jeho rodičů,“ říká s obavami v hlase, protože prý v malém domku, kde užívají s prarodiči společnou kuchyň, koupelnu i toaletu, nemohou zajistit dostatečně bezpečné podmínky soužití, kdyby se někdo z nich nakazil.

Vánoční setkání u manželových rodičů, kam přijíždí i její švagr s dětmi a postupně přicházejí různé tetičky a strýcové z manželovy strany, aby si dali skleničku a šli zase o dům dál, vidí z pohledu možné nákazy jako velmi rizikové: „Nejen že nás je tam hodně v přetopeném a nevětraném prostoru, ale švagr je – jak to říct, a neurazit – takový jednodušší člověk. Patří k těm, kteří na nějaký covid prostě nevěří a myslí si, že přes očkování mu bude zaveden do těla čip či co. I na Facebooku o tom ochotně rozvíjí svoje teorie. Bohužel si myslím, že tam s tímto názorem nebude jediný. Tento typ lidí změní názor, až když jim někdo blízký těžce onemocní nebo dokonce zemře,“ popisuje svoje obavy mladá žena a dodává, že není šťastná ani z blízkého setkání se školou povinnými dětmi, o kterých je známo, že mohou šířit nákazu, aniž by samy měly jakékoliv příznaky.

S manželem však není na toto téma dle jejích slov vůbec možná diskuse. Už asi před měsícem se naštval a „hrdinsky“ prohlásil, že tedy pojede sám, když ona mu musí za každou cenu pokazit Vánoce. To když mu Tereza řekla, že by bylo vhodné letos tuhle akci vynechat a jeho rodiče třeba navštívit pár dní před tím a strávit s nimi nějaký čas venku na vycházce. „I když je to jinak inteligentní člověk, jako by vůbec nepochopil, z čeho mám strach a to, že tam pojede bez nás, danou situaci vůbec neřeší,“ propadá skepsi starostlivá žena, která dodává, že její babi s dědou mají samozřejmě vedle věku i další rizikové faktory jako je cukrovka a vysoký krevní tlak.

Snažím se najít nějaké řešení, které by všem vyhovovalo a nikomu neublížilo, ale je to těžké, když se z principu cokoliv zatvrzele odmítá. Manžel je jako druhorozený syn dost pod vlivem svého staršího bratra, tak se stále asi snaží být před rodinou stejný silák jako je on. Už jen proto se neodváží doma říct, že my nepřijedeme. Byl by v jejich očích za slabocha,“ prozrazuje rázně Tereza vztahové poměry, jež panují v manželově rodině.

Zoufalá žena, jež se o své staré příbuzné logicky bojí, se nevzdala a hledala informace, kde se dalo. V uzavřené skupině pro pacienty s covid se dozvěděla, že existují domácí testy. „Chvíli mi svitla jiskřička naděje, ale pak jsem si uvědomila, že švagra by nic na světě nepřinutilo, aby kvůli vymyšlené nemoci toto podstoupil a nedovolil to ani svým dětem,“ uzavírá příběh svého trápení Tereza, jež čeká prý na vánoční zázrak. Například že manželovi rodiče sami přijdou s tím, že by letos tohle setkání mohli přesunout na příznivější dobu. 

Tip k tématu: 

Pacienti s COVID 19 v ČESKU a na SLOVENSKU - místo, kam se můžete přijít zeptat, svěřit se s potížemi a zkušenostmi s nemocí

Čtěte také: