Až příliš často se podle názorů některých lidí poslední dobou „otevírá země“. Pro jedny jsou tvořící se jámy, díry do pekel, pro další známka nestability země a pro jiné vcelku přirozená reakce půdy na klimatické podmínky…

Co se to děje, že prakticky po celém světě jako by mizí lidem půda pod nohama? Proč se na některém, a průšvih je, že i zalidněném místě prostě zničehonic propadne země a do vzniklé díry popadá všechno, co tu stálo?

Jedná se o přirozený model? Proč se to ale v takové míře nedělo i dříve?

Nebo se to dělo vždycky? Je možné, že teď o těchto jevech víme, protože máme k dispozici média, která jsou schopna podat zprávu v několika minutách prakticky celému světu? Možná. V každém případě se mizející země nevyhnula ani nám, maličkým Čechám.


V měřítku milionů let se kontinenty nejen stěhují, klesají a zase stoupají, ale také se všelijak lámou.

Takový proces například probíhá přímo před očima vědců ve východní Africe.

Pěkné překvapení čekalo na geology z Univerzity v Addis Abebě. Když s vrtulníkem přistáli v etiopské poušti Afar, začala se nedaleko od nich v zemi najednou otevírat velká a hluboká trhlina. Jako by se rozepínal nějaký zip.

a

Po několika dnech pozorování trhlina sice přestala růst, ale během dalších dnů a týdnů se zde v zemi otevřely další a z některých začala vystupovat žhavá láva. Vědce udivilo, že se láva se nepodobá té ze suchozemských sopek, ale že má stejné složení jako lávy z tektonických zlomů pod oceány.

„Už není pochyb o tom, že jde o první fázi vytváření oceánského dna - zatím ještě na suché zemi. Pevninský tektonický zlom se nám tu před očima proměňuje v oceánský,“ popsali odborníci situaci později.

Stále nové jámy a trhliny se tady otevírají na ploše několika desítek čtverečních kilometrů. Pokud v nich přímo nežhne láva, je alespoň slyšet syčení a cítit sirný zápach. Unikající plyny mají teplotu přes 400 °C. Celý proces provází série drobných zemětřesení. Půda se vytrvale chvěje. Místní domorodí obyvatelé mají jasno.

Tohle je peklo a tak to vypadá, když se otevírá.“

Nebudu vás zatěžovat vším kolem předpovědí, co bude následovat, podle místních. Jistě si to umíte představit. Ovšem jakkoli jsme lidé rozumní, jistě to není něco, co by člověk jen tak přešel jako „chleba“. Na oblast jsou nasměrovány kamery a další přístroje ze satelitů.

Uvidíme, jestli vyleze také Antikrist.

Jen pro úplnost, v Etiopii skončil nedávno rudý teror a občanská válka a v sousedních zemích se snaží násilně přebírat vládu islámští fundamentalisté. Z nástupu zla mohou mít lidé tedy i reálné obavy.

Co leze ze země v jiných částech světa?

Jako vystřižený z hororu vypadá obří kráter v guatemalské metropoli. Tady se brána do pekla otevřela v červnu letošního roku.

b

Šedesát metrů hlubokou díru v zemi řeší místní geologové.

nDno kráteru je nepravidelné a postupně se propadá stále hlouběji.

Pohyby půdy tady způsobují hluk a lomoz, který ještě znásobuje ozvěna.

I zde lidé hovoří o bráně do pekel“.

Trochu se jim nedivím, když sleduji obrázek.

 

  • Celou rodinu si „vzal čert“ i nedaleko kanadského Montrealu. Rodinný domek se najednou propadl do obrovského kráteru.

Zkázu domu přežil pouze rodinný pes.

c

  • Další lidi doslova pohltila země do jámy o rozměrech 350 x 120 m v Německu na okraji obce Nachterstedt nedaleko od Berlína.

ne

  • Země se propadá pod lidmi také na mnoha místech v Číně.

ci

ca

cu

Květen 2010  a sesuv velký  3 km x 1 km! Kde? V Beskydech!

Takhle to vypadá

s

Majitel horského hotelu na Gírové Antonín Sikora říká, že úsek vypadá, jako by člověk stál na mostě, který nikam nepokračuje. I tady lidé z okolí pojmenovali přírodní úkaz po svém, prý je to díra do pekla. Kdybychom měli vyjmenovat všechny lokality na světě, kde se v posledních dvou letech propadla země, bylo by jich hodně.

Co se děje?

Asi nikoho nepřekvapí, že to spolehlivě a konkrétně vysvětlit nikdo neumí. Budiž nám alespoň útěchou, že vědci všude na světě nedělají nic jiného, než se pomalu 24 hodin denně snaží na něco přijít. Vlastně nejde ani tak o to vědět, co se děje. Podmáčená půda, záplavy... víme, jak k tomu na některých místech došlo. Ovšem proč se to děje tak najednou a v takové intenzitě? Na světě přece prší pořád.

A co bude následovat? Odhadnout, zdali to bude ještě horší, nebo se proces zastaví tak, jak začal, a co ho spustilo, je to, co vědce zajímá.

Ponechme si humor a optimismus

Možná se jenom něco někam posune, cosi se podsune pod něco, něco klesne a něco jiného zase stoupne, a pak to zase skončí a bude několik stovek nebo tisíců roků pokoj.

Nejsme přece jedni z těch, kdo věří, že je to celé začátek tohohle!

To bychom totiž zřejmě byli v pěkné... Piheli.

Protože málokdo z nás je Superman jako pán, co řídí auto, a i kdyby ano, pak určitě nejsme těmi, kteří by se akreditovali na místenku u okénka v arše.

Nu, ještě můžeme začít stloukat někde za domem archu vlastní.

 

foto zdroj: www.idnes.cz

Reklama