Zvěrolékaři to hlavně teď v létě řeší dnes a denně. Do ordinací jim majitelé přivádějí psi, kteří se dostali do křížku s až centimetr dlouhou osinou. Jde o vláskovitý nebo štětinovitý výrůstek na konci semen v kláscích některých travin. Stačí, aby jimi pes proběhl, a může mít zaděláno leckdy i na vážný a vleklý zdravotní problém. Osina se totiž snadno zapíchne do kůže, kde páchá škody. Nejen že je dané místo bolestivé, ale často se objeví i zánět. A co víc, osina nemusí zůstat na svém místě. Často putuje tělem do okolních tkání, takže pak není ani pro veterináře snadné objevit ji.
dog.jpg
Foto: Shutterstock

Zapíchnout se může prakticky kdekoli. Nejčastěji jsou postiženy packy, uši, oči nebo slabiny, nezřídka i čenich či tlama. Pes může osinu dokonce vdechnout až do plic.

„Tohle už není sranda. Za posledních 14 dní eviduji již 13 úrazů psů způsobených osinami od neudržovaného městského plevele. Osiny vytahuji z uší, nosů i pacek pejsků,“ napsal na svůj facebookový profil například MVDr. Jiří Žák.

Která plemena ohrožuje osina nejvíce?

Přestože se může zabodnout do pokožky kteréhokoli psa, některé rasy přece jen vedou. „Mezi nejčastější plemena, která mají pravidelně s osinami problém, patří kokršpaněl a pudl,“ uvádí MVDr. Pavla Alexandrová z veterinární ordinace Sanovet. Může za to jejich hustá srst, tím spíše, když není vystříhaná v meziprstí. Osina se v ní uchytí a do kůže se přesune později, třeba až doma.

Jak problém rozpoznat?

Pes se snaží nepříjemné osiny zbavit. Takže postižené místo škrábe, olizuje, nebo se jím otírá o cokoli v blízkosti, případně třese hlavou. Bohužel, ne vždy je osina vidět a často se hned zacelí i místo, kudy prošla.

„Klinickým příznakem zapadnutí osiny do ušního boltce je náhlý nástup klepání hlavou a drbání ucha. Osina bývá bohužel poměrně hluboko a pouhým okem nemusí být v uchu viditelná. V tomto případě nesmí majitel postižené ucho čistit, protože osinu zasune ještě hlouběji a je pak obtížné ji odstranit. To provádí vždy veterinář,“ upozorňuje MVDr. Michaela Riedlová s tím, že důležitý je včasný zákrok, aby nedošlo k zánětu.

Pokud se osina dostane do meziprstí na pacce, pes si místo olizuje, kouše, nezřídka i kulhá. „Někdy si pes osinu sám lízáním odstraní, ale může se stát, že semínko vcestuje hluboko do tkáně a pak je nutná chirurgická revize místa. Pokud se totiž osina v pacce nechá, může i několik týdnů cestovat směrem vzhůru a způsobit vážný zánět podkoží a okolních tkání. Proto jestliže si všimnete bolestivého puchýřku mezi prsty vašeho psa, rozhodně navštivte veterináře,“ doporučuje veterinářka Riedlová.

Lze problémům s osinami předejít?

Pokud se psem chodíte do přírody, a to i na městskou nesekanou zeleň, je to téměř nemožné. „Prevencí by bylo vyhýbat se psím parkům a travnatým plochám. To je avšak nelogické řešení. Rozumnější volbou je pravidelná prohlídka po procházce. Osina totiž bývá nějakou dobu zabodnutá v kůži a až následně vcestuje do podkoží,“ radí MVDr. Martina Roučková z Centra veterinární péče. Rozhodně se vyplatí také prohlédnout a vyčesat srst, aby k následnému zapíchnutí vůbec nedošlo.

Zdroj informací: MVDr. Martina Roučková, MVDr. Michaela Riedlová, MVDr. Jiří Žák, MVDr. Pavla Alexandrová, Wikipedia, Labvet

Čtěte také:

Reklama