howl

Veterinářka Hanka Žertová je pravidelným pátečním hostem našeho magazínu. Tedy alespoň tím virtuálním hostem. Každý pátek totiž můžete na stránkách Ženy-in nalézt několik jejích odpovědí na vaše dotazy k domácím mazlíčkům.

Nejprve ale pojďme k minulému dílu televizní Polepšovny...

Jack

Kde udělali a kde mohou v budoucnu pánečci Jacka udělat největší chybu?
Pánečkům ani cvičitelům se nepodařilo dostat včas pod kontrolu Jackovu agresi vůči psům a zvýšený sexuální apetit, který začal vykazovat už v osmi měsících. Zkoušeli agility, výcvik ovladatelnosti i individuální lekce poslušnosti, ale nikdo si s Jackem neporadil, a tak to panička víceméně vzdala. Řešit takový případ v šesti letech nemá velkou naději na úspěch. Navíc Jack je vážně nemocný, trpí epilepsií, proto postup musel být velmi opatrný. Přesto po správném zařazení psa do rodinné smečky byla vidět výrazná změna v jeho chování. Teď ale majitelé nesmějí polevit a musí si udržet kontrolu nad veškerým Jackovým chováním.

Je případ Jacka výjimečný?
Řada psů v době pohlavního dospívání začne projevovat zvýšený zájem o fenky a v té souvislosti se začnou také prát s ostatními psy. Pokud majitelé dopustí takovéto chování u mladého psa, obvykle s ním mají problém celý život.

Čtenářské dotazy

Čtenářka Eva: Náš pejsek poslouchá jen, dokud neuvidí jiného pejska, to se hned rozběhne a nevidí, neslyší. Mám o něj strach, dělá to jen problémy, nevnímá auta, nic. Ani ostatní majitelé psů mnohdy nejsou nadšení. Dá se to nějak převychovat? Děkuji moc a přeji hezký den!
Doporučuji nacvičit důkladně přivolání v klidu, tam, kde nejsou psi, a postupně ho vodit do prostředí, kde je psů více. Dobré by bylo také nějaké cvičiště, kde se pejsci jak vyběhají, tak tam také instruktor poradí, kdy zavolat, jak být pro psa zajímavý, popřípadě vám pomohou všichni ostatní páníčci tím, že budou na vašeho psa nepříjemní. Musí nabýt přesvědčení, že nejlépe je mu u paničky.

Čtenářka Misska18: Naše fenečka hrozně vyje a hrabe za dveřmi, když odejdeme pryč. Zkoušeli jsme snad všechno. Neznáte nějakou zaručenou metodu, jak tenhle problém vyřešit? Sousedi si stěžují... Děkuji za radu. Denisce je 10 měsíců a je to jezevčice.
Zaručená metoda neexistuje - každý pejsek je v něčem jiný, každý snáší samotu jinak. Zkuste ubrat na vaší pozornosti v době, kdy jste s fenkou doma. Naučte ji hrát si s hračkami naplněnými jídlem, aby se zabavila sama. Zavírejte se v pokoji, v koupelně. Obujte se a zase zujte, oblečte kabát a zase se svlékněte, hrajte si s klíčemi atd., aby ji přestaly děsit tyto „odchodové rituály". Zkraťte dobu její samoty na minimum a postupně prodlužujte.

Hanka ŽertováHanka Žertová radí

Více o Polepšovně mazlíčků

Každý díl seriálu zachycuje tři týdny života, během nichž zvěrolékařka Hanka Žertová, přední odbornice na problémové chování psů a koček, naučí chovatele porozumět řeči zvířat a pomůže mu disharmonický vztah s jeho mazlíčkem napravit. V Polepšovně mazlíčků se v první řadě polepšují páníčkové. „Největší radost mám, když řeším případy týraných či opuštěných zvířat s deformovaným chováním, kterých se ujali dobří lidé, a společně se nám daří po krůčcích učit je „normálně“ žít, hrát si, vychutnávat si dosud nepoznané pohodlí a vlídné zacházení a oplácet je příchylností a snahou se zavděčit,“ říká doktorka Žertová.

  • Seriál můžete sledovat na TV Nova každou sobotu odpoledne, své otázky paní doktorce nám můžete psát do diskuze pod těmito články, anebo na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz.
  • Utekl vám některý díl? Přehrajte si ho na internetových stránkách seriálu: www.mazlicci.nova.cz

Fotografie: Archiv TV Nova

Máte i vy na Hanku Žertovou nějaký dotaz?

 

Reklama