dog

I tento pátek pro vás máme rady veterinářky Hanky Žertové, kterou znáte nejen z našich stránek, ale například i ze serveru www.zvirataazdravi.cz či z televizní Polepšovny mazlíčků. Tentokrát Hanka Žertová vysvětluje čtenářce Pajdě jeden z možných důvodů, proč si její pes už nechce hrát, a čtenářce Frimon, jak vysvětlit štěněti, že postel je jen pro páníčky...

Čtenářka Pajda: Dobrý den, už jsem jednou paní doktorce psala, její rada nám, i když ne vyřešila problém, tak dodala optimismu a pejskovi značně prospěla, takže bych se ráda zeptala ještě na něco. Není to až tak problém, který by byl nějak akutní, ale spíš by mě to zajímalo samo o sobě.
Máme dva psy - jeden z útulku, docela problémový, druhého máme od štěněte a je hodný, není s ním problém, jen mu občas, když se mu nechce z domku na verandu „upadnou nožičky“ - na povel „Běž ven!“ si pes lehne na podlahu a stáhne nohy pod sebe . :-)
Až donedávna si manžel se psem hrával tak, že psa zvedl do náruče a různě s ním pohazoval a nosil jej po domě. Pes to měl rád, často sám provokoval, brumlal si a bylo vidět, že se mu to (i přes jeho velikost - jde o irského setra) líbí. Asi před rokem se ale chování výrazně změnilo, a jakmile na něj položí někdo ruce tak, že mu omezí pohyb - jednu ruku na záda, druhou kolem hrudi, začne pes silně vrčet, případně se ožene zuby. Nikdy nekousnul, ale je to nepříjemné a změna chování je jasně viditelná.
Nevíme o tom, že by se někdy dřív během hry uhodil nebo vyděsil, ale je pravda, že po dohodě s místními pes běhá sám po vinici a tam na něj nevidíme, takže se mohlo něco stát během jeho vycházky. Je mu pět let, ke změně došlo asi před rokem, takže už u dospělého psa. Jak už jsem psala, není to nic, co by nějak vadilo, ale přece jen bych ráda věděla, jestli se dá nějak zjistit, co tuto náhlou změnu vyvolalo a popřípadě co s tím, aby nedocházelo k dalším negativním změnám v chování. Děkuji!

Je možné, že váš pes má na těle nějaké bolavé místo (páteř, klouby, staré zranění) a takováto manipulace je pro něho bolestivá. Nechte vyšetřit jeho pohybový aparát, popřípadě také anální váčky, zuby, uši...
Ale ani po vyléčení už asi váš pes nebude vyhledávat takto drsné hry ani přílišné doteky, s přibývajícím věkem bude na sebe stále více opatrný.

Čtenářka Frimon: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak naučit 9týdenní štěňátko Jack Russell teriéra spinkat v pelíšku??? Máme ho 2 týdny doma a ještě jsme se pořádně nevyspali. Hned od začátku jsme mu říkali, že je to jeho místečko, večer ho tam dali spinkat, ale ihned utekl k nám. Tak jsem ho uspávala, spinká tak 2-3 hodiny a pak začne hrozně kňourat, štěkat... Jednou jsem ho vzala do postele, abych se aspoň 3 hodiny vyspala, a on nevzbudil celý panelák, a od té doby nechce v pelíšku spát vůbec. :-( V posteli se nepočůrá a spí klidně i 6 hodin, než ho vezmu na procházku. Jinak doma ještě dělá loužičky, což mu ihned říkáme, že nesmí, a jdeme s ním ven... ale je malinký a asi se mu to ještě bude nějaký čas stávat. Jen s tím spaním, jestli byste mi, paní doktorko, poradila... Děkuji a přeji hezký den!
To jste si vzali štěňátko příliš brzy - před devátým týdnem by nemělo jít od mámy, právě proto, že ještě potřebuje zahřívat a chránit. A už jste si ho pěkně pokazili, teď bude náprava asi trochu dramatická, aspoň prvních pár dnů, tedy spíše nocí. Pořiďte mu měkkou molitanovou boudičku, aby tam byl celý schovaný, a dejte mu do ní termofor nebo polštářek se zrním nebo speciálními granulkami pro ohřátí v mikrovlnce.
Teplíčko ho udrží na místečku. Do ložnice ho nepouštějte ani přes den - tahle místnost je pro něho zkrátka tabu. Pak se do ní nebude vnucovat ani v noci. Naučte ho v boudičce spát vždy po najezení a odcházejte do jiné místnosti. Večer ho po vyvenčení ještě trochu nakrmte, uložte do tepla a odejděte, stejně jako to děláte ve dne. Pokud se probudí a bude kňučet, běžte s ním hned ven, nechte ho vyprázdnit v chladné noci a uvidíte, jak bude pospíchat do svého teplého pelíšku.

Polepšovna mazlíčků: Keydee

V minulém díle Polepšovny mazlíčků jste viděli fenku čínského chocholatého psa. Majitelé nejsou při její výchově důslední, mají ji spíš jako hračku a domácího mazlíčka. Fenka spí s majitelkou v posteli a neovládá některé základní povely, což majitelka sama před sebou omlouvá.

Přišel vám případ Keydee nějak výjimečný?
Keydee nedokázala být sama bez paničky, a to je úplně nejčastější problém, který psi s námi lidmi mají. Psi jsou totiž velice společenská zvířata a neumějí žít sami, bez smečky. Pokud to po nich chceme, musíme je to pomalu naučit a nepřetěžovat je.

Kde mohou majitelé udělat největší chybu?
V tomto případě byla fenčina závislost na paničce umocněna ještě tím, že malá Natálka si s ní někdy hrála trochu hrubě a fenka hledala u paničky ochranu. Děti by si nikdy neměly hrát se psem samy, bez dozoru rodičů, a rodiče musejí dohlédnout na to, aby hra nebyla psovi nepříjemná a neděsila ho. Pak by se mohl začít dítěti vyhýbat, nebo se po něm dokonce ohnat.

Hanka ŽertováRady Hanky Žertové

Máte na Hanku Žertovou nějakou otázku? Napište ji do diskuze pod tímto článkem nebo lépe na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz.

Reklama