shutterstock-1951390468.jpg

Foto: Shutterstock

Na Twaianu existuje mnoho chrámů. Občas si můžeme klást otázku, zda je od sebe něco rozlišuje. Jistě, mnoho z nich vypadá podobně. Jak bohatství Taiwanu rostlo, byly stovky buddhistických a taoistických svatyň přestavěny či renovovány pomocí masově vyráběných kamenných soch a střešních dekorací. Někteří místní rádi říkají, že jsou všechny chrámy stejné.

Přesto v městečku Puzi v kraji Chiayi můžeme najít jeden původní chrám, který přitahuje mnoho věřících. Je jím chrám Peitian, který je zasvěcen bohyni moře, jednomu z nejpopulárnějších božstev na Twaianu. Někdy se mu také říká Peitiangong.

Byl postaven v roce 1687. Lin Ma, oddaný žák z Dongshihu, tehdy na místo chrámu přinesl sochu Mazu z Meizhou. Když sochu nesl, udělal si zde několikadenní odpočinek. Když chtěl ale pokračovat ve své cestě, socha se mu začala zdát příliš těžká. A tak už tady zůstala. Nyní patří k nejvzácnějším artefaktům, které chrám ukrývá. Říká se, že Mazu chtěla hlídat tuto oblast. Proto jí obyvatelé zasvětili chrám a do dnes ji zde uctívají.

FotttoJet-2-.jpg

Foto: Shutterstock

Chrám se dříve jmenoval Pushugong, ale později byl přejmenován na Peitiangong. Jeden z příběhů říká, že Peitian je název podle jednoho básníka, který ho vymyslel na oslavu obnovy v roce 1865. Chrám byl mnohokrát opravován a jeho první rozšíření se datuje do roku 1717. V dynastii Ching byl dokonce opravován každých 5 desetiletí. Kadidelnice, která má své čestné místo v hlavní komoře, je přibližně 100 let stará a byla darem od japonských koloniálních úřadů kontrolujících Taiwan.

Dveřní obrazy v chrámu jsou už vybledlé, odlupující se a jsou velmi silně zašpiněné, ale přesto vypadají pořád atraktivně. Na střeše jsou desítky figurek, které se zabývají například bojovým uměním.

Chrám Peitian je na Taiwanu také jedním z hlavních míst konání Festivalu luceren.

shutterstock-1951390456.jpg

Foto: Shutterstock

Zdroje: ChinaPost, Wander, Taiwan Gods, InspiRock, Wikipedia, AsianStyle

Reklama