Velmi zajímavý příspěvek k dnešnímu tématu poslala také čtenářka pegonela. Nebudu více prozrazovat, stojí za to, abyste si ho přečetly samy.

Jsem ročník 1972. Na základní škole jsem se nikdy neučila, přesto jsem prospívala buď se samými jedničkami, nebo s jednou, dvěma dvojkami. Má o dva roky mladší sestra, přestože se s ní mamka učila denně, měla o něco horší prospěch. Občas měla na vysvědčení trojku. Když byly ve škole třídní schůzky, mamka šla první na tu mou. Vysvětlovala, že vždy se jen ukáže, paní učitelka mávne rukou, řekne, že se mnou nejsou problémy, a ona může jít na schůzku k sestře. To mě samozřejmě těšilo. Hůř jsem ale nesla to, když sestra přinesla ze školy dvojku a byla mamkou hodně chválena, jak jí to jde. Trucovitě jsem odfrkla, že já dostala dvě jedničky a je to bráno normálně. Mamka na to řekla, že u mě to je normální, já se učit nemusím. Mrzelo mě to, ale dnes už chápu, že mamka chtěla sestru motivovat.

Sestra šla na učňák, já na výběrovou střední školu. Tenkrát to nebylo lehké se na takovou školu dostat. Naši nebyli politicky angažovaní a na to se hodně dalo. Ale mé výsledky přijímacích zkoušek byly natolik dobré, že jsem bez problémů vystudovala střední školu. Měla jsem vyznamenání, učit jsem se už občas musela, ale na vysokou školu jsem po maturitě nechtěla. Divili se rodiče, známí i profesoři. Já ale zjistila v průběhu studia, že jsem si nezvolila vhodnou střední školu a pokračování v oboru by mě netěšilo. Chtěla jsem vydělávat, být užitečná. Naši mě nenutili. Snad mi řekli, jestli si to nerozmyslím, ale já už měla svou hlavu. Nastoupila jsem do kanceláře v nemocnici a začlenila se do pracovního procesu. Ale potom jsem vážně onemocněla, musela jsem na čas odejít do plného invalidního důchodu. Přitom mi bylo dvacet let. Když jsem otěhotněla, vzali mi důchod a já se šla s bříškem hlásit na úřad práce. Se synem jsem zůstala sama. Dlouho jsem proto nemohla do práce. Když bylo synovi téměř deset let, začala jsem práci hledat. Nezáleželo mi na tom, jakou práci. Musela jsem uživit sebe i syna, a tak jsem hledala cokoliv. Nakonec jsem našla dělnickou práci v jedné mezinárodní firmě. Práce mi nevadila, zvykla jsem si i na pracovní kolektiv. Ovšem jednalo se o korejskou firmu, která co tři měsíce měnila zaměstnance. A tak jsem zůstala opět bez práce. Syn je v pubertě a peníze jsou potřeba, žiji ve městě řadící se mezi ty s největší nezaměstnaností. Práce na plný úvazek není a asi jen tak nebude. Díky své snaze a píli jsem si našla stálou brigádu, jedná se o fyzickou práci, a zbytek řeším prací na autorskou smlouvu. Přestože jsem si říkala, že má střední ekonomická škola mi k ničemu nebude, státnice z psaní mi usnadňuje život. Jsem takto spokojená. Hýbu se, pracuji rukama, ale doplňuje to můj koníček, který zaměstnává hlavu. Jsem žena, a tak si nemůžu vybírat.

Jiné to je s mým synem. U toho bylo naměřeno nadprůměrné IQ, stejně, jako před lety bylo naměřeno mně. Končí základní školu, kde se také neučí. Zlobí mě ale tím, že nechce „být za šprta“, jak říká. Proto přinese na vysvědčení občas nějakou trojku. V pedagogické poradně mi bylo řečeno, že u něj je hřích, aby si neudělal střední i vysokou školu. A tak se ho snažím motivovat k učení a k poznání, že ten, kterému se druzí smějí „šprte“ vůbec nemusí sedět u učení tak dlouho, jako druzí. Smáli se kdysi i mně, a také to nebyla pravda. Syn si poslední dobou toto uvědomuje. Rád by nastoupil na střední průmyslovou školu. Měl by to blízko bydliště a já si myslím, že jako kluk by nalezl i pracovní uplatnění. Tak uvidím.

Vzdělání je důležité. Stejně důležité je ale uvědomění, k čemu má dítě talent, co dokáže. Proč máme mít lékaře, kteří se trápí a vyhledávají potřebné informace v knihách, když z nich můžou být např. zruční cukráři, soustružníci apod.? Má sestra, jak jsem psala, se vyučila, a je také šťastná. Práce ji baví, je šikovná.

Někdo si ale uvědomí až časem, že na školu má a chce si ji dodělat. V „jankovitých letech“ si toto často člověk neuvědomí. Pro takové lidi je vhodné školu si dodělat. Přirozená inteligence, píle a snaha dokáží hodně a nikdy není pozdě. Pokud k tomu má člověk finanční prostředky, případně domácí zázemí, je lepší jít za svým cílem, než se trápit. Sama mám kamarádku, která se vyučila prodavačkou, protože ji učení na základní škole nebavilo. Později zjistila, jak těžce se peníze vydělávají rukama, a rozhodla se dodělat si maturitu. Manžel se postaral o jejich syna, hlídal, zatímco ona se učila. Později si dokázala dodělat i vysokou školu a dnes zastává důležitou funkci. V kanceláři se cítí dobře, našla se. Stejně tak, jak někteří vysokoškoláci zjistili, že jim svědčí fyzická práce a cítí se při ní šťastní.

Celkově vzato je důležité, aby práce člověka bavila. Jen tak do ní můžeme chodit rádi a můžeme být spokojeni. Jen mě mrzí, že dnes má maturitu každý, vysokou školu téměř každý. Kdysi, za mého studentského života, byla i maturita důkazem toho, že její majitel má něco v hlavě.

Na závěr snad už jen vtip: Povídají si dva kolegové: „Člověče, když si uvědomím, jaký já jsem inženýr, tak se pomalu bojím jít k lékaři…“

S pozdravem
Pegonela

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

______________________

Milá pegonelo, Váš příběh jsem si přečetla se zaujetím od začátku až do konce. Umíte se poprat se životem a váš syn to určitě zvládne také. Přeji mu, aby se na tu průmyslovku dostal a dělal v životě to, co ho baví a na co rozhodně má.
Jinak ten vtip v závěru, ten mě fakt pobavil :)
Děkuji a přeji pěkný, slunečný den
Saša

Téma dnešního dne. Je pro život důležité vzdělání?

 • Tato otázka se týká nás i našich dětí, protože nikdy není pozdě.
 • Pracujete v oboru, který jste vystudovala?
  Ve kterém jste se vyučila?
 • Trváte na tom, aby vaše děti studovaly?
 • Jaký studijní (učební) obor je v dnešní době podle vás nejvhodnější?
 • Nutili byste své dítě do studia, i kdyby na to nemělo?
 • Jsou na vedoucích pozicích lidé, kteří tam vůbec nepatří a naopak?
 • Znáte nějaký takový příklad?
 • Šla byste studovat i na stará kolena, pokud by to bylo potřeba?
 • Zastáváte názor, že politika státu je určena stupněm vzdělanosti národa?

Vše o studiu piště na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměním pěkným dárkem, bystřícím mozek. :)
Staré dobré dřevěné šachy a pro případné budoucí mediky knihu nakladatelství Ikar: Neuvěřitelné medicínské případy.

sachykniha

Reklama