Další pisatelka Peggy89 zavzpomíná ve svém příspěvku na jeden nešťastný úraz v dětství, a přiblíží také, jak je na tom se zuby v současnosti. Myslím, že podobně jako řada jiných maminek po těhotenství.

U zubaře jsem byla od svých 10 do zhruba 15 let jako doma. Pravidelné půlroční prohlídky jsem v té době nemusela vůbec řešit,  jelikož jsem tam musela chodit zhruba 1 někdy i 2x nebo dokonce 3x měsíčně s vypadlou plombou.

Když mi bylo právě asi těch 10 let tak jsme hrály s dětma takovou hru, že se chodilo poslepu po průlezcce a hledali se ostatní děti. Když jsem byla na řadě já, tak jsem napočítala jako každý do 10 a šla ostatní hledat, jenže jak jsem šla k té průlezce, tak jsem došla moc blízko a narazila do ní. Pak už vím, že jsem hned ten přední horní zub plivala po kousíčkách spolu s krví ven z pusy. Vzhledem k tomu, že byl vážně na kousíčky, tak už se nedal zachránit, ze zubu mi v puse zůstal jen malý kousek a na ten mi právě dal zubař plombu. Jelikož korunky se mohly dávat až od 18. Takhle to teda on říkal.

Je škoda, že se mi to nestalo o pár let dřív, to by byl jen mléčný zub a nevadilo by to, ale takhle už mám napořád korunku. Od té doby jsem byla u zubaře skoro pořád , jelikož plomba pořád padala. V mých 15, možná mi ani tolik nebylo došla zubaři trpělivost a říkal, že mi tu korunku už dá, že už nemá cenu čekat dál a pořád to chodit zpravovat. Od té doby jsem měla s tímto zubem klid. Nepříjemné bylo jen, když mi zubař řekl že mám nárok na výměnu té korunky, to jsem měla radost, ale musela jsem čekat 2 týdny bez zubu, než mi udělají novou. V té době jsem měla zrovna brigádu v hospodě a hodně mi vadilo, že jsem bez toho předního zubu, ale nakonec jsem to nějak přežila.

Další problémy se zuby jsem měla až v těhotenství. Od doby co jsem otěhotněla, se mi kazil jeden zub za druhým. První kaz se mi udělal zhruba v 2 měsíci těhotenství a pak to šlo pěkně rychle, buď se udělal pěkně bolavý kaz, nebo vypadla plomba a tak jsem se opět ukazovala u zubaře zhruba 2x v měsíci. Pak ke konci těhotenství se mi udělal pořádný kaz, který opravdu hrozně bolel. Prášky jsem jako těhotná brát nesměla a ani nechtěla, abych malému neublížila. Kaz se mi udělal v sobotu a táta měl auto v opravně tak mě na pohotovost hodit nemohl a my s přítelem auto nemáme tak jsem musela vydržet do pondělí. Zub ale bolel tak, že jsem na něj dávala vkuse ledové obklady a v noci jsem spala možná hodinu. Pamatuju si, jak mi sám zubař říkal, jak se mi v tom těhotenství zkazily zub,y že předtím jsem je měla tak krásné (krom mé slavné korunky žádný kaz). Teď mám bez kazů možná tak 4 zuby a doufám že ty už zdravé zůstanou.

Krom plomb mi teď u mytí i teče ze zubů hodně krev takže to po mém mytí zubů vypadá v koupelně jak na jatkách :)Zuby mám teď sice v hrozném stavu, ale za to mám krásného chlapečka ,za kterého jsem ráda. Ten se mi snaží zuby ,které se mi zničily v těhotenstvé vynahradit tím,  že mě jednou za čas pokouše a tak mám alespoň třeba na ruce otisk (jeho) zdravých zubů :-)

Peggy89

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

__________________

Ano, ty děti to vynahradí, ale i tak si raději dávejte na zuby (a hlavně na paradentózu) pozor. Ať jednoho dne neodejdou děti i zuby. Vím, o čem mluvím :(
Děkuji, že jste napsala, mějte krásný den
Saša

Téma dnešního dne: Zuby

 • Chodíte pravidelně na kontroly k zubaři?
 • Pociťujete tu velkou změnu stomatologického ošetření z dob našeho dětství a nyní?
  V čem podle vás nastala změna největší?
 • Řešily jste už také chybějící zuby?
 • Jste ochotna si za péči o zuby připlatit?
  (plomby, implantáty, čištění…)
 • Přijde vám cena 18 000 až 20 000 za implantát odpovídající?
 • Máte i implantáty nebo „cvakačky“?
  Nebo máte to štěstí, že máte všechny zdravé zuby?
 • Kdy jste přišla poprvé o zub? (netýká se dětských, mléčných)
 • Trpíte na záněty?
 • Bojíte se zubaře?

Téma je to velmi obšírné a já doufám, že i díky vašim příspěvkům se něco přínosného dozvíme.

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

jedna ze statečných pisatelek obdrží pěkný, tematický dárek: zubní sadu Sensodyne

darek

Reklama