Svědí vás vaše pleť? Je suchá, napjatá a vy si připadáte jako had, co se svlíká z kůže? Loupe se? Máte na ní jemné šupinky? Tak je ten správný čas pro peeling.
peeling v kosmetice znamená obrušování, olupování povrchových a nadbytečných vrstev kůže - tedy odumřelých buněk. Peeling můžeme rozdělit na peeling s brusnými částicemi nebo peeling bez brusných částic. Je ovšem nutné podotknout, že peeling s brusnými částicemi se nepoužívá na citlivou, velmi suchou pleť a pleť se sklonem k praskání vlásečnic (žilek). Na aknózní pleť se nepoužívá vůbec, mohl by ji totiž více poškodit než prospět. U mastné pleti je dobré dělat peeling jedenkrát týdně. U normální pleti je vhodné provádět peeling obličeje i celého těla každé dva až čtyři týdny. V žádném případě ne víckrát než jednou týdně. Při kožních onemocněních provádíme peeling až po domluvě se svým lékařem.
Peeling se může používat jak na obličej, krk a dekolt, tak i na celé tělo. Peelingem docílíme toho, že se z naší pokožky odstraní nežádoucí zrohovatělé šupinky a urychlí se výměna látek v těle a transport škodlivin. Kůže se prokrví, bude vláčná a hladká. V dnešní době vyrábějí jak tělové tak obličejové peelingy snad všechny kosmetické firmy. Není proto problém zakoupit a vyzkoušet ten, který nám bude nejvíce vyhovovat. Je ovšem také možné vyrobit si ho doma z domácích surovin. Peelingovat nemusíme ovšem jen kosmetickými přípravky, ale například také kosmetickým kartáčkem na obličej, žínkou, ručníkem, sisalovou žínkou a nebo můžeme používat obojí.
My se zaměříme na Peeling obličejový. Peeling tvoří většinou gelový nebo emulzní základ s brusnou složkou nebo bez brusné složky pro jemnější ošetření. Brusnou složkou jsou míněny pevné částečky, které peelingový přípravek obsahuje. Nejčastěji tvoří brusnou složku například mořský písek, pemza, drcené broskvové pecky, mořská sůl, ale v domácích podmínkách to může být i dětská krupička nebo rozemleté mandle či ořechy.
Začneme tak, že nejdříve očistíme pleť pleťovým odličovacím mlékem a pleťovou vodou. Potom naneseme Peeling na pleť a necháme 5 minut působit. Potom začneme pomaličku krouživými pohyby jemně masírovat obličej a tím pleť vyčistíme a prokrvíme. Peeling smyjeme vlažnou vodou a houbičkami. Peeling bez brusných částic se používá stejně jako Peeling s brusnými částicemi.
Na trhu jsou k dostání také speciální Peelingové gelové masky a gumáž krémy, které jsou vhodné především pro pleť se sklonem k praskání žilek, citlivou pleť a pleť velmi suchou, jelikož neobsahují již výše zmíněné brusné částečky. Peelingové gumáž krémy se nanesou na obličej, nechají zaschnout a po té se začne jakoby obličej gumovat. Gelové masky se používají obdobně. Nanesou se na pleť, nechají se zaschnout a pak se stáhnou od krku nahoru. Všechny Peelingy se smývají houbičkami a vlažnou vodou a nikdy se nenanášejí na oční partie.

A nyní několik peelingů, které si můžete vyrobit doma:

Solný peeling
150g smetanového tvarohu smícháme se 4 lžícemi hrubozrnné soli. Vtíráme do vlhké pokožky a po pěti až deseti minutách smyjeme vlažnou vodou.

Pro mastnou a smíšenou pleť
Smícháme 125 ml plnotučného mléka, 2 - 5 lžic mandlových otrub (rozmixované mandle, ořechy, pšeničné otruby atd.), 15 ml mandlového oleje. Vytvoříme pastu, kterou hned naneseme na obličej a masírujeme krouživými pohyby. Smyjeme velkým množstvím vlažné vody.

Peeling z dětské krupičky
Necelou lžičku dětské krupičky namočíme do malého množství studené a převařené vody, necháme chviličku nasáknout a potom krupici vmícháme do krému, který normálně používáme. (Může to být i obyčejná Nivea nebo Indulona.) Naneseme na obličej a jemně masírujeme krouživými pohyby asi 5 minut. Smyjeme opět vlažnou vodou.

Na mastnou pleť
Vytvoříme pastu z 1 lžíce kukuřičné mouky, medu a 3 kapek např. olivového oleje.

Citrónový peeling
Smícháme nastrouhanou citrónovou kůru s nějakým krémem a můžeme používat jako v předchozích případech.